niedziela, 19 października 2014

Życie jest piosenką

Jacek Cygan – polski autor tekstów piosenek, poeta, scenarzysta, autor musicalowy, juror i organizator festiwali muzycznych, a także osobowość telewizyjna. Kawaler Orderu Uśmiechu i Członek Akademii Fonograficznej. Duży rozgłos i popularność przyniosła mu praca w programie telewizyjnym Idol. W latach 80-tych był zaangażowany w rozwój polskiej muzyki dziecięcej. Współpracował z Majką Jeżowską, zespołem Papa Dance. Wspólnie wylansowali wiele nastoletnich gwiazd, m.in. Magdę Fronczewską i Krzysztofa Antkowiaka. Człowiek, którego piosenki od lat śpiewają najlepsi polscy wokaliści. Bez niego Andrzej Zaucha nie zaśpiewałby „C’est La Vie – Paryż z pocztówek”, a Edyta Górniak nie odniosłaby w 1994 roku spektakularnego sukcesu w konkursie Eurowizji. Nie powstałyby też najpopularniejsze przeboje Grażyny Łobaszewskiej, zespołu Kombi oraz Dyskoteka pana Jacka, na której sama się wychowywałam.


Życie jest piosenką” to bardzo osobista i sentymentalna podróż Jacka Cygana do przeszłości, w której autor opowiada o powstawaniu swoich najlepszych tekstów. Udziela odpowiedzi na pytanie: czy najpierw jest tekst czy muzyka, kiedy i gdzie pojawiają się inspiracje oraz najlepsze pomysły na piosenkę i dlaczego jest to takie pasjonujące zajęcie. Zdradza własną definicję tekściarza oraz pokazuje drogę od pierwszego słowa do wielkiego hitu i szczytów list przebojów.

W publikacji nie brakuje również wspomnień, anegdot i zakulisowych sekretów związanych nie tylko z samą genezą utworów, ale też osobistych relacji autora z najpopularniejszymi artystami polskiej estrady m.in: pierwszego spotkania z Edytą Górniak, emocji towarzyszących koncertowi Eurowizji, w którym występ naszej reprezentantki w pewnym momencie „zawisł na włosku”, a artystka otarła się o zwycięstwo. Jest historia piosenki, która wymknęła się twórcom spod kontroli, obrazki z Agnieszką Osiecką, przeboje na zamówienie i telefon, przepis na erotyk oraz zakazany owoc. Autor dzieli się też z czytelnikiem swoimi przemyśleniami oraz refleksjami nie tylko na temat weryfikacji przez życie tekstów piosenek.

Książka jak każda piosenka składa się z siedmiu podzielonych tematycznie zwrotek. Podejmujących zagadnienia od początków kariery Cygana, przez wielkie debiuty, największe przeboje, po piosenki dla dzieci i kompozycje z ekranu. Każdy rozdział to oddzielna historia utworu zakończona jego tekstem. Dużym plusem publikacji są zdjęcia z prywatnego archiwum autora.

Czy życie Jacka Cygana jest piosenką? Niewątpliwie tak, gdyż piosenka nie tylko zdominowała jego życie, ale też wypełniła je do tego stopnia, że stała się taką samą „czynnością”, jak spanie, jedzenie czy picie wina. I choć autor w pewnym stopniu wpuszcza czytelnika do swojego życia, to w tej publikacji nie on, a jego twórczość i wzajemne relacje z artystami wiodą prym.

Dla mnie przygoda z książką była bardzo ciekawym i przyjemnym doświadczeniem. Pozwoliła mi nie tylko zajrzeć za kulisy sceny, ale też na podróż do przeszłości. Faktem jest, że gdyby nie Jacek Cygan polska muzyka nie byłaby taka sama. Nie byłoby „Łatwopalnych”, Krzesimir Dębski nie napisałby muzyki do „Czas nas uczy pogody” i „Zakazanego owocu”, nie powstałby „Diamentowy kolczyk”, a Ryszard Rynkowski nie wypiłby za błędy. Ta publikacja niewątpliwie przypadnie do gustu wielbicielom autora, ale myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie, gdyż muzyka jest nieodzownym elementem naszego życia i warto dowiedzieć się jak to wszystko wygląda od podszewki. A przy okazji bliżej poznać jedną z ważniejszych postaci, która w tej dziedzinie zrobiła wiele dobrego, mimo że zawsze stała w cieniu, a nie na piedestale sukcesu. Polecam.

