niedziela, 8 marca 2015

Przysługa

Anna Karpińska pisze dla płci pięknej, a w swoich powieściach porusza tematy i problemy bliskie kobiecemu sercu. Zadebiutowała w 2012 roku romantyczną historią „Chorwacka przystań”, którą zaskarbiła sobie serca czytelniczek. Dziś ma na koncie pięć publikacji. Ja na pierwsze spotkanie z autorką wybrałam jej najmłodsze dziecko o intrygującym tytule „Przysługa”.

„Przysługa” to opowieść o pewnej decyzji, która po siedemnastu latach odmieniła życie dwóch rodzin. Karol w przeszłości zgodził się pomóc swojemu bratu Darkowi w bardzo delikatnej sprawie, stawiając tylko jeden warunek gwarantujący mu zabezpieczenie na przyszłość. Był przekonany, że trzymając asa w rękawie ma przewagę, ale nie przewidział, że życie czasem nie zwraca uwagi na plany człowieka i pisze własne scenariusze. I pewnego wrześniowego dnia postanowiło zakpić z Karola, zmuszając go do zmierzenia się konsekwencjami dawnych czynów.


Karol przez wiele lat żył w kłamstwie i na nim zbudował małżeństwo z Elwirą. Darek też nie przyznał się żonie Jagodzie do czego namówił brata. I choć pozornie wiedli życie, jakby braterska przysługa nie miała miejsca, to żaden z nich o niej nie zapomniał i każdy borykał się z jej skutkami we własny sposób.

Autorka bardzo szybko rozbudza ciekawość czytelnika, gdyż już na pierwszych stronach Karol odkrywa przed nim swój sekret, ujawniając powagę sytuacji w jakiej się znalazł i wyboru jakiego musi dokonać. I choć rachunek zysków i strat nie pozostawia wątpliwości, mężczyzna stawia na szali wszystko, co jest dla niego najważniejsze. Gdyby tego mało, z biegiem fabuły pojawiają się kolejne zawiłości, gdyż pozostali uczestnicy wydarzeń mają swoje małe tajemnice i grzeszki. Okazuje się, że za kurtyną pozornego szczęścia nie ma zbyt wielu powodów do radości.

Wydarzenia śledzimy „oczami” trzech bohaterów: Karola, Elwiry i Jagody, którzy nie tylko ukazują czytelnikowi wydarzenia z własnego punku widzenia, ale też dzielą się z nim swoimi przemyśleniami, obserwacjami, odczuciami i wspomnieniami z przeszłości. A to niewątpliwie pozwala bardzo głęboko wejść w przedstawioną historię i zobaczyć ją z wielowymiarowej perspektywy. Autorka posługuje się lekkim i przyjemnym w odbiorze stylem pozytywnie wpływającym na komfort czytania, umiejętnie buduje napięcie oraz zna sposoby na przykucie uwagi odbiorcy i sprytnie je wykorzystuje.

Dla mnie przygoda z książką była ciekawym doświadczeniem, ale w moim odczuciu pisarka za bardzo naszpikowała fabułę sekretami i zbyt mocno naznaczyła bohaterów nieszczęściami oraz zbiegami okoliczności, które z osobna niewątpliwie dodawały powieści pikanterii i podsycały napięcie, ale w całości tworzyły nierealną mieszankę. Drażniły mnie też zdrobnienia szczególnie w przypadku Jagody, która prawie dla każdego była Jagódką, choć została wykreowana na silną kobietę z charakterem.

„Przysługa” to niewątpliwie powieść, która prócz historii niesie za sobą przesłanie, gdyż pod podszewką przedstawionych wydarzeń autorka porusza wiele ważnych i skomplikowanych zagadnień, które są nieodzownym elementem naszego życia. I nie mam tu na myśli tylko wyświadczania przysług mniejszych, większych czy też tych niedźwiedzich, ale też trudność w zdobyciu się na szczerość i asertywność w relacjach z najbliższymi. Książka ma wiele atutów, lecz nie jest pozbawiona wad, dlatego sami musicie podjąć decyzję związaną ze zmierzeniem się z tą historią.
 
Za książkę dziękuję portalowi Czytajmy Polskich Autorów

11 komentarzy:

 1. Zapowiada się interesująco

  OdpowiedzUsuń
 2. Może i faktycznie autorka zbyt mocno naznaczyła bohaterów nieszczęściami oraz zbiegami okoliczności. Ale nie zmienia to faktu, że książka i tak bardzo mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Strasznie jestem ciekawa czym jest ta przysługa, która tak zmieniła życie braci. Coraz częściej sięgam po polskich autorów i ten tytuł również sobie zapisuję, gdyż fabuła mnie mocno zaintrygowała.

  OdpowiedzUsuń
 4. To książka dla mnie. Uwielbiam takie historie z przesłaniem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam serdecznie, właśnie nominowałam Cię do Liebster Blog Award, pytania znajdziesz tutaj: http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/2015/03/liebster-blog-award.html#gpluscomments

  Zapraszam do zabawy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękna okładka, podoba mi się też fabuła, tytuł - nawet wady mi nie straszne :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nigdy o niej nie słyszałam, ale może warto się bardziej zainteresować :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Na pewno książkę chciałabym przeczytać, gdyż zaciekawiła przedstawiona historia.

  OdpowiedzUsuń
 9. Przyznam się szczerze, że do książki mam trochę mieszane uczucia - z jednej strony wydaje się być ciekawa, z drugiej obawiam się, że to nie do końca moje ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam o wadach na wielu blogach, aczkolwiek kusi mnie strasznie ten wątek co ten brat obiecał drugiemu? Już miałam nawet kupić szwagierce na ur, ale się rozmyśliłam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zainteresowała mnie ta książka, lubię tajemnice a jest ich dużo, to koniecznie muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń