wtorek, 21 października 2014

Światłość świata

Ostatni tom serii „Dary Anioła” - „Miasto niebiańskiego ognia” był jedną z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie tegorocznych premier. Zastanawiałam się czy autorce uda się w interesujący sposób rozwiązać wszystkie wątki i czy nie zabraknie jej pomysłów na urozmaicenie oraz skomplikowanie życia bohaterów.

W ostatniej części cyklu do rzeczywistości Nocnych Łowców wkrada się chaos, a konserwatywne i nieufne Clave nie potrafi dostrzec zagrożenia ignorując oczywiste symptomy. Dopiero kiedy w Instytutach na całym świecie zaczynają ginąć lub zasilać szeregi armii Sebastiana Nefilim, członkowie rady budzą się ze swojego snu i podejmują jedyną słuszną ich zdaniem decyzję. Ale czy rzeczywiście ucieczka jest najlepszym rozwiązaniem, a schronienie bezpiecznym miejscem? Czy rozsądnie jest marnować czas na debaty, kiedy wróg rośnie w siłę i nie pozostawia wątpliwości, co do swoich zamiarów?
 

Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej autorka skupia się nierównej walce między Nocnymi Łowcami a Sebastianem, którego możliwości i charakter sprawiają, że jest bezlitosny, nieuchwytny, nieprzewidywalny i zdolny do wszystkiego. Jest krwawo i wielu osobom przyjdzie zapłacić najwyższą cenę. Gdyby tego było mało niebiański ogień w ciele Jacea sprawia, że chłopak stanowi realne zagrożenie dla najbliższego otoczenia i nikt nie potrafi przewidzieć skutków jego działania. W drugiej części bohaterowie przenoszą się do innego wymiaru na spotkanie ze swoim przeznaczeniem. I tu nie tylko przyjdzie im zmierzyć się z wrogiem, ale też z najskrytszymi pragnieniami, prawdą o sobie i wyborami, które na zawsze mogą odmieć ich życie.

Cassandra Clare na zakończenie postanowiła sprawić prezent fanom serii w postaci siedmiuset stron niezapomnianych wrażeń. Tak, czytelnik wpada w wir wydarzeń od pierwszych stron, a napięcie i niepewność towarzyszą mu prawie do samego końca. Autorka jest mistrzynią znajdowania drogi ewakuacyjnej w sytuacjach bez wyjścia nie zaprzeczając sobie. Mydli czytelnikowi oczy, a kiedy ten jej uwierzy, bez cienia wyrzutów sumienia zmienia front by wprawić go w osłupienie i niedowierzanie. I choć na pewnych płaszczyznach nie mogło być innego finału, pisarka niejednokrotnie zaskakuje i podnosi temperaturę emocji. Miłym zaskoczeniem jest pojawienie się postaci z serii „Diabelskie maszyny”, które nie tylko dopełniły przedstawioną historię, ale też udzieliły odpowiedzi na pytania, które zrodziły się podczas lektury drugiego cyklu autorki.

Mnie zakończenie usatysfakcjonowało, a przygoda z lekturą dostarczyła mi niezapomnianych i różnorodnych wrażeń. Przeszkadzał mi trochę wątek miłosny i zbytnie skupienie na łączeniu bohaterów w pary. Miłość kwitnie, ale momentami jest zbyt ckliwie i słodko, miękną charaktery, a niektóre postacie tracą te cechy usposobienia, za które polubiłam je najbardziej Niemniej jednak podróż do świata Nocnych Łowców okazała się jak zawsze fascynująca i intrygująca. Książkę oczywiście polecam. Fanek serii nie trzeba przekonywać, a tym, którzy nie byli na wycieczce w miastach, gdzie magia przenika do rzeczywistości, jaką znamy zachęcam do zapoznania się z całą serią. 

Cytat: "Każdy powinien umierać w czyiś ramionach."

Ze strony Wydawnictwa:

Ciemność ogarnęła świat Nocnych Łowców. Chaos i destrukcja obezwładniają Nefilim, ale Clary, Jace, Simon i ich przyjaciele łączą siły, żeby walczyć z największym złem, z jakim kiedykolwiek się zetknęli. Brat Clary, Sebastian Morgenstern, systematycznie usiłuje zniszczyć Nocnych Łowców. Posługując się Piekielnym Kielichem, zmienia ich w istoty z koszmaru, rozdziela rodziny i kochanków, powiększa szeregi swojej armii Mrocznych. Nic na świecie nie jest w stanie go pokonać… ale jeśli Clary i jej drużyna wyprawią się do królestwa demonów, mogą mieć szansę…
Ludzie stracą życie, miłość zostanie poświęcona, cały świat się zmieni. Kto przeżyje w szóstej i ostatniej, wybuchowej części „Darów Anioła"?

Tytuł: Miasto niebiańskiego ognia
Autor: Cassandra Clare
Wydawnictwo: MAG
Liczba stron: 702
Data wydania: 2014-09-24
Miasto zagubionych dusz

Wydawnictwo Mag zaprasza na Targi Książki w Krakowie. Książki wydawnictwa Mag będzie można kupić ze zniżką na stoisku Księgarnie Świat Książki: C, nr 35

Za książkę dziękuję wydawnictwu MAG14 komentarzy:

 1. Mam w planach tę serię, ale raczej zimą. bo jesienny stosik już jest pełny :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka już do mnie leci ;) Czekam na swój egzemplarz z niecierpliwością i nie mogę się doczekać lektury. Mi nie będą przeszkadzały wątki miłosne, bo bardzo je lubię ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam ogromną ochotę na tę serię, ale na razie czasu mi brak.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zamierzam kiedyś dokończyć tę serię, ale jeszcze wcześniej przypomnę sobie pierwszy tom, bo prawie zapomniałam, co tam się działo, a film nie da mi tylu informacji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla fanów serii to lektura obowiązkowa. Może kiedyś uda mi się ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Boję się właśnie tej ckliwości i miłosnych przesłodzonych uniesień...

  OdpowiedzUsuń
 7. Całą serię mam w planach ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kupiłam ją zaraz po premierze , ale jakoś tak wyszło ,ze nie przeczytałam do tej pory . Najpóźniej w święta Bożego Narodzenia nadrobię zaległości ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Historia zbyt schematyczna i ckliwa, aby mnie zainteresowała. Nie chcę skrytykować tej serii, wolę jej nie czytać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam w planach serię i szczerze mówiąc już się nie mogę doczekać aż się za nią wezmę (a nawet nie wiem kiedy to nastąpi :P), bo tyle dobrego słyszałam o tej serii :)

  OdpowiedzUsuń
 11. A mnie seria jakoś nie rusza i po trzech tomach odpadłam ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Już w najbliższym czasie mam zamiar zabrać się za tę książkę :D Tylko dokończę, tą którą aktualnie mam na czytelniczej tapecie :P

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja czytanie tej serii ciągle odkładam na później. W większości każdy ją zachwala, dlatego kiedyś muszę się za nią zabrać :)

  OdpowiedzUsuń