sobota, 14 lutego 2015

Wielki Czarownik Brooklyn'u

Magnus Bane - Wielki Czarownik Brooklyn'u to jedna z ciekawszych i barwniejszych postaci pojawiających się w seriach Cassandry Clare „Dary Anioła” i „Piekielne Maszyny”. Tajemniczy, a jednocześnie bardzo oryginalny przedstawiciel podziemnego świata. Jako czarownik ma zapewnioną nieśmiertelność, a setki lat egzystencji nie tylko pozwoliły mu nabrać życiowej wiedzy, ale też sprawiły, że nieustannie był światkiem narodzin i śmierci. Nikogo więc nie powinno dziwić, że minione doświadczenia wpłynęły na jego obecny stosunek do świata i ludzi.

„Kroniki Bane'a” to zbiór opowiadań, które pozwalają lepiej poznać Magnusa i odkrywają sekrety z jego przeszłości. Dają możliwość zajrzenia za kulisy jego związków z Camille, Raphaelem oraz Nocnymi Łowcami m.in.: Herondale'ami i Lightwoodami, Waylandami czy Morgensternami. Nie brakuje też nowych postaci oraz nieznanych dotąd czytelnikowi faktów i wydarzeń z życia czarownika.


Zawarte w zbiorze opowiadania stanowią dopełnienie cykli ze świata Nocnych Łowców i niewątpliwie dla znających obie serię będą ciekawym dodatkiem umożliwiającym spojrzenie na znane już zdarzenia z innej perspektywy. A także ma bliższą znajomość z Magnusem i zrozumienie jego postępowania, dylematów, rozterek, wątpliwości i decyzji, które podczas lektury poprzednich powieści wywoływały zdziwienie i pytania, na które nie było odpowiedzi. Okazuje się, że życie czarownika nie było usłane różami i nie raz musiał dokonywać trudnych wyborów, podejmować ryzyko oraz mierzyć się z własnymi uczuciami i pragnieniami.

„Kroniki Bane'a” to publikacja, która nie tylko daje szansę na powrót do fascynującego świata wykreowanego przez Cassandrę Clare. Autorzy podejmują temat miłości, poświęcenia, dokonywania wyborów między pragnieniami a powinnościami i darów, które mogą być przekleństwem. I choć głównym bohaterem jest Wielki Czarownik Brooklyn'u pojawiają się znane już czytelnikowi postacie, które wchodzą z nim w relacje na różnych poziomach zażyłości i zależności.

Autorzy posługują się lekkim i przyjemnym w odbiorze stylem, dbają o szczegóły oraz tło przedstawionych wydarzeń. Nie zapominają również o napięciu, zwrotach akcji, nieprzewidzianych wypadkach i dobrym humorze. A ta mieszanka sprawia, że przez książkę płynie się szybko i przyjemnie.

Dla mnie przygoda z książką była nietuzinkowym doświadczeniem, mimo że na tle pozostałych powieści ta w moim odczuciu wypadła troszkę słabiej. I choć nie wszystkie historie w jednakowym stopniu przypadły mi do gustu, to każda z nich wyzwoliła we mnie na inny rodzaj emocji i wrażeń. Dla fanów serii to lektura obowiązkowa i myślę, że warto się z nią zmierzyć, gdyż Magnus jest postacią nieprzeciętną i tym razem gotową do odkrycia swoich tajemnic. Polecam.

Cytat:"  A jednak miłości nie można tak łato odrzucać. Przydarza się rzadko, zaledwie kilka razy w życiu śmiertelnika"

Ze strony Wydawnictwa:

Najnowsza książka Cassandry Clare ze świata Nocnych Łowców.
Zbiór opowiadań jak nigdy przedtem przybliża wielbicielom „Darów Anioła” i „Diabelskich Maszyn” postać czarownika Magnusa Bane’a, którego uwodzicielska osobowość, ekstrawagancki styl i cięty dowcip oczarowały fanów bestsellerowych cykli.

Tytuł: Kroniki Bane'a
Autor: Cassandra Clare, Maureen Johnson, Sarah Res-Brennan
Wydawnictwo: MAG
Liczba stron: 528
Data wydania: 2015-01-14
Link do książki: http://www.mag.com.pl/ksiazka/173
Za książkę dziękuję wydawnictwu MAG


14 komentarzy:

 1. Nie znam tej serii, ale jakoś mnie do niej nie ciągnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chcę ją przeczytać! I kupiłabym ją zaraz po premierze, ale ta okładka.. Wszystkie części Darów Anioła mam w starych, polskich okładkach... Mam nadzieję, że wydawnictwo wyda jeszcze tę drugą wersję tak jak MNO. Choć nie wiem, czy się podejmie... ;/
  Zapraszam do siebie,
  http://worldofbookss.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam kilka refleksji co do okładki, bo na pewno nie tak sobie wyobrażałam Magnusa. Nie widziałam też filmu, nie wiem czy dałabym radę przez to przebrnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z ogromną chęcią przeczytam, raz już prawie kupiłam, ale ktoś mi sprzątną sprzed nosa:(

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie lubię opowiadań zbitki autorów... To nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Okładka mnie nie zachęca, ale może się kiedyś skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno kiedyś po nią sięgnę, głównie przez wzgląd na sentyment do całej serii "Dary Anioła". Nie czuję jednak tej niecierpliwości przed lekturą, co przy pozostałych powieściach Cassandry Clare.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie mój świat literacki, niestety.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja dopiero przeczytałam "Miasto kości", ale jeśli uda mi się przeczytać całą serię, to i na Kroniki przyjdzie czas. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka fajna, ale odnoszę wrażenie, że gdyby Clare pisała opowiadania samodzielnie, byłoby jeszcze lepiej :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie lubię pani Clare, nie lubię jej pióra, a moja przygoda z Darami Anioła skończyła się na tomie trzecim, także nie sądzę bym sięgnęła po ten zbiór opowiadań. :)
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie przepadam za serią, więc spasuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jestem ostrożna w zachwytach, bo piaty tom Darów anioła mnie strasznie zirytował i nie przeczytałam jeszcze ostatniego tomu tej serii. Ale Magnusa rzeczywiście lubię, to ciekawa postać.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem pewna, ż ekupię, choć czytałam już kilka opowiadań, najlepsze ostatnie. ;) Cassandra Clare zawsze i wszędzie. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń