poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Tylko ty

Pierwsze spotkanie z piórem pisarza jest trochę jak podróż w ciemno z nieznanym przewodnikiem, gdyż nawet najlepszy opis okładkowy czy zachęcająca recenzja nie jest gwarancją, iż dany utwór przypadnie nam do gustu. A jednak czytelnicy chętnie podejmują to ryzyko, ponieważ każda taka wycieczka jest szansą na nowe literackie doznania.

Federico Moccia to włoski pisarz, scenarzysta filmowy i telewizyjny. Jego pierwsza powieść „Trzy metry nad niebem” odniosła we Włoszech niebywały sukces i stała się książką kultową. W Polsce sprzedaż jego tytułów sięga już 300 tysięcy egzemplarzy.

"Tylko ty” to kolejne spotkanie z bohaterami „Chwili szczęścia”. Akcja powieści rozpoczyna się w momencie, w którym Nicco w asyście Grubego postanawia odnaleźć Anię, polską turystkę, której oddał serce. Młodzieńcy wyruszają z Rzymu do Warszawy, ale kiedy na miejscu okazuje się, że jedyny trop prowadzący do dziewczyny jaki mieli jest fałszywy, tracą nadzieję. Z pomocą przychodzi im ślepy los, a może przeznaczenie i chłopakom udaje się osiągnąć zamierzony cel. Ale czy rzeczywiście przyjazd do Polski był dobrym pomysłem i czy dziewczyna odwzajemnia uczucia Nicco? A może tym razem w gwiazdach zapisane są jakieś niespodzianki dla Grubego?


Nicco to dwudziestotrzyletni młodzieniec, któremu ostatnio życie dało kość – odszedł jego ojciec, a ukochana dziewczyna zdradziła go z przyjacielem. Ania okazała się cudownym antidotum na załamane serce, ale zanim zdążył zrozumieć i powiedzieć jej, że nie była tylko wakacyjną przygodą, zniknęła z jego życia. Na szczęście w młodym wieku kilkaset kilometrów i znikome informacje to żadna przeszkoda w podążaniu za głosem serca.

Działania głównego bohatera determinuje miłość, ale nie łudźcie się, że spędzicie z nim romantyczne chwile, gdyż Nicco nie poświęca zbyt wiele czasu analizie swoich uczuć i nie odkrywa przed czytelnikiem zbyt wielu emocji. A przez to sprawia wrażenie płytkiego, niedojrzałego i trochę szalonego. Szkoda, że autor nie skupił się w większym stopniu na portretach psychologicznych postaci i nie pozwolił odbiorcy zajrzeć do ich wnętrza.

Fabuła powieści została oparta na ciekawym pomyśle. Dzieje się dużo, dlatego na brak wrażeń i atrakcji trudno narzekać. Ciekawym zabiegiem jest wzbogacenie teraźniejszych wydarzeń retrospekcjami z przeszłości, które nie tylko przypominają minione wydarzenia, ale również pozwalają zrozumieć rozterki bohaterów i ich postępowanie.

Autor zabiera czytelnika do Polski i wiedzie go m.in. ulicami Warszawy. Niestety mam wrażenie, że Federico Moccia nigdy w stolicy naszego kraju nie był i nawet nie zadał sobie trudu by zapoznać się z informacjami na jej temat. Oczywiście pojawiają się hasła: Hotel Sheraton, Pałac Kultury i Nauki, Łazienki, Starówka czy dwie linie metra, ale opisy są tak ogólne i oszczędne, że gdyby nie nazwy własne można by dopasować je do wielu miejsc na Ziemi. Najbardziej jednak rozbroili mnie uczynni harleyowcy na warszawskiej Pradze.

W moim odczuciu powieść „Tylko ty” to lektura lekka, pogodna i przeciętna. Pozwalająca miło spędzić czas, ale nie wywołująca wielkich emocji czy wrażeń, które mogłyby zakończyć się uczuciem niedosytu czy żalu, że ta przygoda dobiegła już końca. W tej historii wszystko jest poprawne, bo choć fabuła została oparta na ciekawym pomyśle, to sama realizacja i zbyt pobieżne potraktowanie niektórych elementów sprawiło, że trochę zabrakło jakości. Trudno jest mi jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto zajrzeć do tej powieści? Wszystko zależy od tego, czego szukacie w książkach i na jaką literacką przygodę macie akurat ochotę. Niewątpliwie na kartach tej publikacji można zobaczyć jak „działa” zakochany chłopak. Ale jeśli liczycie na spotkanie z kimś pokroju Romea czy Pana Darcy, to nie ten adres drogie panie.

