piątek, 4 lipca 2014

Piękna bestia

Anioł śmierci, piękna bestia, jędza z Belsen to określenia jednej i tej samej osoby - Irmy Grese. Niebieskookiej blondynki, ślicznej jak marzenie perwersyjnej sadystki. Kobiety, która bez skrupułów posyłała do komór gazowych, katowała, molestowała, gwałciła i zabijała. Nadzorczyni bloków żeńskich w kilku obozach koncentracyjnych, odpowiedzialna za śmierć setek, jak nie tysięcy niewinnych kobiet. Po wojnie osądzona i skazana na karę śmierci w wieku zaledwie 22 lat.

Alberto Vazquez-Figueroa – hiszpański pisarz, którego książki sprzedały się w ponad 25 milionach egzemplarzy. Autor kilkudziesięciu powieści. Jego najnowsza książka „Piękna bestia. Opowieść seksualnej niewolnicy jędzy z Belsen” to wspaniała publikacja historyczna trzymająca czytelnika do końca w napięciu.


Fabuła powieści zbudowana jest na wspomnieniach Andaluzyjki Violetty Flores, której los jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej skrzyżował drogi z Irmą Grese. Młoda Niemka już w wieku piętnastu lat wykazywała pewne skłonności, a Violetta zajęła szczególne miejsce w jej sercu. Kiedy spotkały się ponownie Irma postanowiła wykorzystać swoją pozycję i uczyniła z Andaluzyjki swoją seksualną niewolnicę, kucharkę i służącą zmieniając jej życie w koszmar.

Narracja powieści oparta jest na świadectwie dziewięćdziesięcioletniej kobiety, która przedstawia pisarzowi Mauro Balnguero swoją wersję wydarzeń. Ten swoisty dialog sprawia, że czytelnik nie tylko poznaje historię "pięknej bestii" i jej relacji z Violettą Folores, ale też zapoznaje się z ważnymi wydarzeniami z życia samych rozmówców, ich stosunkiem do innych ludzi oraz do rzeczywistości w jakiej przyszło im żyć.

Violetta Flores towarzyszyła Irmie Grese od Auschwitz przez Ravensbrück, Auschwitz II – Birkenau po Bergen-Belsen. A lata spędzone z sadystką sprawiły, że nie tylko nauczyła się przebiegłości i aktorstwa, ale też była świadkiem i uczestnikiem strasznych oraz dramatycznych wydarzeń, które na zawsze odcisnęły piętno na jej psychice. Będąc „dziewczyną” "anioła śmierci" miała pewne przywileje i szanse na przeżycie, ale płaciła za to bardzo wysoką cenę.

Irma Grese była fanatyczką opętaną ideami socjalistycznego nacjonalizmu, rasistką i bezwzględną morderczynią, która uwolniła swoje najgorsze instynkty i czerpała przyjemność z zadawania cierpienia innym. Nie odmawiała sobie też uciech cielesnych. Bez najmniejszych skrupułów wysyłała tysiące ludzi na tamten świat i do samego końca wierzyła w słuszność nazistowskiej ideologii. Fakty historyczne nie pozostawiają wątpliwości co do osoby Grese, a jednak „obserwacja” jej zachowań oczami kobiety, z której zrobiła swoją osobistą niewolnicę sprawia, że czytelnik zaczyna dostrzegać więcej. I jeszcze bardziej utwierdza się w przekonaniu, że mimo anielskiej urody, ta kobieta była złem, które odpowiednio stymulowane stworzyło piękną bestię.

Autor niewątpliwie szokuje i pobudza czytelnika do refleksji oraz przemyśleń. Podejmuje temat trudny i drażliwy, a jednak robi to w tak interesujący sposób, że „obcowanie” z czymś strasznym i bolesnym jest możliwe. I choć pisarz nie owija w bawełnę i nazywa rzeczy po imieniu, to kiedy może oszczędza odbiorcy drastycznych i nieprzyjemnych szczegółów.

Czy z tej książki dowiecie się jaka była jędza z Belsen? Niewątpliwie tak, ale mam wrażenie, że jej udział w tej historii został ograniczony do minimum, które było niezbędne do "pokazania”, jaki wpływ miała na losy Violetty Flores. I choć w pewnym sensie uratowała Andaluzyjce życie, to postawiła na nim ogromne piętno.

„Piękna bestia. Opowieść seksualnej niewolnicy jędzy z Beslem” to interesująca lektura, z którą warto się zmierzyć. Myślę jednak, że najbardziej przypadnie do gustu czytelnikom interesującym się okresem II wojny światowej oraz tematyką Holocaustu. Polecam.

Cytat: "Łatwo byłoby uznać ją za „diabła”, ale nie byłoby to sprawiedliwe, bo diabły zachowuję się jak diabły, gdyż takie są z natury i nie pozostawiono im wyboru. Irma była czymś dużo gorszym niż jakikolwiek diabeł. Była człowiekiem w najszerszym tego słowa znaczeniu, bo sama, nieprzymuszona przez siły natury, mając do wyboru nieskończoną liczbę ścieżek, w pełni świadomie i samodzielnie zdecydowała się na to, co najgorsze, krwawe i podłe.”

