wtorek, 10 lutego 2015

Bo to nie jest takie proste...

Małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny powstały z ich woli i usankcjonowany prawnie. Oparty na miłości, wierności, uczciwości, szacunku i zaufaniu. Wstępując na nową drogę życia małżonkowie z nadzieją patrzą w przyszłość i wierzą, że wspólnie zbudują szczęśliwą rodzinę. Niestety nie zawsze się to udaje, gdyż pojawiają się przeszkody tak duże, że nawet we dwoje nie da się ich pokonać. A czasem okazuje się pobudki, które skłoniły nas do ślubu są niewystarczające by móc wspólnie iść przez życie.

Agatę i Marcina połączyła miłość już w liceum, więc ich ślub dla nikogo nie był zaskoczeniem. Dziewczyna miała wielkie plany na przyszłość, ale nieoczekiwane macierzyństwo sprawiło, że musiała odłożyć je na później. Wcieliła się w rolę żony oraz matki i nawet nie zauważyła kiedy całkowicie uzależniła się od swojego męża, który z biegiem czasu coraz częściej przypominał jej, kto rozdaje karty w tym związku. Zdominowana i dręczona dotarła na skraj przepaści, ale czy wystarczy jej determinacji i wiary w siebie by zrobić ten jeden najtrudniejszy krok?


Marcin był pierwszą i jedyną miłością Agaty. Sprawił, że patrzyła na świat przez różowe okulary i nie dostrzegała niepokojących symptomów w jego postępowaniu, a kiedy pierwszy raz odsłonił swoje prawdziwe oblicze nie uciekła – wybaczyła, nieświadomie dając mu przyzwolenie na pewne zachowania. I mimo, że miała świadomość, że jest krzywdzona,r znajdowała mnóstwo argumentów by tkwić w tej toksycznej relacji. A kiedy los dał jej szansę na zmiany, wiele wody upłynęło zanim zdecydowała się z niej skorzystać.

Główna bohaterka odkrywa się przed czytelnikiem i pozwala mu być świadkiem jej związku z ukochanym mężczyzną od pierwszego spotkania aż po decyzję o rozwodzie. Pokazuje mu blaski i cienie tej relacji oraz przyczyny i skutki podejmowanych decyzji. Dzieli się rozterkami, wątpliwościami i dylematami, które sprawiają, że przez wiele lat nie jest w stanie podjąć radykalnej decyzji, a czasem nawet cofa się z obranej drogi.

Autorka w bardzo wiarygodny i plastyczny sposób podejmuje temat przemocy domowej i odkrywa mechanizmy jej działania. Ukazuje zależność między katem a ofiarą i pokazuje dlaczego nie jest łatwo wyzwolić się z więzów kontroli, manipulacji i powiedzieć stop przemocy fizycznej i psychicznej, a łatwiej jest wybaczać i wierzyć, że to się więcej nie powtórzy. Związek emocjonalny ze sprawcą daje mu przewagę i hamuje naturalne reakcje osoby krzywdzonej, która zamiast buntować się szuka usprawiedliwienia i przyczyn patologicznych zachowań nie tam gdzie powinna.

„Dlatego mnie kochasz” to poruszająca powieść o miłości i skomplikowanych relacjach międzyludzkich pozwalająca zmierzyć się tematem trudnym i bolesnym. Ukazująca przemoc w związku od podszewki i bez owijania w przysłowiową bawełnę. Nie brutalnie, ale bardzo obrazowo i dosadnie. Uświadamiająca, że patrząc z boku perspektywa jest zupełnie inna niż ta widziana przez osoby będące w centrum wydarzeń. Wywołująca skrajne emocje i pobudzająca do refleksji i przemyśleń.Polecam.

Magdalena Kołosowska - zodiakalny Wodnik, z wykształcenia ekonomistka, która ani jednego dnia nie przepracowała w zawodzie. Jadła chleb z niejednego pieca, uwielbia gotować i nałogowo czyta książki. Prywatnie żona jednego męża i matka dwóch córek.

