wtorek, 2 czerwca 2015

Nie wiesz, czym jesteś

Książki dla młodzieży mają pewien urok, który sprawia, że chętnie po nie sięgam, mimo iż nie są przeznaczone dla mojego przedziału wiekowego. Lubię od czasu do czasu przypomnieć sobie smak beztroski i problemów wieku młodzieńczego. Biorąc do rąk powieść „Próba żelaza” nie wiedziałam, czego się po niej spodziewać, ale opis okładkowy brzmiał bardzo zachęcająco: przyjaciele i wrogowie, groza i magia, życie i śmierć.

„Próba żelaza” to pierwszy z pięciu tomów serii Magisterium autorstwa Holly Black i Cassandry Clare. Głównym bohaterem książki jest dwunastoletni Callum Hunt wychowywany przez samotnego ojca, byłego maga, który po śmierci żony zrezygnował z magii i postanowił wychować syna jak zwykłego chłopca, ignorując budzące się w nim magiczne zdolności. Kiedy Call zostaje wezwany na obowiązkowy egzamin do szkoły magii - Magisterium, ojciec przekonuje go, by podczas procesu rekrutacji zrobił wszystko, aby przekonać komisję, iż nie jest odpowiednim kandydatem na studenta uczelni i tym samym uniknąć związków z niebezpiecznym magicznym światem. Niestety, plany opiekuna kończą się klęską, a chłopak zostaje wcielony w szeregi adeptów Magisterium.


Życie Calla wkracza na nowe tory i choć trudno mu wyzbyć się wpojonych przez ojca uprzedzeń, w szkole zdobywa przyjaciół, uczy się obcować z magią i zgłębia tajniki świata, który do tej pory był mu obcy. Ale czy odkrycie prawdy i tajemnic z przeszłości to jedyne niespodzianki, jakie szykuje mu los? I czy działania ojca miały jedynie na celu ochronę jedynaka przed złymi magami stawiającymi dobro ogółu ponad dobro jednostki i gotowymi na największe poświęcenie?

Autorki stworzyły ciekawą rzeczywistość i zabrały czytelnika do magicznego świata, w którym dominuje pięć żywiołów: ogień, woda, powietrze, ziemia i chaos. Powołały do życia młodych ludzi i zmusiły do odkrywania własnych możliwości, zmagania się z magią oraz niebezpiecznym wrogiem, który nie zawsze gra zgodnie z zasadami fair play. Postawiły przed nimi cele, które niejednego dorosłego by przerosły i sprowokowały do dokonywania wyborów, podejmowania ryzyka oraz wyciągania wniosków .

Fabuła książki nie jest skomplikowana i naszpikowana zbędnymi zawiłościami. Ciekawość czytelnika zostaje rozbudzona od samego początku. Zaczyna się intrygująco, a z każdą kolejną stroną poszczególne elementy układają się w logiczną całość. Nie ma niedomówień, a niezbędne informacje podane są sposób, który nie pozwala ich przeoczyć. Starszym czytelnikom fabuła może wydać się przewidywalna, a zakończenie mało zaskakujące, ale nie można zapominać, że lektura przeznaczona jest dla młodszej młodzieży, która nie zawsze umie czytać między wierszami, bądź wyciągać wnioski z pozoru nieistotnych informacji.

Autorki posługują się prostym i lekkim językiem, przyjaznym w odbiorze. Opisy są krótkie, treściwe i nie naszpikowane zbędnymi detalami. Trzecioosobowa narracja pozwala czytelnikowi „spojrzeć” na wydarzenia z różnych perspektyw. Ma też dostęp do przemyśleń i odczuć postaci, co bardzo ułatwia zrozumienie ich wątpliwości, postępowania i podejmowanych decyzji. Bohaterowie posiadają sympatyczne usposobienie i łatwo polubić większość z nich. Nie są pozbawieni wad i czasem popełniają błędy lub źle oceniają sytuację, a także zmagają się z problemami typowymi dla swojej grupy wiekowej, takimi jak: brak akceptacji, odmienność. wierność zasadom oraz poszukiwanie odpowiedzi na podstawowe pytania.

„Próba żelaza” to bardzo dobry początek serii, pozwalający na wycieczkę do świata, w którym magia ma wielką moc i wpływa na życie bohaterów. Oparty na interesującym pomyśle, dającym autorkom nieograniczone możliwości w kreacji losów postaci. Starsi odbiorcy mogą być zawiedzeni brakiem zaskoczenia i spektakularnych zwrotów akcji, jednak dla młodszej młodzieży będzie to intrygująca i ciekawa przygoda. Książkę polecam młodym czytelnikom lubiącym zagadki i obcowanie z magią. Gotowym na spotkanie z rówieśnikami, zmuszonymi stawić czoło zdarzeniom, które nigdy nie powinny mieć miejsca w ich życiu. Polecam.