Ze strony Wydawnictwa:

Powieść o Irmie Grese, jednej z najbardziej okrutnych i krwawych kobiet w historii świata.

Irme, nadzorczyni bloków żeńskich w kilku obozach koncentracyjnych, odpowiada za śmierć kobiet. Więźniowie nazywali ją aniołem śmierci, piękną bestią czy jędzą z Belsen. Była perwersyjną sadystką. Po wojnie została osądzona i skazana na karę śmierci w wieku zaledwie 22 lat.

Jej historię opowiada kobieta, która, mając 12 lat, została seksualną niewolnica Grese: Po zakończeniu wystąpienia podeszła do niego elegancka staruszka. Kiedyś musiała być wyjątkową pięknością i do tej pory zachowała część dawnej urody . Słuchała wykładu ze szczególną uwagą, a teraz zbliżyła się, aby wręczyć wizytówkę, na tyle której widniały napisane na czerwono i podwójnie podkreślone słowa "Piękna bestia".

- Byłam jej niewolnicą, a oto dowód - powiedziała, odchylając nieco sukienkę, aby pokazać mały tatuaż na ramieniu. - Jeśli chce pan znać szczegóły, proszę do mnie zadzwonić.

Tytuł:Piękna bestia. Opowieść seksualnej niewolnicy jędzy z Beslem
Autor: Alberto Vazquez-Figueroa
Wydawnictwo: Bellona
liczba stron: 216
Dara premiery: 2014-06-06
Link do książki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=fut&bid=7179&page=0

 Za książkę dziękuję Wydawnictwu Bellona oraz Portalowi SztukaterŁatwo byłoby uznać ją za „diabła”, ale nie byłoby to sprawiedliwe, bo diabły zachowuję się jak diabły, gdyż takie są z natury i nie pozostawiono im wyboru. Irma była czymś dużo gorszym niż jakikolwiek diabeł. Była człowiekiem w najszerszym tego słowa znaczeniu, bo sama, nieprzymuszona przez siły natury, mając do wyboru nieskończoną liczbę ścieżek, w pełni świadomie i samodzielnie zdecydowała się na to, co najgorsze, krwawe i podłe. - See more at: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2014/06/przedpremierowo-alberto-vazquez.html#sthash.ZNZ4ZsXk.dpuf
Łatwo byłoby uznać ją za „diabła”, ale nie byłoby to sprawiedliwe, bo diabły zachowuję się jak diabły, gdyż takie są z natury i nie pozostawiono im wyboru. Irma była czymś dużo gorszym niż jakikolwiek diabeł. Była człowiekiem w najszerszym tego słowa znaczeniu, bo sama, nieprzymuszona przez siły natury, mając do wyboru nieskończoną liczbę ścieżek, w pełni świadomie i samodzielnie zdecydowała się na to, co najgorsze, krwawe i podłe. - See more at: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2014/06/przedpremierowo-alberto-vazquez.html#sthash.ZNZ4ZsXk.dpuf

15 komentarzy:

 1. Zaszokowalas mnie. Muszę koniecznie przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 2. To były przerażające czasy i ludzie, którzy ukazali swoje prawdziwe oblicze. O lekturze tej książki marzę od dawna

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę mieć tę książkę, koniecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie lubię takich historii, więc raczej się nie skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Szczerze nie znoszę okresu Wojen Światowych i wszystkiego co z nimi związane, aczkolwiek... mimo, że książka wydaje mi się jak dla mnie zbyt drastyczna i okrutna, to swoją recenzją zainteresowałaś mnie postacią Pięknej bestii. Przyznam szczerze, że słyszę o niej po raz pierwszy i to uświadamia mi, jak wielu rzeczy jeszcze nie wiem i o ilu jeszcze potworach nie słyszałam...
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękna bestia bez wątpienia jest postacią wyróżniającą się z tłumu i to nie ze względu na swoją urodę. Co do wiedzy, to myślę, że człowiek uczy się przez całe życie, a i tak nieświadomy wielu rzeczy i tematów umiera.

   Usuń
 6. Coś innego, mam chęć przeczytać !

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę tą książkę przeczytać! Powiem szczerze, że nie słyszałem nigdy o Irmie Grese. Ale mnie bardzo zaciekawiłaś...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie też nie istniała, póki nie zajrzałam do tej publikacji, choć nazwisko "obiło mi się o uszy"

   Usuń
 8. Nigdy nie interesowałam się okresem II wojny światowej oraz tematyką Holocaustu i jak dotychczas niewiele zmieniło się w tej kwestii, dlatego tym razem podziękuję powyższej książce.

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka doskonale wpasowuje się w moje gusta ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie przepadam za książkami dotyczącymi wojny, aczkolwiek ta pozycja mnie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 11. Kiedyś w takiej tematyce się zaczytywałam, ostatnio jednak jakoś w inne klimaty poszłam. Zaintrygowałaś mnie jednak postacią pięknej bestii i zapiszę sobie tytuł.

  OdpowiedzUsuń