piątek, 28 czerwca 2013

Odnaleźć szczęście

„Szczęście nie jest kolorowym motylem, za którym musisz pobiec, jeśli chcesz go złapać. Szczęście jest jak cień: podąża za tobą nawet wtedy, gdy o nim nie myślisz.” Phil Bosmans . Każdy z nas chce być szczęśliwy, osiągnąć stan zaspokojenia swoich potrzeb i choć szczęście ma bardzo indywidualny wymiar, większość z nas postrzega je, jako osiągniecie poczucia bezpieczeństwa, spełnienia w miłości, samoakceptacji i samorealizacji. Nie jest nam łatwo być szczęśliwym ponieważ w miarę jedzenia apatyt rośnie, a zaspokojenie jednej potrzeby, rodzi pragnienie osiągnięcia więcej i tak przez całe życie gonimy, czasem nie zauważając i nie doceniając tego, co mamy w zasięgu wzroku.

„Szczęściara” to debiut literacki Kristyn Kusek Lewis, amerykańskiej dziennikarki współpracującej z czołowymi pismami kobiecymi. Piszącej o rzeczach wpływających na naszą codzienność – wyzwaniach współczesnego macierzyństwa i szukania spełnienia w życiu.

Książka przedstawia historię trzech przyjaciółek, które mimo upływu lat i wyboru różnych życiowych dróg nadal pozostają sobie bliskie i stanowią dla siebie wsparcie. Waverly prowadzi małą piekarnię stojącą na skraju bankructwa, „prześladują” ją kredyty, wierzyciele i księgowy, którego telefon zawsze oznacza złe wiadomości. Kate - szczęśliwa mężatka, której mąż ma duże szanse zostania gubernatorem Wirginii i Amy spełniona gospodyni domowa i matka wiodąca sielankowe życie u boku lekarza. Na pozór z całej tej trójki Waverly ma najmniej powodów do radości, bo prócz problemów finansowych nie ma pewności, czy partner, z którym żyje od dziesięciu lat jest tym, z którym powinna wziąć ślub. Dziewczyna samodzielnie boryka się ze swoimi troskami i wątpliwościami, ale czy tylko ona ma sekrety, którymi nie chce podzielić się z najbliższymi przyjaciółkami ?

Trzy kobiety, trzy charaktery, róże życiowe drogi i oczekiwania wobec życia. Łączy je wieloletnia przyjaźń i przeszłość, można powiedzieć, że znają się jak „łyse konie”. Jednak z biegiem lat zaczynają mieć przed sobą tajemnice i nie wynika to z braku szczerości, lecz wstydu i trudności przyznania się do życiowych porażek czy niepowodzeń. Okazuje się, że w życiu są pewne tematy tabu, którymi niełatwo jest nam podzielić się nawet z najbliższymi, dusimy je w sobie, próbujemy rozwiązać problem na własną rękę, ale nie każde przeciwności losu można pokonać w pojedynkę.

Autorka stworzyła bardzo realistyczne bohaterki, dziewczyny z charakterem, których trudno nie polubić. Każda z nich jest inna i każdą los doświadczył w inny sposób. One jednak nie poddają się bez walki i nie wybierają łatwiejszej drogi, a ich przekonania stanowią siłę napędową do działania. Przedstawione wydarzenia, wzbogacone są wspomnieniami głównej bohaterki, a to sprawia, że łatwiej jest „wejść” czytelnikowi w psychikę postaci i zrozumieć ich bieżące zachowanie i podejmowane decyzje, choć nie zawsze uważa je za słuszne

Na mnie największe wrażenie zrobiła odwaga autorki w podejmowaniu tematów trudnych i nieprzyjemnych takich jak zdrada czy przemoc i stawianiu bohaterek w sytuacjach, których rozwiązanie wcale nie jest takie oczywiste, a wybór mniejszego zła nie zawsze jest możliwy. Dodatkowym plusem książki jest skupienie na uczuciach i emocjach bohaterek i mimo że wydarzenia śledzimy z punktu widzenia Waverly, to poprzez jej obserwacje „widzimy” w jakim stanie znajdują się inni.

Wydawać by się mogło, że powieść o kobiecej przyjaźni będzie sentymentalna i ckliwa, ale możecie mi wierzyć, że niczego takiego tu nie znajdziecie. W tej książce nie ma ani kropli słodyczy, oczywiście z wyjątkiem muffinów, a przyjaciółki nie wypłakują się sobie w rękaw z błahych powodów. Te kobiety oprócz dumy są mistrzyniami kamuflażu, ale przed oddaną przyjaciółką nawet najlepiej zatarte ślady nie ukryją się.

