piątek, 10 października 2014

Świat według Joan

Joan Collins – angielska aktorka, pisarka i modelka. W 1997 roku królowa brytyjska Elżbieta II uhonorowała ją Orderem Imperium Brytyjskiego. Kobieta, która podbiła serca widzów rolą żmijowatej Alexis Carrington Colby pragnącej zniszczyć związek Krystle i Blake’a. Matka, babcia, żona. matriarchini i pani domu, której metryka zdaje się kłamać, gdyż nawet po osiemdziesiątce wygląda kwitnąco i olśniewająco.

„Świat według Joan” to zbiór myśli i opinii, które przez wiele lat aktorka publikowała na łamach m.in.: „Spectatora”, „The Timesa”, „The Daily Mail” i „Harper's Bazar” dotyczących życia i jego mniej lub bardziej ważnych aspektów, blasków i cieni sławy, a także przemian społecznych i kulturowych, jakich na przestrzeni lat była świadkiem.


W publikacji aktorka nie tylko uchyla drzwi do swojego prywatnego życia dopuszczając czytelnika do wydarzeń, których była uczestnikiem, ale też odkrywa kulisy relacji łączących ją z niektórymi osobami ze świata show-biznesu. Ukazuje swoje poglądy na współczesny świat i skupia się na transformacji jaką przeszło nie tylko Hollywood, ale też współczesne społeczeństwo i ludzie, którzy dla piętnastu minut sławy potrafią sprzedać się za cenę biletu kolejowego. Pokazuje swój stosunek do reality show i zastanawia się dokąd to wszystko zmierza. Bierze na celownik gwiazdy, gwiazdeczki, a także młodzież i dzieci oraz wychowawcze trendy, które sprawiają, że to nie rodzice, a dzieci dziś wiodą prym. Nie zapomina też o mężczyznach i czynnikach, które wpłynęły na ewolucję ideału macho i amanta.

Aktorka niewątpliwie jest dobrym obserwatorem umiejącym czerpać informacje z otoczenia i wyciągać wnioski. Diabeł tkwi w szczegółach i Collins nie tylko je dostrzega, ale też w interesujący sposób uwypukla by zwrócić uwagę czytelnika na konkretne zagadnienie czy problem. I choć nie pisze o sprawach wielkich, lecz w większości skupia się na tych banalnych i prozaicznych, to podejście do tematu sprawia, że wychodzą one na pierwszy plan i stają się motorem do rozważań.

W tej książce znajdziecie mnóstwo błyskotliwych wniosków, cytatów, ciętych ripost i ciekawych konkluzji. Joan nie boi się wylać na głowę czytelnika przysłowiowego kubła zimnej wody, ale robi to w bardzo subtelny i wyrafinowany sposób, który sprawia, że odbiorca nie ma do niej żalu, a wręcz przeciwnie - na wielu płaszczyznach przyznaje jej rację.

„Świat według Joan” to pakiet rozpraw komentujących współczesny styl życia. Zawierający przemyślenia na temat mężczyzn, małżeństwa, rodziny, mody i upływu lat. Pozwalający na oderwanie od rzeczywistości i odpoczynek po ciężkim dniu, a jednocześnie pobudzający do refleksji i przemyśleń. Ta publikacja nie tylko pozwala zajrzeć za ścianę iluzji, jaką jest medialna kreacja Joan Collins, ale także poznać jej śmiałe i szczere poglądy. Polecam.

Tytuł: Świat według Joan
Autor:Joan Collins
Wydawnictwo: Axis Mundi
Liczba stron:272
Data wydania: 2013-07-31
Za książkę dziękuję portalowi Na kanapie

13 komentarzy:

 1. W sumie nie myślałam nigdy o tej książce, ale może faktycznie powinnam się z nią zapoznać zawsze coś nowego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Joan Collins nie należy do osób, z których piórem chciałabym się zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniała aktorka o niezwykłej urodzie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pamiętam ją z Dynastii. Książka raczej nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Rzadko kiedy sięgam po biografie czy autobiografie, a to ze względu na to, że nie interesuję się tak bardzo życiem innych a szczególnie sławnych i bogatych :) Muszą to być osoby naprawdę przeze mnie lubiane, wręcz podziwianie, żebym po taką lekturę sięgnęła :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Po samej recenzji stwierdzam, że ciekawa z niej była osóbka. Chętnie poznałabym jej światopogląd, jej zdanie na różne tematy... ale obawiam się, że dla powyższej książki nie znajdę zbyt prędko wolnego czasu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa wizja takiego świata show biznesu od kuchni :)

  OdpowiedzUsuń
 9. No, to raczej książka nie dla mnie. Na szczęście mam co czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zapowiada się dość ciekawie. Może kiedyś sięgnę po nią. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka raczej nie przywita się z moimi rękoma - nie zamierzam jej przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie wątpię, że to ciekawa publikacja, ale autorka mnie nigdy specjalnie nie interesowała, więc czytanie o jej przemyśleniach nie stanie się moim priorytetem :) Dobrze jednak, że porusza taki szeroki wachlarz tematów - zainteresowani jej osobą z pewnością znajdą tej publikacji interesujące treści :)

  OdpowiedzUsuń