Cytat:  "Dopiero kiedy coś stracimy, doceniamy, jak ważne to było."

Ze strony wydawnictwa:
 
Ciąg dalszy przygód bohaterów „Chwili szczęścia” rozgrywa się w Polsce, a dokładnie w Warszawie, Krakowie i Morskim Oku.

Nicco postanawia odnaleźć Anię, polską turystkę, którą poznał w Rzymie i w której się zakochał. W podróży towarzyszy mu jego najlepszy przyjaciel, Gruby. Przed wyjazdem udaje im się zdobyć warszawski adres Ani, który jednak okazuje się nieprawdziwy. Zamiast Ani mieszka tam para sympatycznych gejów. Na szczęście w centrum miasta natrafiają na wielki baner reklamowy z Anią w roli modelki. Tak Nicco dowiaduje się, czym zajmuje się jego ukochana i jak bardzo jest znana w Polsce. Poznani wcześniej geje, sami pracujący w środowisku agencji reklamowych, pomagają im odnaleźć agentkę Ani. Okazuje się nią przebojowa Klaudia, dla której z miejsca traci głowę Gruby. Klaudia ma dla Ani ważny kontrakt reklamowy do omówienia i podpisania i w tym celu wyrusza do Krakowa, gdzie mieszka dziewczyna, a wraz z nią Gruby i Nicco.


Tytuł: Tylko ty
Autor  Federico Moccia
Wydawnictwo: AKURAT
Liczba stron:320
Data wydania: 2016-04-27
Za książkę dziękuję Wydawnictwu AKURAT

15 komentarzy:

 1. Może i kiedyś przeczytam :3
  Ogólnie zaskakuje mnie to, że włoski pisarz po raz kolejny zabiera nas... do Polski! Aż mnie zastanawia, skąd ta fascynacja naszym krajem :3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może kiedyś będzie okazja zadać Federico to pytanie

   Usuń
 2. Niebawem i moja recenzja, ale ogólnie książka bardzo mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie spodziewałam się że w książce tego autora może pojawić się Polska... Ja za jego książkami nie przepadam więc i tę sobie odpuszczę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś na pewno zerknę, jednak najpierw muszę zaznajomić się z pierwszym tomem ;)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. a jutro będzie moja recenzja tej książki ;) zasadniczo odczucia mamy takie same - lekka i przyjemna lektura, choć niezbyt ambitna ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Moja przyjaciółka dostała tę książkę, więc mam okazję po nią sięgnąć. Myślę, że nada się jako przerywnik między nauką, na stanie w korkach w komunikacji miejskiej - gdzie nie trzeba dokładnie śledzić wątku, można przerwać czytanie i wrócić w dowolnym momencie. Taka lekka lektura :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czasem właśnie i takie książki są potrzebne, a do chwili oddechu, a to do przełamania czytelniczej blokady, więc tytuł zarówno tej książki jak i pierwszego tomu sobie tak zapobiegawczo zapiszę :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie skorzystałam z możliwości, by przeczytać tę książkę, ale może w przyszłości się skuszę. Kto wie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Właśnie jestem w trakcie czytania, ale przebrnęłam dopiero przez kilka stron. Moccia jest tak popularny, a ja też po raz pierwszy spotykam się z jego "piórem", chociaż miałam okazję oglądać ekranizację jego książki (tj. "Trzy metry nad niebem", która dosłownie mnie oczarowała.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zastanowię się jeszcze. Nie do końca mam do niej przekonanie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mój blog znajduje się pod nowym adresem i prosiłabym cię o zaktualizowanie u mnie w obserwatorach, byś mogła trafić na mój blog (najpierw usuń z obserwowanych, później dodaj ponownie).
  Z góry dziękuję za wyrozumiałość i przepraszam za zbędny spam. :)
  http://lost-in-my-books.blogspot.com

  A ta autorka fajnie pisze więc chętnie sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń