niedziela, 21 czerwca 2015

Kraina Czarów


Ever After High to baśnioceum znajdujące się w Krainie Baśni, do którego uczęszczają dzieci bajkowych postaci m.in.: Śpiącej Królewny - Briar Beauty, Królewny Śnieżki - Apple White, Szalonego Kapelusznika - Madeline Hatter, Pinokia - Cedar Wood i Złej Królowej - Raven Queen. Uczniowie szkoły podzieleni są na dwa obozy: Royalsów – akceptujących swoje przeznaczenie i gotowych wziąć na swoje barki dziedzictwo przodków oraz Rebelsów - pragnących iść własną drogą i odrzucających rodzinną schedę. A kiedy Rawen Queen jasno daje do zrozumienia, że nie zamierza iść w ślady matki, wszystko zaczyna komplikować się.

„Kraina Czarów” to trzecia część serii Ever After High autorstwa Shannon Hale – amerykańskiej autorki książek dla młodzieży, kilku powieści dla dorosłych oraz powieści graficznych, której utwory podbijają listy bestsellerów „New York Timesa”. W najnowszym tomie tajemniczy stwór zaraża baśnioceum szaloną magią i Baśniowa Kraina pogrąża się w chaosie. Na szczęście Lizzy Hearts, Cedar Wood i Madeline Hatter nie tracą głowy. Ale czy kilku nastolatkom uda się uchronić Krainę Baśni przed bardzo nieszczęśliwym zakończeniem?

Shannon Hale stworzyła bajeczną rzeczywistość i osadziła ją na solidnych fundamentach. Powołała do życia znane wszystkim z kart baśni, bajek i legend postacie w uwspółcześnionej wersji i posłała je do jednej szkoły. Stworzyła bardzo ciekawe środowisko, w którym bohaterowie prócz problemów wieku młodzieńczego muszą zmagać się z niezwykłym dziedzictwem, które czasem jest dość ciężkim brzemieniem wpływającym na stosunek do świata i ludzi oraz relacje z rówieśnikami.

Fabuła książki nie jest skomplikowana i naszpikowana zbędnymi zawiłościami. Zaczyna się intrygująco, a z każdą kolejną stroną poszczególne elementy układają się w logiczną całość. Nie ma niedomówień, a niezbędne informacje podane są sposób, który nie pozwala ich przeoczyć Starszym czytelnikom fabuła może wydać się przewidywalna, a zakończenie mało zaskakujące, ale nie można zapominać, że lektura przeznaczona jest dla młodszej młodzieży, która nie zawsze umie czytać między wierszami, bądź wyciągać wnioski z pozoru nieistotnych informacji.

Autorka posługuje się prostym i lekkim językiem, który jest przyjazny w odbiorze. Opisy są krótkie, treściwe i nie ma tam niepotrzebnych detali. Bohaterowie są sympatyczni i łatwo ich polubić. A polemika miedzy Maddie a Narratorem jest niczym przysłowiowa wisienka na torcie. Całość dopełnia przepiękne wydanie, które na magicznej okładce się nie kończy. Brzegi kartek zabarwione są na różowo – fioletowe odcienie by zadowolić nawet najbardziej wymagające księżniczki. Natomiast duża czcionka pozwala na lekturę tym, którzy rozpoczynają samodzielną przygodę z literaturą.

„Kraina Czarów” to jedna z ciekawszych propozycji wydawniczych dla najmłodszych czytelników. Pobudzająca wyobraźnię, a jednocześnie dotykająca bardzo delikatnej materii i poruszająca wiele ważnych tematów, które są bliskie młodemu człowiekowi m.in.: akceptacji, odmienności, przyjaźni i konsekwencji, które są nieodzownym elementem dokonywanych wyborów. Ta publikacja nie tylko bawi, ale też uczy i pobudza do przemyśleń.

Moja dwunastoletnia córka stwierdziła, że już jest za stara na Ever After High, ale chętnie czytała o perypetiach baśniowych przyjaciółek młodszej siostrze i obie w tym czasie bardzo dobrze się bawiły. Serię polecam dziewczynkom w młodszych klasach szkoły podstawowej, gdyż dostosowana jest do ich wieku i pozwoli im przyjemnie spędzić czas, przeżyć ciekawą przygodę i obcować z magią.

Cytat: "Ci, którzy uciekają przed przeznaczeniem mogą zostać zamienieni w..."

Ze strony wydawnictwa:

KTO ROZWIĄŻE TĘ ZAGADKĘ?

Od uczniów baśnioceum Ever After High oczekuje się, że bez dyskusji podpiszą Księgę Baśni, przyrzekając tym samym posłuszeństwo przeznaczeniu, które dostają w spadku od baśniowych rodziców. Gdy na scenę wkracza Raven Queen, oczekiwania te przestają być oczywiste. Nikt już nie ma pewności, co go czeka - nawet najszlachetniejsza ze wszystkich szlachetnie urodzonych dam, Apple White.

Sprawy poważnie komplikuje tajemniczy stwór z Krainy Czarów, który zaraża Ever After High szaloną magią. Baśniowa kraina pogrąża się w chaosie. Lizzie Hearts, przyszła królowa Krainy Czarów, Cedar Wood, drewniana córka Pinokia, i Madeline Hatter, dziedziczka Zaczarowanej Herbaciarni Szalonego Kapelusznika, jako jedyne nie tracą głowy. Zagrożona jest szkoła i jej uczniowie - to od dziewczyn zależy, czy uda się uchronić Krainę Baśni przed bardzo nieszczęśliwym zakończeniem.


Tytuł: Ever After High. Kraina Czarów
Autor:Shannon Hale
Wydawnictwo: Bukowy Las
Liczba stron:312
Data wydania: 2015-05-20
Za książkę dziękuję wydawnictwu Bukowy Las


8 komentarzy:

 1. Ja spasuję, gdyż wolę nieco doroślejszą literaturę, ale polecę komu trzeba.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja zapewne jestem już ciutkę za stary na takie książki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O nie już takich książek nie czytam. Nie to że by były złe. Takie mają najwięcej przygód ale dla dzieci. W każdym bądź razie fabuła ciekawa.
  http://kochamczytack.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, ze nie mam młodszej siostry. ciekawe czy 5 letni brat by się zachwycił tą ksiazką..

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że nie mam młodszej siostry w tym przyadku by się sprzydała .

  Zapraszam Cię do mnie na post poświęcony moim najnowszym pozycja książkowym.

  OdpowiedzUsuń
 6. ooo cos dla mlodszych - dobrze znac i takie tytuly! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj, żebym była jeszcze kilka lat młodsza :)

  OdpowiedzUsuń