sobota, 13 czerwca 2015

Epoka hipokryzji

W dzisiejszych czasach seks nie jest już tematem tabu, opuścił zacisze alkowy, wspiął się na  billboardy, zagościł na stronach czasopism i książek oraz na ekranach kin... Aż trudno uwierzyć, że wystarczyło zaledwie sto lat, by odejść od sztywnych wiktoriańskich konwenansów oraz spotkań pod czujnym okiem przyzwoitki i przenieść do epoki gender, sex-shopów i „Pięćdziesięciu twarzy Greya” na liście bestsellerów. Ewoluujemy, a przyczyn tego procesu można doszukiwać się na wielu płaszczyznach. I choć trudno nam wyobrazić sobie, że nasze babki i prababki „to” robiły, choć sami jesteśmy żywym dowodem, że nasi przodkowie poznali smak seksu, dopuszczamy jedynie myśl, że akt ten odbywał się po ślubie, po ciemku, po bożemu” i tylko w celach prokreacyjnych. Ale czy będąc zbudowanym z tej samej gliny, co poprzednie pokolenia nie jesteśmy obłudni w naszych osądach?


„Epoka hipokryzji” to podróż do roku 1930, gdzie nieskazitelni dżentelmeni, niewinne damy i patrioci stali się prekursorami pierwszej rewolucji seksualnej. Ukazująca odważne, czasem bezwstydne oblicze II Rzeczypospolitej, a w szczególności obyczaje seksualne i podejście do erotyzmu przeciętnego Polaka. Prawda o seksie w okresie przedwojennym jest szokująca, ale czy rzeczywiście społeczeństwo znalazło się na krawędzi moralnej zagłady? Czy też zachodzące zmiany były nieuniknioną konsekwencją przemian społecznych, politycznych i kulturowych?

Autorem książki jest Kamil Janicki - historyk, publicysta, redaktor i pisarz. Autor książek „Pijana wojna”, „Pierwsze damy II Rzeczpospolitej” i „Upadłe damy II Rzeczpospolitej” oraz współautor „Elit w II Rzeczpospolitej” i „Źródeł nienawiści”. W 2010 roku założył serwis popularnonaukowy „Ciekawostki historyczne” poświęcony historii. Jego ulubione epoki to dwudziestolecie międzywojenne i średniowiecze. Ulubiony temat: życie codzienne, a ulubiona postać historyczna: Bona Sforza.

Kamil Janicki w swojej publikacji wnikliwie analizuje temat: posługuje się tekstami źródłowymi, statystykami, autentycznymi wydarzeniami oraz cytuje wypowiedzi ówczesnych obywateli. Na kartach książki pojawiają się m.in. takie nazwiska jak: Irena Krzywicka - feministka, pisarka, publicystka propagatorka świadomego macierzyństwa, antykoncepcji i edukacji seksualnej, Iza Moszczeńska - publicystka, feministka i działaczka społeczna, Stanisław Kurkiewicz – seksuolog, który zasłynął z ekscentrycznego słownictwa, jakie stosował w swoich publikacjach oraz Tadeusz Boy-Żeleński, którego chyba nikomu przedstawiać nie trzeba.

Opracowanie nie jest tylko interesującym studium zmian zachodzących w moralności, mentalności i intymnych relacjach międzyludzkich w czasach II Rzeczypospolitej, ale też źródłem ciekawostek pozwalających czytelnikowi m.in. zgłębić metody międzywojennej antykoncepcji. Odróżnić dziewicę od mężatki. Poznać definicję półdziewicy, odkryć nowe oblicze narzeczeństwa, zdrady małżeńskiej oraz kobiecego orgazmu. A także dowiedzieć się, co jest doskonałą sposobnością do „samieństwa” gromadnego.

Autor posługuje się przyjemnym w odbiorze stylem, a podejście do tematu i sama konstrukcja utworu sprawiają, że książka przykuwa uwagę czytelnika. Fakty wzbogacone o wspomnienia, anegdoty, refleksje oraz ilustracje i zdjęcia tworzą spójną całość. A sama lektura prócz niedowierzania, a nawet szoku wywołuje również uśmiech.

„Epoka hipokryzji” to godna uwagi lekcja historii, która nie tylko pozwala przyswoić wiedzę, ale jest również rozprawą na temat natury ludzkiej i przemian zachodzących w dziedzinie seksuologii w okresie międzywojennym. Zdzierająca maskę hipokryzji, a jednocześnie odsłaniająca jej przyczyny. Myślę, że książka nie tylko miłośnikom historii przypadnie do gustu. Polecam.

Cytat: "Te same statystyki, które dzisiaj skłaniają lekarzy do bicia na alarm, siedemdziesiąt lat temu  pozwalały im odetchnąć z ulgą' 

Ze strony wydawnictwa:
Prawda o seksie w II Rzeczpospolitej wychodzi na jaw!
Przedwojenna Polska, jakiej nie znacie


Feministki żądają prawa do „całego życia”. Sklepikarze handlują kondomami z wypustkami, które wynalazł polski Żyd z Konina. Krakowski lekarz odkrywa kobiecy orgazm na wiele lat przed Amerykanami. W szkole jawnie odbywają się lekcje edukacji seksualnej i handel erotycznymi pocztówkami. Polki przyznają, że fantazjują o seksie z Murzynami, a Polacy – o intymnych spotkaniach z Żydówkami. Politycy i publicyści dyskutują o związkach partnerskich i legalizacji poligamii.

Zachowawcze środowiska grzmią że Polska znajduje się na krawędzi moralnej zagłady: tysiące gimnazjalistów oddają się męskiej prostytucji a pedofilia uchodzi w mieszczańskich domach za formę zabawy z dziećmi. W samej Warszawie przeprowadza się 20 000 aborcji rocznie. Konserwatyści udają jednak, że problem nie istnieje. Pod ich naciskiem przestępczość seksualna jest ignorowana a Polki pragnące wyzwolenia są wyzywane od wariatek i nazywane histeryczkami.
Jest rok 1930. Kraj nieskazitelnych dżentelmenów, niewinnych dam i patriotów to w rzeczywistości ojczyzna pierwszej rewolucji seksualnej.

Nowa książka bestsellerowego autora – Kamila Janickiego – odmalowuje wielkie zderzenie światopoglądów i spór obyczajowy, który podzielił przedwojenną Polskę. Jeśli myślałeś, że gender, małżeństwa homoseksualne, walka o prawa kobiet, legalność prostytucji, i tolerancję wobec każdego rodzaju miłości to tematy XXI wieku, sprawdź jak bardzo się myliłeś.

Tytuł: Epoka hipokryzji
Autor Kamil Janicki
Wydawnictwo: ZNAK
Liczba stron: 480
Data wydania: 2015-05-11
Za książkę dziękuję Wydawnictwu ZNAKCiekawostki historyczne


Gdybyście nabrali apetytu na książkę do 19/06/2015 można ją wygrać u Pauli na blogu Mój świat - szelest kart - tutaj

15 komentarzy:

 1. Czytałam już o tej publikacji i chętnie bym ją zdobyła. Tym bardziej, że porusza bardzo ciekawy temat.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tematyka szalenie intrygująca, dlatego jak będę miała okazję do poznania tej książki, to na pewno z niej skorzystam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Doskonała książka. Jak Kamil Janicki bierze coś na warsztat, to musi być dobre.
  Jeśli mogę, to zapraszam na mojego bloga, trzy egzemplarze tej książki do wygrania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, że możesz..., a ze zdaniem na temat Kamila Janickiego zgadzam się w 200%

   Usuń
 4. No proszę, czyli można kawał historii podać tak by zaciekawić szersze grono czytelników :) Z chęcią dowiem się, jak wyglądała rewolucja odejścia od niewinności.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam historię - nie tylko lubię o niej słuchać, oglądać, ale także czytać!

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka z pewnością bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam już o tej książce. Wydaje się być bardzo ciekawa. Chętnie bym się zapoznała z tym tytułem.

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna książka i rewelacyjna recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Z przyjemnością zajrzę do książki

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam ochotę zapoznać się z książką :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawa publikacja i przyznam się, że by mi umknęła, gdyby nie Twoja recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wydaje się bardzo intrygująca, więc jeśli pojawi się okazja przeczytania na pewno z niej skorzystam :)
  Thievingbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń