sobota, 6 czerwca 2015

Nie można uciec od samego siebie, przenosząc się z miejsca na miejsce

Dorota Ponińska w swojej debiutanckiej trylogii zabiera czytelników w fascynującą podróż do przeszłości i pozwala im być świadkami minionych wydarzeń, a także spotkać ciekawe osoby. Uwodzi barwnym stylem i pomysłowością w kreacji losów bohaterów. Pierwszy tom jest egzotyczną wycieczką na Bliski Wschód, drugi eskapadą do targanej ruchami rewolucyjnymi Rosji. Sięgając po trzeci wiedziałam, że odwiedzę Amerykę, ale nie byłam przygotowana na huragan, z jakim przyszło zmierzyć mi się na kartach powieści.

„Podróż po miłość” to saga rodzinna, rozciągnięta w czasie od powstania listopadowego aż do współczesności, obejmująca trzy kontynenty. Losy polskich bohaterek, kilku pokoleń kobiet z jednej rodziny, splatają się z historią życia trzech wybitnych mężczyzn – artystów: poety perskiego Rumiego, ormiańskiego malarza Ajwazowskiego i amerykańskiego pisarza Hemingwaya. Saga przedstawia koleje życia, perypetie miłosne i emocje spokrewnionych kobiet na bogatym tle historyczno - kulturowym kolejnych epok i kontynentów.


Bohaterkami trzeciego tomu cyklu są Marta i jej babcia Lilianna. Marta jest młodą kobietą odnoszącą sukcesy i pnącą się po szczeblach kariery zawodowej na sam szczyt. Praca jest dla niej najważniejsza, a wpojona przez babkę nauka, że w życiu płeć piękna może liczyć wyłącznie na siebie sprawia, iż nie szuka silnych męskich ramion, na których mogłaby się wesprzeć. I pewnie życie dziewczyny nie uległoby zmianie, gdyby szef nie wysłał jej na przymusowy urlop, na który postanowiła wyruszyć w towarzystwie pamiętników babci Lilki. Ale czy zapiski starszej pani oprócz wiedzy i prawdy mogą przynieść „coś” więcej współczesnej pannie?

Autorka zabiera czytelnika do Ameryki, na słoneczne wybrzeża Florydy. W latach trzydziestych towarzyszy tam młodej Liliannie, która wyrusza za ocean z nadzieją znalezienia ukojenia, nie wiedząc, że los postanowi spłatać jej figla i postawi na jej drodze Ernesta Hemingwaya. A w teraźniejszości – Marcie, która dzięki pamiętnikom podąża śladami babki i odkrywa jej tajemnice. I choć te dwie kobiety dzieli całe pokolenie, to okazuje się, że w pewnych sprawach czas i miejsce nie mają znaczenia. Ale czy Marta wyciągnie wnioski z tej cennej lekcji i podejmie próbę rewizji własnych pragnień, życiowych celów i systemu wartości?

„Podróż po miłość. Lilianna” to powieść drogi jaką przechodzą bohaterki nasycona uczuciami, dylematami i trudnymi wyborami. Obnażająca naturę ludzką oraz mechanizmy rządzące ówczesnym światem. Pobudzająca do refleksji i przemyśleń, a jednocześnie uświadamiająca, że życie nie jest czarno – białe, lecz pełne odcieni szarości. Z pozornie prostej historii autorka stworzyła ciekawą i fascynującą podróż w przeszłość pozwalającą zajrzeć nie tylko za kulisy dawnego życia. Wbrew tytułowi książka nie jest tylko opowieścią o miłości, lecz o życiu, które nie zawsze układa się po naszej myśli, czasem zaskakuje zmuszając człowieka do weryfikacji priorytetów i pragnień.

Dorota Ponińska posługuje się lekkim i przyjemnym w odbiorze stylem. Maluje bardzo plastyczne i pobudzające wyobraźnię obrazy i wkomponowuje je w historyczno – kulturowe tło. Subtelnie łączy prawdziwe wydarzenia i postacie z fikcją literacką tworząc spójną i wiarygodną całość. Szybko rozbudza ciekawość czytelnika, a potem sprytnie ją podsyca sprawiając, że oderwanie od książki staje się niemożliwie. Nie skupia się wyłącznie na postaciach pierwszoplanowych, a każdy z wykreowanych bohaterów ma swoją historię, która spowodowała, że jego życie potoczyło się danym torem. Nie zapomina również o zwrotach akcji, zaskoczeniu i nieprzewidzianych wypadkach. Zręcznie "przemyca" informacje, które pojawiły się w poprzednich tomach i są niezbędne dla zrozumienia bieżących wydarzeń.