Cytat: "Gdyby nie ty, nigdy by do tego nie doszło! To twoja wina! I tylko twoja!"

Ze strony Wydawnictwa:

Książki często dzielą bohaterów na dobrych i złych, a my, czytając je, zapominamy, że w prawdziwym życiu nic nie jest czarno-białe. Czasami musimy dokonywać trudnych wyborów, krzywdzimy innych, chociaż wcale nie mamy takiego zamiaru. Zdarza się, że nie istnieje rozwiązanie dobrego dla wszystkich, albo trzeba na nie bardzo długo czekać. Bywa, że na lata wikłamy się w układy, z których nie umiemy wyjść. Nierzadko nie znajdujemy oparcia wśród najbliższych, a czasami dom jest źródłem najgorszego koszmaru, z którego tak trudno się uwolnić. Czy poszukiwanie miłości poza nim jest wtedy godne potępienia?

Agata poznała Marcina już jako licealistka. Wcześnie za niego wyszła i nagle w pewnym momencie okazało się, że bez ukończonych studiów i z dwójką małych dzieci jest całkowicie zależna od męża i mu podległa. Ten idealny z pozoru, przystojny i dobrze zarabiający mężczyzna nie cofa się przed podniesieniem na nią ręki. Sytuacja komplikuje się, gdy, zajmując się budową domu, Agata poznaje Tomka, ich nowego sąsiada. W tej historii nie będzie jednak szybkiego happy endu… A może wcale go nie będzie?
 
Tytuł: Dlatego mnie kochasz
Autor: Magdalena Kołosowska
Wydawnictwo: Feeria
Data wydania: 2015-02-04
Liczba stron:432
Za książkę dziękuję Wydawnictwu: Feeria

15 komentarzy:

 1. Fabuła brzmi bardzo interesująco i twoja recenzja również zachęca. Zatem będę mieć na uwadze tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno się z nią zapoznam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje mi się, że to może być bardzo ciekawa książka. Będę ją miała na uwadze :) Dodatkowo piękna okładka ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czasem mam ochotę na takie książki, więc postaram się ją zapamiętać i przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolejna książka, która trafia w moje gusta. Nie wiem, kiedy ja to wszystko przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo, ale to bardzo zainteresowała mnie ta książka po przeczytaniu Twojej recenzji, będę musiała się o nią postarać i przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo zachęcająca opinia. Przyjrzę się książce z bliska :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka rzeczywiście wydaje się być bardzo ciekawą, ale nie jestem zdecydowany, co do sięgnięcia po nią :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem zaciekawiona tą powieścią. To musi być przerażające jak ukochany partner zmienia się w okrutnego kata, a własny dom przestaje być azylem. Jestem tylko ciekawa czy bohaterka naprawdę nie widziała czy nie chciała widzieć pewnych oznak niepokojącego zachowania jeszcze przed ślubem. Muszę przeczytać w każdym razie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawie się zapowiada. Będę musiała przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Po przeczytaniu Twojej recenzji z chęcią sięgnę po ten tytuł. Zawsze zastanawiamy się dlaczego takie osoby zwyczajnie nie odejdą od swojego kata, a ta książka z pewnością pomoże nam w jakimś stopniu odpowiedzieć na to pytanie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie słyszałam dotychczas o tej książce, ale po Twojej recenzji wiem, że muszę po nią sięgnąć przy nadarzającej się okazji :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawy i niezbyt łatwy temat. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Oj, chyba jednak nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Obyczajowych książek nie mam w zwyczaju czytać, tak samo jak powieści autorstwa polskich autorów. Ale w tej powieści coś jest, co mnie bardzo kusi. :) I ciekawi mnie przedstawienie tej relacji.
  Pozdrawiam,
  Sherry

  OdpowiedzUsuń