poniedziałek, 10 czerwca 2013

W mrokach średniowiecza

Philippa Gregory znana jest głównie z książek historycznych. Autorka wielu bestsellerów osadzonych w czasach Tudorów. Międzynarodową sławę przyniosła jej powieść „Kochanice króla”, w ekranizacji której zagrały Natalie Portman i Scarlett Johanson. Jak sama twierdzi „Odmieńca” napisała dla samej przyjemności pisania, w nadziei że i czytelnikom spodoba się Jej dzieło

„Odmieniec” to historia siedemnastoletniego Lucka Vero oskarżonego o herezję, który dzięki matematycznym zdolnościom uniknął śmierci i został wcielony do Zakonu Ciemności. Po kilkumiesięcznym  szkoleniu staje się inkwizytorem, a jego zadanie polega na badaniu zagadnień z pogranicza magii, zdobywaniu wiedzy, wydawaniu osądów i wymierzaniu kar. Równolegle poznajemy siedemnastoletnią Izoldę, której życie ulega diametralnej odmianie po śmierci ojca. Ostatnia wola zmarłego pozostawia jej wybór- małżeństwo z wyznaczonym kandydatem bądź klasztor. Brat bardzo szybko pomaga podjąć jej decyzję i choć dziewczyna nie jest na to gotowa staje się ksienią. Losy tych dwojga krzyżują się kiedy na terenie zakonu dochodzi do dziwnych zdarzeń: siostry popadają w obłęd, mają wizje, lunatykują, a u niektórch pojawiają się znaki ukrzyżowania. Dzieje się coś bardzo złego, a wszystko miało początek  w momencie przybycia Izoldy. Czy Luce uda się rozwikłać tajemniczą zagadkę i odnaleźć osobę odpowiedzialną za zaistniałą sytuację, czy rzeczywiście nowa ksienia jet wszystkiemu winna ?

Autorka zabiera czytelnika w podróż do średniowiecznej Europy, pozwalając mu poczuć klimat tamtej epoki. Odkrywa przed nim problemy z jakim borykało się ówczesne społeczeństwo. W bardzo obrazowy sposób ukazuje losy kobiet, które musiały być posłuszne woli ojca, a po jego śmierci bratu, bądź mężowi jeżeli wstąpiły w związek małżeński. Przedstawia też możliwości jakie stały przed osobami z nizin społecznych, dla których służba Kościołowi okazywała się jedyną drogą do lepszego życia, czy możliwością awansu. Tło historyczne dopracowane jest w każdym szczególe, a to pozwala zrozumieć ówczesne zależności praktycznie bez znajomości epoki

Bohaterów można policzyć na palcach jednej ręki i choć dobrze odegrali swoje role miałam wrażenie, że autorka nie wykorzystała ich potencjału koncentrując się tylko na tych cechach charakteru i zachowaniach, które miały znaczenie dla fabuły powieści. Pozbawiła ich wad. Brakowało mi też skupienia na ich emocjach i odczuciach. Jedynie Freize i Iszrak wzbudzili moją sympatię, gdyż wykazali więcej charakteru  niż pozostali, a ich zachowanie dodało im wiarygodności
 
Fabuła książki zbudowana jest w przemyślany sposób, wszystkie wydarzenia mają przyczynowo- skutkowe powiązanie. Jest intryga, tajemnica i cel, który uświęca środki, a każdy kolejny krok zbliża czytelnika do rozwiania zagadki. Odkrycie prawdy nie jest jednak zaskakujące, gdyż czytelnik dochodzi do sedna, zanim Lucka powiąże wszystkie fakty i wyciągnie wnioski z zebranych informacji.

Autorka ma bardzo lekki styl, który sprawia, że przez książkę niemal płynie się. W powieści przeważą dialogi. Opisy pobudzają wyobraźnię i nie męczą nadmiarem zbędnych detali, jednocześnie oddając klimat epoki. Trzecioosobowy narrator zachowuje dystans do  przedstawionych wydarzeń jest obiektywny i wszechwiedzący

Książka niewątpliwie jest lekką i przyjemną lekturą, ciekawą i niepowtarzalną podróżą w przeszłość, pozwalającą poczuć smak wieków średnich. Nie jest pozbawiona wad, ale to nie przeszkadza w przyjemnym spędzeniu czasu w jej towarzystwie. Jeżeli macie ochotę na wycieczkę do jednego z bardziej  intrygujących okresów historii i nie boicie się heretyków ani mrocznych zjawisk powinniście sięgnąć po '”Odmieńca”
 
Cytat "„Dochodzenie można prowadzić na wiele sposobów. Nie trzeba umieć pisać, żeby myśleć. Czasami wystarczy tylko słuchać."
 
Ze strony wydawnictwa:
 
"Siedemnastoletnia Izolda zostaje zamknięta w klasztorze, aby nie mogła dochodzić swoich praw do spadku po zmarłym ojcu. Kiedy zakonnice, nad którymi sprawuje pieczę jako przełożona, zaczynają lunatykować i zdradzać oznaki obłędu, do opactwa Lucretili przybywa młody nowicjusz Luca Vero, by na polecenie samego papieża wyjaśnić sprawę. Luca i Izolda, zmuszeni stawić czoło największym lękom świata średniowiecznego – czarnej magii, wilkołakom, szaleństwu – rozpoczynają poszukiwania prawdy, swojego przeznaczenia, a także miłości. Pierwszy tom najnowszej serii autorki Kochanic króla."

Tytuł: „Odmieniec”
Autor: Philippa Gregory
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron:288
Data wydania: 2013-05-08
Zapraszam do polubienia na Facebooku KsiazkoSfera
 

 

13 komentarzy:

 1. Po raz kolejny spotykam się z recenzją tej książki, chyba wreszcie po nią sięgnę, jeśli oczywiście moja biblioteka ją zakupi, na razie podpowiedziałem paniom bibliotekarkom, że warto to zamówić :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam ogormną ochotę na tą powieść :) Spotkałam już tyle recenzji ze nie mogę sobie jej odpuscić ! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i nawet spodobała mi się, lecz myślałam, że będzie trochę lepsza.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dużo osób chwali tę książkę i widzę, że ty również wyrażasz się o niej pochlebnie. Muszę w takim razie także jej poszukać i przeczytać,tym bardziej, że lubię czytać o mrocznych zjawiskach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta ksiazke od dluzszego czasu chce miec;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się ciekawie, a że podróż do średniowiecza moze być całkiem przyjemną wycieczką jestem skłonny dać tej ksiażce szansę

  OdpowiedzUsuń
 7. na książkę mam ochotę od bardzo dawna,ale wczoraj miałam okazję ją przejrzec i muszę powiedziec, że początek jest średni. ale pewnie gdybym się wciągnęła... w każdym razie - na pewno przeczytam, ale nie wiem kiedy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Widziałam tą książkę w Empiku ale przeczytałam w niej coś o łysych zakonnicach i zrezygnowałam ;p Jestem wgl zdziwiona, że Philippa, która słynie z dość opasłych powieści napisała taką chudzinkę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt "Odmieniec" w porównaniu z 'Kochanicami Króla" jest chudzinką

   Usuń
 9. Chętnie przeczytam, może mi się spodoba, bo to moje klimaty są :)

  Zapraszam do siebie: in-corner-with-book.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam i bardzo miło wspominam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. druga zagadka rozczarowuje łatwością, ale mimo wszystko bardzo dobrze mi się ją czytało.

  OdpowiedzUsuń