piątek, 21 czerwca 2013

Magia zapachów

Zapachy są nieodzownym elementem naszego życia, jedne lubimy, inne najchętniej byśmy wyeliminowali, pewne budzą nasze wspomnienia, tak jak zapach babcinego ciasta. Niektóre z nich są nam obojętne, ale zdarzają się i takie, które wywołują w nas określone reakcje. Na mnie działa zapach aromatycznej kawy, który od razu wywołuje u mnie pragnienie i mężczyzna pachnący Adidas  adventure, którego od razu odnajdę w tłumie. Nasz nos dostarcza cennych informacji, wywołując tym samym określone odczucia, a czy mały flakonik z substancją zapachową może stać się tajną bronią i subtelnym narzędziem manipulacji ?

Agata Wasilenko od lat pisze o pachnidłach na łamach prasy i jest autorką książek „Leksykon perfum”, „Świat perfum”, „Dieta horoskopowa” oraz „Wróżby na każdy dzień”. „Tajemnice pachnidła” to publikacja zainspirowana słynną powieścią „Pachnidło”, w której autorka odkrywa sekrety perfum. Od procesu ich tworzenia, przez ewolucję na przełomie wieków do ich wpływu na nasze zachowania.

Muszę przyznać, że nie miałam pojęcia, iż historia perfum może być tak interesującą, a od pomysłu do końcowego efektu jest żmuda i długa droga. Nie wiedziałam,  jak wiele czynników wpływa na nasze gusta i dlaczego na rożnych etapach życia podobają się nam określone zapachy. Nigdy nie zastanawiałam się dlaczego moje upodobania ulegają zmianie, a moja koleżanka od lat używa „Obsession” i pewnie pozostanie im wierna. Dziś już wiem dlaczego tak się dzieje
 
Autorka poddaje wnikliwej analizie najbardziej popularne substancje zapachowe, od ich składu, poprzez sposoby komponowania, modowe trendy po oddziaływanie na najbliższe otoczenie  Odkrywa tajemnice aromatów kwiatowych, drzewnych i innych, które mnie osobiście zdziwiły, ale okazuje się, że są wielbiciele zapachu spalonej gumy, przypalonego mleka czy sierści kota. Obala też mity dotyczące feromonów i zdradza sekret zapachowych afrodyzjaków

Na mnie największe wrażenie zrobiły rozważania o psychologicznym wpływie perfum i skutków, jakie może wywołać zetknięcie z danym aromatem. Dobrze dobrany zapach, czasem mówi więcej niż słowa, a odpowiednio użyty może być: kamuflażem, przyciągać uwagę, wywoływać strach, respekt lub działać jak afrodyzjak. Okazuje się, że perfumy nie tylko są dopełnieniem naszej osobowości, ale mogą być skuteczną bronią, bądź bodźcem pobudzającym określone reakcje.

Autorka w bardzo prosty i obrazowy sposób podchodzi do tematu,  umiejętnie wplata sceny z „Pachnidła”, które zgrabnie dopełniają całość., a ciekawe anegdoty sprawiają, że nie sposób nudzić się. Dodatkowym atutem książki jest słowniczek, który wyjaśnia znaczenie najważniejszych terminów, z którymi spotykamy się podczas lektury. Na marginesach pojawiają się opisy najsłynniejszych kompozycji perfum od Chanel N5 do Drakkar Noir, znalazły się tam także ulubione perfumy mojej babci „Być może”

„Tajemnice pachnidła” to intrygująca wycieczka do świata perfum, wciągająca, będąca jednocześnie skarbnicą informacji i dobrych rad. Myślę, że każda dziewczyna znajdzie w tej książce wiele cennych wskazówek, które pozwolą jej zrobić z perfum subtelne narzędzie pomagające w osiągnięcie określonego celu czy wywołaniu konkretnego wrażenia, a także odkryje sekrety swoich "zapachowych upodobań"
 
Cytat " Kiedy czyta się powieść "Pachnidło" Patricka Suskinda lub ogląda film zrealizowany na podstawie tej książki rodzi się pytanie "Czy rzeczywiście zapachy mogą tak silnie oddziaływać na nasze myśli i zachowania?" oraz "Czy istnieją tacy ludzie, którzy potrafią manipulować otoczeniem przy pomocy perfum?"
 
Opis okładkowy
 
Tajemnice pachnidła to książka zainspirowana słynną powieścią Pachnidło Patricka Suskinda i filmem zrealizowanym na jej podstawie. Autorka analizuje proces tworzenia zapachów przez Grenouille a, objaśnia sekrety języka perfum i opisuje słynne pachnidła. Z książki można się dowiedzieć, jaki jest związek pomiędzy źle dobranymi perfumami a mobbingiem i dlaczego zapach domowego ciasta jest skuteczniejszym afrodyzjakiem od woni piżma.
 
 
Tytuł: Tajemnice pachnidła
Autor: Agata Wasilenko
Wydawnictwo: Dobre słowo d. Wydawnictwo Grodkowskie
Liczba stron: 126
Data premiery 2007-01-01
Link do książki http://www.grodkowskie.pl/
 
Zapraszam też na blog Autorki Agata Wasilenko
 
Za książkę dziękuję Wydawnictwu Grodkowskie
 
 
 


6 komentarzy:

 1. Byłam przekonana że to jakas powieść obyczajowa, a tu taka niespodzianka ;D pewnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Interesująca publikacja. Może kiedyś w wolnej chwili zdecyduje się na nią, lecz nie teraz, gdyż mam inne zobowiązania czytelnicze.

  OdpowiedzUsuń
 3. o, coś ciekawego, z chęcią bym przeczytała

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie okazja, ponieważ już niebawem pojawi się konkurs z tą książką

   Usuń
 4. Miałam baaardzo podobne wrażenia z lektury:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Najbardziej jestem ciekawa tego spojrzenia pod kątem psychologicznym na perfumy. Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń