poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Królowa musi umrzeć

Podróże w czasie to coraz częstszy motyw pojawiający się w literaturze i filmie. I choć według teorii względności Alberta Einsteina są zjawiskiem przewidywalnym, w obecnych czasach pozostają w sferze marzeń. Niektórzy z nas nie mieliby nic przeciwko wycieczkom do przeszłości czy przyszłości. Ale czy pojawienie się w miejscu i czasie, w którym nie powinno nas być nie niesie za sobą żadnych skutków?

„Królowa musi umrzeć” to pierwszy tom trylogii Kroniki Temposu autorstwa K.A.S. Quinn. Główną bohaterką powieści jest nastoletnia Kate, która od jakiegoś czasu miewa niewiarygodne wizje i spotyka na swojej drodze dziwnie zachowujące się osoby. Zaczyna nawet podejrzewać, że zapadła na dziwną chorobę psychiczną, ale kiedy pewnego dnia budzi się pod kanapą w pałacu Buckingham na dworze królowej Wiktorii nie wie, że to dopiero początek niespodzianek, jakie szykuje jej los. Dziewczynka szybko przekonuje się, że nie śni, ani nie padła ofiarą figla własnej wyobraźni. Przeniosła się w czasie, ale czy uda jej się odkryć cel oraz sens tej podróży, a przede wszystkim czy powróci do swojego domu?


Autorka zabiera czytelnika do epoki wiktoriańskiej, która była jednym z ciekawszych okresów w dziejach Wielkiej Brytanii i pozwala mu przebywać na najznamienitszym dworze ówczesnych czasów, obcować z rodziną królewską oraz być świadkiem intryg, spisków oraz zależności i stosunków tam panujących. Młoda dziewczyna pojawia się w miejscu, w którym nie powinno jej być i wpada w wir wydarzeń mogących mieć niewyobrażalne skutki dla przyszłych pokoleń. Królowa jest w niebezpieczeństwie, ale czy młodym ludziom uda się odkryć, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem i czy wystarczy im sprytu, aby przechytrzyć przeciwnika?

Fabuła książki nie jest skomplikowana i naszpikowana zbędnymi zawiłościami. Wątek sensacyjny został bardzo dobrze skonstruowany i dostosowany do wieku odbiorcy. Ciekawość czytelnika zostaje rozbudzona od samego początku. Zaczyna się intrygująco, a z każdą kolejną stroną poszczególne elementy układają się w logiczną całość. Nie ma niedomówień, a niezbędne informacje podane są sposób, który nie pozwala ich przeoczyć. Starszym czytelnikom fabuła może wydać się przewidywalna, a zakończenie mało zaskakujące, ale nie można zapominać, że lektura przeznaczona jest dla młodszej młodzieży, która nie zawsze umie czytać między wierszami, bądź wyciągać wnioski z pozoru nieistotnych informacji.

Autorka posługuje się prostym i lekkim językiem, który jest przyjazny w odbiorze. Opisy są krótkie, treściwe i nie naszpikowane zbędnymi detalami. Odbiorca dostaje niezbędne informacje w odpowiednim momencie w sposób pobudzający go do przemyśleń i wyciągania wniosków oraz łączenia przyczynowo – skutkowych zależności. K.A.S. Quinn w ciekawy sposób wiąże fakty historyczne z fikcją literacką, choć czasem je nagina na potrzeby przebiegu fabuły. Sami bohaterowie wzbudzają sympatię, a ich kreacja jest przemyślana i wiarygodna.

„Królowa musi umrzeć” to interesująca powieść z pogranicza jawy, snu i fantastyki, w której podróż w czasie to tylko jedna z niespodzianek przygotowanych przez autorkę. Starsi czytelnicy mogą być zawiedzeni brakiem spektakularnych zwrotów akcji, jednak dla młodszej młodzieży będzie to intrygująca i ciekawa przygoda. Książkę polecam młodszym czytelnikom lubiącym zagadki i mającym ochotę na sprawdzenie swoich zdolności detektywistycznych. Gotowym na spotkanie z rówieśnikami, muszącymi stawić czoło zdarzeniom, które nigdy nie powinny mieć miejsca w ich życiu.

Cytat: „- Fajnie jest czytać, Katisiu - powiedział kiedyś jej ojciec - ale dlaczego aż tyle?
- Bo to jest, jak wyruszanie w podróż (...). Jakbym naprawdę gdzieś jechała. Przenoszę się, podróżuję w głowie, sama jedna. Wszystko zależy ode mnie. Czasami spotykam nowych przyjaciół- nie tylko osoby z książki, ale także tego, kto ją napisał i poznaję ich historię i...”

Ze strony Wydawnictwa:
Katie w jednej chwili siedzi pod łóżkiem w Nowym Jorku… a w następnej jest w Pałacu Buckingham w okresie panowania królowej Wiktorii. Wbrew pozorom, to bardzo niebezpieczne miejsce.

Królowa z rodziną jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Po tajnych przejściach krążą zamachowcy, na mrocznych, oświetlonych gazowymi latarniami ulicach Londynu czają się podejrzane postaci. Na domiar złego Katie nie jest jedynym podróżnikiem w czasie…

„Magiczna powieść przygodowa z podróżą w czasie w stylu E. Nesbitt”. The Times „Wciągająca i humorystyczna podróż w czasie”. Guardian
 
Tytuł: Królowa musi umrzeć
Autor: K.A.S. Quinn
Wydawnictwo: Dreams
Liczba stron: 294
Data wydania: 2013-01-10
link do książki: http://dreamswydawnictwo.pl/dla-mlodziezy/kroniki-tempusu-krolowa-musi-umrzec,produkt138/
 Za książkę dziękuję wydawnictwu DREAMS

8 komentarzy:

 1. Kolejna, ciekawa trylogia. A ja czasu nadal nie mam więcej, tylko ciągle mniej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś nie mam przekonania do tej trylogii, aczkolwiek nie skreślam jej całkowicie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje się całkiem ciekawa jako taki "zapychacz".Może kiedyś po nią sięgnę, ale na razie mam jednak inne serie do skończenia ;).

  OdpowiedzUsuń
 4. Sam byłem zachwycony książką do tego stopnia, że pochłonąłem ją w dwa dni :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie sprawdzę, jakie będą konsekwencje tej podróży w czasie. :)

  OdpowiedzUsuń