Książka przeznaczona jest dla kobiet, które szukają w literaturze ciekawych wrażeń i nie boja się konfrontacji z tematami, które wielu zamiata pod dywan. Sięgając po lekturę tej powieści „przeżyjecie” emocjonującą  przygodę, a może nawet dostrzeżecie szczęście w Waszym życiu.

Cytat " Przez chwilę znów siedzimy w ciszy. Jedną z wielkich zalet wieloletniej przyjaźni jest to, że można spokojnie wspólnie pomilczeć"
 
Ze strony wydawnictwa:

Trzy kobiety, trzy historie. Łączy je przyjaźń.

Odpowiedzialna i zachowawcza Waverly prowadzi małą piekarnię.
Niestety wpada w długi, z którymi nie potrafi sobie poradzić.

Kate jest żoną mężczyzny, który ma ogromne szanse zostać
kolejnym gubernatorem Wirginii, ale nie jest pewna,
czy chce żyć na świeczniku.

Amy, zajmująca się domem matka i gospodyni,
prowadzi pozornie doskonałe życie.
Jednak ukrywa przerażający sekret, którego nikt się nie domyśla.

Życie powoli zaciska wokół nich pętlę.
Okazuje się, że problemy same się nie rozwiążą.

Waverly zdaje sobie sprawę, że musi podjąć ważne decyzje.

Robiąc to, przekona się, jak cienka jest granica pomiędzy
lojalnością a zdradą, i jak łatwo można ją przekroczyć.

Wszystkie trzy wkrótce przekonają się,
że czasami trzeba zaryzykować wszystko.
Tytuł: Szczęściara
Autor: Kristyn Kusek Lewis
Wydawnictwo: FILIA
Liczba stron:472
Data wydania: 2013-06-12

Za książkę dziękuję Wydawnictwu FILIA
27 komentarzy:

 1. Znudził mi się już motyw przyjaciółek (kilku, najlepiej trzech lub czterech) w literaturze i serialach, dlatego póki co zaniecham.

  OdpowiedzUsuń
 2. Intryguje mnie ta powieść odkąd ujrzałam ją w zapowiedziach, dlatego mam nadzieję, że uda mi się ją dorwać. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się ciekawie, będę musiała się za nią rozejrzeć ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam książki, których autorzy nie boją się poruszać trudnych tematów i uczą, jak rozwiązywać problemy. Chętnie sięgnę po nią.

  OdpowiedzUsuń
 5. Spodziewałam się czegoś innego po tej książce. Wydawało mi się ze to tylko lekka obyczajówka, ale zmieniłam zdanie gdy napisałaś że autorka nie boi się poruszyć trudnych problemów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Z chęcią kiedyś się z nią zaznajomię.

  OdpowiedzUsuń
 7. Już słyszałam o tej książce, jak spotkam z chęcią ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam już co nieco na temat tej książki i wydaje się być naprawdę interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 9. Przepiękna recenzja. Z przyjemnością mi się ją czytało. Doskonale oddałaś sedno tej powieści. Mnie również się ona bardzo podobała.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zaintrygowałaś mnie. Być może kiedyś po nią sięgnę :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka nie dla mnie, ale mojej koleżance powinna się spodobać. Polecę ją jej :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zdecydowanie nie moja kategoria zainteresowań... Niestety, choć nie twierdzę, że niggdy się me upodobania nie zmienią :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Moje ciotki beda zachwycone ta pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 14. Witaj,

  Twój blog został nominowany do Liebster Blog Award. Szczegóły u mnie http://literutopia.blogspot.com/2013/06/liebster-blog-award-i-wyniki-konkursu.html

  Pozdrawiam,
  Kinga

  OdpowiedzUsuń
 15. Mam w planach tę powieść, mimo różnych recenzji. Bardzo do dobry tekst.

  OdpowiedzUsuń
 16. Lubię od czasu do czasu przeczytać tego typu książkę, będę ją miała na uwadze ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. świetna recenzja, a książka wydaje się być w moim guście :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Zaciekawiłaś mnie :) zapamiętam tytuł i będę szukać w bibliotece:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Świetna recenzja! Książka zapowiada się świetnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Zaciekawiłaś mnie tą książką :) myślę, że mnie oczaruje :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Sądziłam, że szykuje się następna ''lekka książka na wakacje'', jednak widzę, że się pomyliłam. Bardzo mnie to cieszy i z pewnością sięgnę po książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Ta sama pozycja wywołała dyskusję u Paulinki. Jedni są nią zachwyceni, innych denerwowała postać Waverly przez co odebrali znacznie gorzej tę pozycję. Niestety nie brałam udziału w dyskusji, bo nie czytałam książki, ale przez to nabrałam na nią większej ochoty:)

  OdpowiedzUsuń
 23. dzień dobry,strona mi się spodobała więc się dopisuję, pozdrawiam i zapraszam na moją stronę

  my blog ... dodaj strone

  OdpowiedzUsuń