wtorek, 21 kwietnia 2015

Daj człowiekowi maskę, a powie ci prawdę

Wizje dystopicznej przyszłości pojawiają się w literaturze coraz częściej. Autorzy ścigają się w wymyślaniu oryginalnych fabuł, bądź bazują na sprawdzonych schematach, odpowiednio je modyfikując. Sięgając po książkę Lissy Price nie byłam pewna, czy pisarka będzie w stanie mnie zaskoczyć, ale zaintrygowana opisem na okładce postanowiłam zaryzykować.

W powieści „Starter” autorka zabiera czytelnika do świata, w którym wojna bakteriologiczna zabrała wszystkich mieszkańców Ziemi między szesnastym a sześćdziesiątym rokiem życia. Jeszcze rok wcześniej życie Callie Woodland i jej młodszego brata Tylera niczym nie odbiegało od egzystencji przeciętnych nastolatków. Dziś są sierotami, wyjętymi spod prawa i skazanymi na życie w nędzy z dnia na dzień. Gdyby tego było mało Tyler jest poważnie chory, a bez odpowiednich środków medycznych na ulicy nie ma szans. Dlatego dziewczyna decyduje się na desperacki krok, dzięki któremu ma nadzieję zdobyć środki finansowe umożliwiające zapewnienie im lepszej przyszłości.


Tak Callie trafia do Prime Destinations – firmy zajmującej się spełnianiem marzeń obywateli. Wyobraźcie sobie starzejące się społeczeństwo, którego średnia długość życia wynosi ponad sto lat i technologię umożliwiającą umieszczenie sędziwego umysłu w nastoletnim ciele. Kto mając niedołężne ciało nie chciałby znów poczuć się młodo i zaszaleć? Właśnie do takich osób skierowana jest oferta w/w przedsiębiorstwa, które łącząc popyt z podażą oferuje osieroconym i bezdomnym dzieciakom duże pieniądze w zamian za wypożyczanie ciała. I choć z pozoru kontrakt gwarantuje obu stronom bezpieczeństwo i wzajemne korzyści, to trudno oprzeć się wrażeniu, że to młodzi ludzie ponoszą największe ryzyko.

Callie jest zdesperowana i stawia wszystko na jedną kartę, ale kiedy podczas ostatniej „wymiany” budzi się nie tam, gdzie powinna nie wie, że to dopiero początek niespodzianek, jakie szykuje jej los. Ale zanim odkryje prawdę będzie musiała postawić na szali wszystko, co jest dla niej najważniejsze i stoczyć nierówną walkę z systemem, w którym jest najsłabszym ogniwem. Ale czy mając tak niewiele lat można mieć jakieś realne szanse w wojnie z korporacją, za którą stoją olbrzymie pieniądze i poparcie najważniejszych osób w kraju?

Lissa Price wykreowała ciekawą rzeczywistość i oparła ją na solidnych fundamentach. Naznaczyła bagażem doświadczeń nastolatkę i postawiła ją w sytuacji, która w żaden sposób nie wpisuje się w obraz młodości. Zmusiła do podjęcia trudnej decyzji, a następnie odebrała jej kontrolę nad własnym życiem i wplątała w sieć skomplikowanych zależności. Stworzyła świat, w którym młodzi ludzie zostają pozbawieni tego, co najważniejsze, a ci którzy powinni okazać im największe wsparcie zawodzą najbardziej.

Fabuła powieści oparta jest na ciekawym pomyśle, którego potencjał w pełni został wykorzystany. Autorka sprytnie podsyca ciekawość czytelnika, odkrywając przed nim strzępki informacji i pobudzając do snucia teorii związanych z przebiegiem wydarzeń, które za moment jednym posunięciem burzy niczym domek z kart. Nie zabrakło zaskoczenia, zwrotów akcji i nieprzewidzianych wypadków oraz barwnych postaci, które nie zawsze pokazują  prawdziwe oblicze i ujawniają swoje zamiary.

