środa, 1 kwietnia 2015

Wszystko zależy od twojego serca

Nie będę ukrywać, że fantastyka jest moją ulubioną dziedziną literatury i nie potrafię oprzeć się książkom, które kuszą mnie nieznanymi światami, bohaterami obdarzonymi nadprzyrodzonymi mocami i magią. Uwielbiam podróżować w nieznane rejony wyobraźni i narażać się na nowe doznania literackie. Sięgając po debiutancką powieść Agaty Kijory „Zmienni” nie wiedziałam czego spodziewać się po lekturze, ale opis na okładce zapowiadał interesującą i intrygującą przygodę.

Główną bohaterką powieści jest nastoletnia Lilith, która wraz z rodzicami wiedzie spokojne życie aż do dnia, w którym w jej domu dochodzi do włamania wywołującego nieracjonalne zachowanie matki. Rodzicielka zamiast wezwać policję każe córce natychmiast sprowadzić będącego w pracy ojca. Zdezorientowana dziewczyna wybiega z domu, ale nie dociera do celu, gdyż zostaje zakatowana przez dziwnego i brutalnego stwora. I pewnie nie wyszłaby z tej potyczki cało, gdyby nie przypadkowy wybawca. Opatrzność splata losy tych dwojga w dość przykrych okolicznościach, a bieg wydarzeń motywuje ich do podążania wspólną drogą. Ale czy dziewczyna jest gotowa na spotkanie ze swoim przeznaczeniem? I czy zaufanie nieznajomemu to dobry pomysł?


Autorka zabiera czytelnika w podróż, w której młode dziewczę zostaje zmuszone do zmierzenia się z prawdą o sobie, rodzinnymi tajemnicami i dziedzictwem, na które zupełnie nie jest przygotowana. Gdyby tego było mało musi zaufać osobom obcym i nauczyć się funkcjonować w świecie, o którym nic nie wie. Postawić na szalę wszystko co najważniejsze, by odzyskać to, co zostało jej odebrane.

Akcja powieści rozgrywa się w Sudicante – rzeczywistości zamieszkałej przez elfy, zmiennokształtnych, wilkołaki, magów i inne magiczne stworzenia. Opartej na solidnych fundamentach i mechanizmach działania, które tworzą nie tylko interesującą, ale też spójną całość. Autorka sprawnie wprowadza czytelnika w wykreowany świat dostarczając mu na każdym etapie niezbędnych informacji. Nie zapomina też o biegu wydarzeń, który jest bardzo dynamiczny i obfituje w zwroty akcji, nieprzewidziane wypadki oraz zaskakujące zdarzenia. A chwile spokoju przeplatają się z momentami grozy i dramatyzmu.

Oprócz kreacji świata przedstawionego pisarka skupia się na postaciach i ich wzajemnych relacjach. Stworzyła dwie silne osobowości, których potyczki momentami przypominają zetknięcie kosy z kamieniem. Między Lilith i Jamesem iskrzy, ale nie jest to ten rodzaj rozbuchanego wątku romantycznego, który od nadmiaru słodyczy wywołuje mdłości. Agata Kijora postawiła na subtelniejszą i delikatniejszą jego formę, która sprawia, że uczucia wiszą w powietrzu, ale do konsumpcji jeszcze długa i niepewna droga.

Jestem pod wrażeniem, że w debiutującej powieści pisarce udało się stworzyć oryginalną, a jednocześnie bardzo dopracowaną i przemyślaną historię. Momentami towarzyszyło mi odczucie déjà vu i zauważałam pewne motywy, które już pojawiały się w literaturze, odczuwałam szczególne podobieństwo do serii Colleen Houck „Klątwa Tygrysa”. Z drugiej jednak strony w tym gatunku literackim trudno jest znaleźć publikację, która byłaby nowatorska od początku do końca.

Dla mnie przygoda ze „Zmiennymi” była ciekawym doświadczeniem narażającym mnie na różnorodne wrażenia i emocje. Autorka szybko wciągnęła mnie do wykreowanego świata rozbudzając moją ciekawość, a potem sprytnie ją podsycała, by na koniec pozostawić z niedosytem, mnóstwem pytań bez odpowiedzi i tęsknotą za kolejnym tomem. Tak, książka była dla mnie miłym zaskoczeniem i mogę polecić ją każdemu, kto lubi niesztampowe wycieczki tam, gdzie wszystko może się zdarzyć. Myślę, że szczególnie przypadnie do gustu wielbicielkom Rena i Kishana.

Cytat: „Ludzie zbyt często skupiają się na ciele drugiego człowieka, zamiast na zwykłej miłości do siebie”

Ze strony Wydawnictwa:

Lilith jest jedynaczką mieszkającą w domu z ogródkiem na obrzeżach niewielkiego miasteczka. Kiedy jej rodzice przygotowują się do obchodów rocznicy ślubu, dziewczyna we własnym pokoju odkrywa potworny bałagan świadczący niechybnie o włamaniu. Woła matkę, która na widok zniszczeń blednie z przerażenia i każe jej biec do pracy po ojca. Idąc przez dziwnie wyludnione ulice, Lilith dowiaduje się od matki, że ma wracać, bo ojciec dotarł już do domu. Chce to zrobić, jednak zostaje zaatakowana przez nieznanego jej potwora. Ranna pada na chodnik, a z opałów ratuje ją niezwykle przystojny mężczyzna.

Kim jest tajemniczy wybawca? Przed czym lub przed kim ją chroni? Skąd przybywa? I po co?

„Zmienni” to fantastyka, tajemnicza misja, długa i niebezpieczna wędrówka oraz stawianie czoła śmiertelnym zagrożeniom. A wszystko to na tle krajobrazów piękniejszej od świata ludzi krainy Sudicante.

Tytuł: Zmienni
Autor: Agata Kijora
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 310
Data wydania: 2015-
Za książkę dziękuję wydawnictwu Novae Res

11 komentarzy:

 1. Brzmi ciekawie, a że i ja lubię tego typu książki postaram się sięgnąć po ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A dla mnie fantastyka jest moją najmniej ulubioną dziedziną ;p Zdecydowanie nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio o dziwo coraz częściej i chętniej sięgam po fantastykę, więc zaryzykuje i skuszę się na powyższą pozycję, więc jeśli trafi się taka okazja, to chętnie ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mimo, że powieść wydaje się lekturą dla młodszego czytelnika, dam autorce szansę

  OdpowiedzUsuń
 5. Skoro zapewnia mnóstwo wrażeń, to czemu nie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Hmmm... mogę jej dać szansę za jakiś czas :)

  Zapraszam do mnie na www.maialis.pl :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Klątwy tygrysa nienawidzę, ale mam nadzieję, że dobrze wykreowani bohaterowie i oryginalność fabuły mnie zaciekawi. ;) A do tego to zakończenie, które pozostawia wiele pytań, z chęcią poznam ten debiut. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Fantastykę lubię czasami :) musi mnie naprawdę zainteresować książka, żebym po nią sięgnęła :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Tytuł sobie zapamiętam ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Od czasu do czasu sięgam po fantastykę, więc gdy najdzie mnie ochota na ten gatunek to pomyślę o tym tytule :)

  OdpowiedzUsuń
 11. hmmm inna taka jakas, ale moze byc dobra :D :D :D

  OdpowiedzUsuń