Cytat: „Gdzie jest tajemnica piosenki? W tekście, muzyce, a może w głosie śpiewających artystów?”

Ze strony Wydawnictwa:

Jego piosenki od lat śpiewają najlepsi polscy wokaliści, a wraz z nimi cały kraj. Bez niego Edyta Geppert nie zadebiutowałaby tak wspaniale piosenką „Jaka róża taki cierń”, Grażyna Łobaszewska i Staszek Sojka nie odkryliby przed nami, że „Czas nas uczy pogody”, a Ryszard Rynkowski nie namawiałby nas, byśmy „Wypili za błędy”. Edyta Górniak ze swoim utworem „To nie ja” nie odniosłaby tak spektakularnego sukcesu na konkursie Eurowizji, Andrzej Zaucha nie czarowałby nas swoim „C’est la vie”, a Maryla Rodowicz nie powiedziałaby nam, że są wśród nas „Łatwopalni”. Nie byłoby też najpopularniejszych przebojów zespołu Kombi, ani „Dyskoteki pana Jacka”, na której wychowało się całe pokolenie młodych ludzi.

Książka Jacka Cygana to osobista, sentymentalna podróż w przeszłość. Autor z wdziękiem i humorem opowiada o powstawaniu swoich najlepszych tekstów, tworząc ciekawe portrety najpopularniejszych polskich artystów. Wszystko to składa się na fascynujący obraz długiej epoki w polskiej muzyce.

Każda piosenka ma swoją historię, która często okazuje się zupełnie niezwykła. Każda rodzi się z przyjaźni tekściarza i wykonawcy. Książka Jacka Cygana jest więc przede wszystkim opowieścią o przyjaźniach, które zaowocowały legendarnymi utworami. 
 


Tytuł: Życie jest piosenką
Autor Jacek Cygan
Wydawnictwo: ZNAK
Liczba stron:336
Data wydania: 2014-10-08
Za książkę dziękuję Wydawnictwu ZNAK oraz Portalowi Sztukater


16 komentarzy:

 1. Bardzo lubię i cenię Pana Jacka Cygana. Nieprzeciętna, barwna osobowość, a przede wszystkim człowiek o wielkim sercu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię teksty piosenek napisane przez pana Cygana, są niezwykle wartościowe, zawsze lubię się wsłuchać w tekst :) Książkę chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się z cyrysią, że Pan Jacek to niezwykle barwna osobowość, ale na szczęście nie w takim bardzo medialnym sensie. Myślę, że ta publikacja to gratka dla zainteresowanych polską muzyką.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jacek Cygan to bardzo nietuzinkowa postać. Nigdy nie czytałam publikacji o jego życiu, więc z chęcią bym zajrzała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zupełnie inne od tego, co zwykle czytam, ale może przez to i bardziej interesujące :).

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawe! Pana Cygana kojarzę co najwyżej z nazwiska, jednak z tego co zdążyłam się zorientować, faktycznie jego teksty bywały naprawdę piękne. :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo sobie cenię teksty Janka Cygana, niejedna jego piosenka towarzyszyła mi w ważnych momentach mojego życia. Chętnie dowiem się więcej o życiu tego tekściarza.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawa postać i autor większości hitów :) Niestety po biografie sięgam bardzo rzadko.

  OdpowiedzUsuń
 9. Chociaż nie jestem wielką miłośniczką takiej literatury, to jednak Twoja recenzja bardzo mnie zaintrygowała i czemu by się nie zapoznać z pozycją ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chyba nie ma w Polsce takiej osoby, która powiedziałaby, że Jacek Cygan jest jej nieznany. To bardzo ważna osobistość w historii muzyki, dlatego też z przyjemnością poznałabym jego świat od innej strony.

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam teksty Cygana, więc chętnie bym tę książkę przeczytała. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Kupiłam już swój egzemplarz, ale jeszcze nie miałam czasu przeczytać :) Będziesz na Targach Książki? Jacek Cygan będzie podpisywał ten tom :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie, jestem wściekła ale w tym roku Kraków jest dla mnie nieosiągalny

   Usuń
 13. Dzisiaj dowiedziałam się o tej książce, chętnie bym się z nią zapoznała.

  OdpowiedzUsuń