Lissa Price usnuła niezwykłą i zaskakującą opowieść o świecie, w którym ludzkość zmierza w bardzo złym kierunku. Splotła losy osób, których drogi nigdy nie powinny się skrzyżować. Uwikłała zwykłą dziewczynę w sieć zależności, intryg i kłamstw i odmieniła jej życie. Ta książka to nie tylko powiew świeżości wśród powieści dystopicznych, ale przede wszystkim fascynująca mieszanka, pozwalająca wznieść się na wyżyny literackich doznań. Polecam! 

Cytat: "Cały ten czas zadręczałam się, że jestem oszustką, prostaczką udającą księżniczkę, a tymczasem książę też był przebierańcem. Od początku do końca jedynie fantomem. W moim świecie nic nie było tym, na co wyglądało. Zastanawiam się, czy jeszcze kiedykolwiek będę w stanie komukolwiek zaufać."

Ze strony wydawnictwa:

Ona jedna przeciwko systemowi
STRACIŁA RODZICÓW
POTEM DOM
W KOŃCU WŁASNE CIAŁO
ZROBI WSZYSTKO, ŻEBY JE ODZYSKAĆ
 Callie straciła rodziców, kiedy wojna bakteriologiczna zmiotła z powierzchni ziemi wszystkich w wieku między 20 a 60 lat. Ona i jej młodszy brat, Tyler, uciekają, aby mieszkać na odludziu wraz z przyjacielem Michaelem, i walczą z regenatami, którzy byliby w stanie zabić ich choćby dla ciastka.

Jedyną nadzieją Callie jest „Prime Destinations”, niepokojące miejsce w Beverly Hills, rządzone przez tajemniczą postać znaną jako Old Man. Ukrywa nastolatków, aby wypożyczyć ich ciała Endersom – seniorom, którzy chcą być znowu młodzi. Callie wie, że pozyskane w ten sposób pieniądze utrzymają ją, Tylera i Michaela żywych, więc zgadza się być dawcą. Ale neurochip, który został umieszczony w jej głowie, ma awarię i Callie budzi się w życiu Helen – kobiety, która wypożyczyła jej ciało. Mieszka w jej domu, jeździ jej samochodami i umawia się z wnukiem senatora. Wszystko wygląda jak w bajce, dopóki Callie nie odkrywa, że Helen zamierza robić coś więcej, niż tylko imprezować – a plany Prime Destinations są dużo gorsze, niż Callie mogła sobie kiedykolwiek wyobrazić…

 

 

Tytuł: Starter
Autor: Lissa Price
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron:400
Data wydania: 2015-04-08
 Link do książki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1282,3287,starter.html

Za książkę dziękuję Wydawnictwu  Albatros 

11 komentarzy:

 1. Czytałam już o tej książce kilka recenzji. Z chęcią bym ją przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę koniecznie przeczytać. Tyle pozytywnych recenzji o czymś świadczy :)

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna powieść, szalenie mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie zachwyciła mnie. To wszystko już było;p

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytalam parę recenzji na jej temat i wygląda dość intrygujaco.. Chętnie kiedyś po nią siegnę :) Zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Coraz więcej pozytywnych recenzji, a mnie jakoś od tej książki ta okładka odpycha ;-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem skłonny zaryzykować

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka, którą muszę, muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Tak bardzo mnie kusi!Porównanie do Igrzysk trochę ryzykowne, ale mam nadzieję, że uzasadnione :).

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam już "Starter" choć akurat dla mnie nie było on powiewem świeżości - dopatrzyłam się w tej powieści kombinacji innych historii, które widziałam już wcześniej - a najbardziej chyba "Domu Lalek", serialu sprzed paru lat. Zaskoczył mnie za to wpleciony w fabułę motyw baśniowy - z Kopciuszka, choć lepsze wykorzystanie baśni w futurystycznym wydaniu też już widziałam. Mimo to, że główna bohaterka często zachowywała się irracjonalnie, to ciekawią mnie dalsze losy bohaterów tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię takie historie, choć ostatnio czytam ich coraz mniej. Tu jednak chyba jestem gotowa się skusić na lekturę :)

  OdpowiedzUsuń