Dla mnie każde spotkanie z piórem autorki było fascynującym doświadczeniem pozwalającym wznieść się na wyżyny literackich doznań. W moim odczuciu „Podróż po miłość. Lilianna” to najlepsza i najbardziej intrygująca część cyklu. Niewątpliwie przyczyniła się do tego postać Ernesta Hemingwaya, ale też autorka, której nie zabrakło pomysłów na skomplikowanie życia bohaterów i często stawiała ich w sytuacjach gdzie wybór między pragnieniami a powinnościami nie był ani łatwy ani oczywisty. Powieść można przeczytać bez znajomości poprzednich tomów, ale po co odbierać sobie przyjemność zapoznania się z dobrą lekturą i obcowania z nieprzeciętnymi kobietami. Polecam.

Cytat: "Skarbie, szczęśliwy los na loterii wyciąga się raz. Twój czas jest teraz. Jeśli będziesz strzelać fochy, los się poczuje urażony i więcej nie poda ci ręki" 

Ze strony wydawnictwa:
Marta jest pewną siebie, odnoszącą sukcesy młodą kobietą. Ma w życiu jeden cel: wspiąć się na szczyt kariery zawodowej. Kierując się wpojoną jej przez babkę nauką, że kobieta może liczyć tylko na siebie, nie zostawia w swoim życiu miejsca dla żadnego mężczyzny. Wytrwale unika zaangażowania i bliskości.

Kiedy jednak w jej ręce trafi pamiętnik babci Lilki, coś się zmieni. Podążając śladami antenatki, Marta będzie miała okazję nie tylko odkryć prawdziwą historię rodziny, lecz także spojrzeć z dystansem na własne życie. Czy zdecyduje się je przewartościować?

Powieść przenosi czytelników do Ameryki lat trzydziestych – fascynującej ery swingu, klubów jazzowych Harlemu oraz słonecznych wybrzeży Florydy. W tym wyjątkowym miejscu spotkają się z samym Ernestem Hemingwayem.

Tytuł: Podróż po miłość. Lilianna
Autor:Dorota Ponińska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 416
Data wydania: 2015-05-13
Za książkę dziękuję autorce 
Podróż po miłość. Emilia
Podróż po miłość.Maria


12 komentarzy:

 1. Może przeczytam. Książki mające jakiś związek z historią zawsze są mile widziane na moich półkach :)

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę przeczytać tom pierwszy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. no to teraz mile zaskoczenie i checi by zalapac sie na tom 1 :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Moje klimaty, więc przeczytam z całą pewnością :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze, że powieść można czytać bez znajomości poprzednich tomów, ale ja jednak wolę zacząć tę serię od początku.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam tej serii, ale teraz wszyscy mówią bardzo pochlebnie o Liliannie, więc chyba nie mam wyjścia - muszę dać się porwać tej fali zachwytów :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Kolejna recenzja tej książki, na którą się dziś natknęłam :) Mam jednak co do niej mieszane uczucia. Kusi, ale chyba nie na chwilę obecną... Jakoś aktualnie nie mam ochoty na tego typu powieść.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo podoba mi się pomysł na tę sagę. Poszukam części pierwszej w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Gdybym nie była zakopana w innych lekturach, bardzo chętnie bym przeczytała. Z recenzji na recenzję ta saga coraz bardziej mnie intryguje.

  OdpowiedzUsuń
 10. Seria zapowiada się ciekawie, może i ja spróbuję się z nią zmierzyć :)
  Thievingbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. O samej serii już trochę słyszałam, ale jeszcze nigdy się na nie natknęłam i podejrzewam, że jakoś nie trafiłaby pewnie w mój gust ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam u siebie na półce tom z "Emilią", jak mi się spodoba, to sięgnę po kolejne.

  OdpowiedzUsuń