Cytat: „Ogień chce płonąć,

woda chce płynąć,

powietrze chce unosić,

ziemia chce wiązać,

chaos chce pożerać."

Ze strony wydawnictwa:  


Pierwsza z pięciu powieści autorki bestsellerowych książek dla młodzieży – Cassandry Clare

.
Dwunastoletni Callum mieszka ze swoim ojcem, który niegdyś był magiem, lecz po śmierci żony zrezygnował z czarów i postanowił wychować swojego syna jak zwykłego chłopca, ignorując budzące się w nim magiczne zdolności. Kiedy Call zostaje wezwany na obowiązkowy egzamin do Magisterium – szkoły magii, Alastair przekonuje syna, że ten powinien za wszelką cenę uniknąć rekrutacji, by nie mieć żadnych związków z niebezpiecznym magicznym światem. Pomimo katastrofalnego przebiegu egzaminu Callum zostaje przyjęty do Magisterium i zostaje uczniem Mistrza Rufusa.

W szkole magii chłopiec zaprzyjaźnia się Aaronem i Tamarą, z którymi wspólnie zgłębia tajniki czarów i podchodzi do coraz bardziej wymagających sprawdzianów. Pomimo niepokornego charakteru i licznych wątpliwości dotyczących pobytu w szkole, Callum radzi sobie coraz lepiej i zaczyna traktować Magisterium jak swój drugi dom.

Pewnego dnia magowie prowadzący szkołę odkrywają, że Aaron nie jest zwykłym uczniem, potrafi bowiem panować nad magią chaosu. Oznacza to, że chłopiec jest Makarem, szczególnym rodzajem maga, na którego wszyscy czekają, licząc, że przeciwstawi się Wrogowi Śmierci. Początkowo ta wiadomość wzbudza entuzjazm, jednak wkrótce Aaron zostaje porwany, zaś Call i Tamara ruszają mu na pomoc. Chłopiec musi odnaleźć zaginionego przyjaciela, mierząc się nie tylko z siłami zła, lecz także z własną przeszłością. Odkrywa niejasne okoliczności śmierci swojej matki, a także dowiaduje się o swoich owianych tajemnicą związkach z Wrogiem Śmierci. Poznana prawda postawi pod znakiem zapytania zarówno jego dalszy pobyt w szkole, jak i relację z ojcem.


Tytuł: Próba żelaza
Autor:  Holly Black i Cassandra Clare
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 352
Data wydania: 2015-05-13
Link do książki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1360,2121,magisterium-i-proba-zelaza.html

Za książkę dziękuję Wydawnictwu  Albatros 

13 komentarzy:

 1. Widzę, że ciekawa fantastyka. Z chęcią sięgnę :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 2. Miesiąc czerwiec (jak sądzę) minie mi na połykanie kryminałów i powieści historycznych ;)
  Dlatego na razie musze odmówić :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Figuruje na mojej liście chciejczytadeł od jakiegoś czasu i kusi, oj kusi!Wygląda naprawdę obiecująco ^^.
  Mam jednak nadzieję, że uda się tej książce mnie zaskoczyć, bo ostatnio bardzo sobie to cenię :).
  cityofdreamingbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj,., mam ją już od dawna w planach. Niesamowicie mnie ciekawi. Mam nadzieje, ze sie nie rozczaruje.

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo się cieszę, że niedługo zacznę czytać tą pozycję. :)
  jestem bardzo ciekawa fabuły.

  OdpowiedzUsuń
 6. Magiczny świat - taka wizja niby mnie nie pociąga. Ale miałam okazję przekonać się o tym, że i książki o takiej tematyce bywają ciekawe ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Trochę za stary jestem, ale gdybym był młodszy...

  OdpowiedzUsuń
 8. Takie przygodowe książki zawsze fajne :)
  kochamczytack.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Interesująca seria, ale póki co nie mam jej jeszcze w planach.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeśli natrafię na nią w bibliotece to pewnie się skuszę, bo ten kościotrup czy co to tam jest mnie przekonuje haha :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Ostatnio czytałem inną recenzję tej książki - również pochlebną. Mam ochotę na ten cykl, może kiedyś mi się uda z nim zapoznać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. A ja jeszcze nie jestem do niej do końca przekonana, choć nie mówię nie ;)
  Thievingbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Kto wie, może kiedyś się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń