środa, 25 lutego 2015

Stworzyć świat takim, jaki powinien zaistnieć

Podróże w czasie coraz częściej są motywem pojawiającym się w literaturze i filmie. I choć według teorii względności Alberta Einsteina są zjawiskiem przewidywalnym w obecnych czasach pozostają w sferze marzeń. Niektórzy z nas nie mieliby nic przeciwko wycieczkom do przeszłości czy przyszłości. Ale czy pojawienie się w miejscu i czasie, w którym nie powinno nas być nie niesie za sobą żadnych skutków? W przypadku gdybyśmy byli tylko obserwatorami na pewno tak, ale gdyby ktoś uległ pokusie wpływu na minione wydarzenia mogłoby to zakończyć się poważnymi konsekwencjami.

„Podróże w czasie. Archiwum Chronosa” to debiut literacki i pierwszy tom serii Rysy Walker. Książka została uhonorowana nagrodą główną w kategorii Young Adult w konkursie Amazon Breakthrough Novel 2013. Główną bohaterką powieści jest szesnastoletnia Prudence Katherine Pierce – Keller, która wiedzie życie przeciętnej nastolatki aż do dnia, w którym do Waszyngtonu przyjeżdża jej babcia z nieoczekiwaną propozycją. Kate postanawia spełnić życzenie seniorki, choć w chwili podejmowania decyzji nie ma świadomości, że to wyzwanie zmusi ją do wyboru między własną rodziną a ukochaną osobą.


Babcia ma wobec Kate poważne plany i składa na jej barki ogromny ciężar. Dziewczyna w ekspresowym tempie musi dorosnąć i uwierzyć w niemożliwe. Okazuje się, że w jej rodzinie jest wiele sekretów i tajemnic, a dziedzictwo przodków to niemałe brzemię. Gdyby tego było mało na jej drodze pojawia się Trey, który wzbudza w niej coraz cieplejsze uczucia. I choć nie jest to najlepszy czas na miłość dziewczyna ulega porywom serca. Ale czy to uczucie nie przeszkodzi jej w podjęciu odpowiednich decyzji i czy znajdzie w sobie siłę by zrezygnować z własnego szczęścia dla dobra innych?

Autorka oparła fabułę powieści na sztampowym pomyśle i podjęła temat, który już nie raz pojawiał się w literaturze, ale zrobiła to w tak interesujący i przemyślany sposób, że przygoda z książką dostarcza mnóstwa wrażeń i emocji. Czytelnik wpada w wir wydarzeń od pierwszych stron i do ostatniej nie ma wytchnienia. Dzieje się dużo, nie brakuje zaskoczenia, zwrotów akcji i nieprzewidzianych wypadków. Bohaterowie muszą mierzyć się z różnymi dylematami i często są wystawiani na ciężkie próby, gdzie wybór między pragnieniami a powinnościami nie jest ani łatwy ani oczywisty.

Rysa Walker stworzyła paletę postaci, które nie tylko odznaczały się charakterem, ale też bardzo dobrze sprawdziły się w swoich rolach. Pokazała, że niektóre narzędzia w nieodpowiednich rękach mogą stać się potężną bronią i instrumentem dla osiągnięcia własnych korzyści. Podjęła temat władzy, miłości oraz skomplikowanych relacji międzyludzkich. Pozwoliła czytelnikowi podróżować w czasie i pokazała mu jak niewielka zmiana w przeszłości może wpłynąć na bieg przyszłości.

„Podróże w czasie. Archiwum Chronosa” to fascynująca i intrygująca powieść, którą pochłania się zbyt szybko osiągając drugi brzeg. Odrywająca od rzeczywistości i pozwalająca na niezapomnianą przygodę w świecie, w którym wszystko może się zdarzyć. Lekka, a jednocześnie wywołująca emocje i pozostawiająca z niedosytem. Książkę polecam nie tylko tym, którzy chcieliby igrać z czasem.

Cytat: "Nie oczekuję od życia, by było grzeczne i poukładane. [...] Do wymagających nie należę. Umiem sobie radzić z chaosem." 

Ze strony wydawnictwa:
 
Książka uhonorowana nagrodą główną i w kategorii Young Adult w konkursie Amazon Breakthrough Novel 2013.

Gdy babka szesnastoletniej Kate Pierce-Keller daje jej dziwny niebieski medalion i opowiada coś o podróżach w czasie, dziewczyna myśli, że staruszka coś sobie uroiła. Ale gdy morderstwo z przeszłości sprawia, że dotychczasowe życie Kate chwieje się w posadach, historie babki nagle stają się przerażającą prawdą, a medalion to jedyna rzecz, która chroni Kate przed nieistnieniem.

Kate dowiaduje się, że zabójstwo z 1893 r. to tylko część czegoś o wiele mroczniejszego, a dzięki swojej genetycznej zdolności do podróży w czasie tylko ona może naprawić przyszłość. Ryzykując wszystkim, przenosi się w czasy Wystawy Światowej w Chicago i próbuje zapobiec morderstwu i całemu łańcuchowi wydarzeń, który ma po nim nastąpić.

To wszystko będzie Kate sporo kosztować – jeśli jej się uda, chłopak, którego kocha, nie będzie pamiętał o jej istnieniu. Poza tym, niezależnie od motywów, czy Kate ma prawo do manipulowania losami całego świata?
 
Tytuł: Podróże w czasie. Archiwum Chronosa
Autor: Rysa Walker
Wydawnictwo: Feeria
Data wydania: 2015-02-18
Liczba stron:424
Za książkę dziękuję Wydawnictwu: Feeria

16 komentarzy:

 1. Mnie jakoś nie ciekawi ta książka, dlatego nie zamierzam na siłę się do niej przekonywać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi ciekawie. Zawsze interesował mnie motyw podróży w czasie, a jeśli książka jest dobrze napisana to z chęcią po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Motyw mnie zainteresował i zwrócę uwagę na tę pozycję przy wyborze lektury:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Podróże w czasie mnie nie pociągają i nie lubię o nich czytać, jednak jest w tej książce coś, co mnie przyciąga. Może w końcu się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Coraz mocniej jestem zaintrygowana tym tytułem ^^ Wręcz żałuję, że się na niego nie skusiłam, kiedy miałam szanse :/

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam motyw podróży w czasie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja to zawsze marzę o podróżach w czasie, gdy mam sesję :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Motyw podróży w czasie to bardzo intrygujący temat. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Motyw podróży w czasie prawie zawsze daje duże pole do popisu autorowi, więc chętnie przekonam się czy i w tym przypadku historia jest ciekawa i emocjonująca.

  OdpowiedzUsuń
 10. Właśnie mnie ciekawi ta książka i to bardzo :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zapowiada się całkiem interesująco :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię sięgać po książki z motywem podróży w czasie. Może się kiedyś na nią skuszę:)

  OdpowiedzUsuń
 13. No proszę brzmi bardzo ciekawie! Może kiedyś się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Zainteresowała mnie na książka, chętnie do niej zajrzę.

  OdpowiedzUsuń