poniedziałek, 2 listopada 2015

Dać dziecku szansę stać się szczęśliwym dorosłym

Rodzicielstwo to jedna z najtrudniejszych życiowych ról, a rodzice szybko przekonują się, że wychowanie dziecka to skomplikowany i wymagający proces. Pojawienie się latorośli w rodzinie przewraca życie do góry nogami, ale nieprzespane noce i natłok obowiązków to dopiero początek długiej i krętej drogi, jaką przyjdzie im wspólnie podążać. I choć wychowanie szczęśliwego dziecka jest dla większości matek i ojców nadrzędnym celem, to niestety nie ma w tej materii uniwersalnej recepty na sukces. Ale tak jak w przypadku innych aspektów życia i w tej dziedzinie warto korzystać z wiedzy i doświadczenia innych, a także z dorobku nauki.

Na rynku wydawniczym jest mnóstwo pozycji pomagających rozwiązywać problemy wychowawcze, uczących prawidłowej komunikacji z dzieckiem i naświetlających najczęściej popełniane błędy. I choć przekazywane treści dotyczącą różnych zagadnień, to większość z nich sprowadza się do wspólnego mianownika, którym jest cierpliwość, konsekwencja, empatia i miłość. Wiedza, że dziecko to przede wszystkim człowiek, tylko trochę mniejszy, ale posiadający te same cechy i potrzeby co dorosły.


Temat zachowań dzieci podjęła również doktor Catherine Gueguen – wybitna pediatra, która od 27 lat pracuje we francusko – brytyjskim instytucie, gdzie specjalizuje się we wspieraniu wychowania opartego na dotyku i komunikacji bez przemocy. Organizatorka grup lekarzy, psychologów i nauczycieli pomagających rodzicom w problemach wychowawczych. Jej publikacja „Wychowanie szczęśliwego dziecka w świetle rewolucyjnych odkryć naukowych” we Francji stała się szeroko komentowanym bestsellerem.

W opracowaniu „Wychowanie szczęśliwego dziecka w świetle rewolucyjnych odkryć naukowych” doktor Catherine Gueguen wyjaśnia w oparciu o najnowsze odkrycia neurobiologii, że pewne zachowania dzieci nie są wynikiem złego wychowania czy jakiś zaburzeń, lecz normalnymi reakcjami związanymi z dojrzewaniem ich mózgu. Autorka na konkretnych przykładach prezentuje sedno problemu i pokazuje najlepsze i najskuteczniejsze metody postępowania. I choć wyłuszczona wiedza nie ułatwia roli rodziców, to pozwala im działać bardziej świadomie i odpowiedzialnie.

Książka oprócz naukowej wiedzy niesie też wiele cennych wskazówek pomagających budować pozytywne relacje międzyludzkie. Autorka przypomina, że dziecko jest istotą kruchą, chłonną i ulegającą wpływom, dlatego łatwo je zdominować, podporządkować i poddać manipulacji. I mimo, że mały człowiek nie zawsze potrafi kontrolować swoje emocje i zachowywać się adekwatnie do zaistniałej sytuacji, to potrzebuje bezwarunkowej miłości, szacunku i empatii, a także wyznaczania granic. Ukazana w publikacji droga do właściwego postępowania z dziećmi nie jest trudna, ale wymaga wnikliwej obserwacji, cierpliwości, determinacji i konsekwencji, czasem nawet uruchomienia hamulców ze strony osoby dorosłej.

„Wychowanie szczęśliwego dziecka w świetle rewolucyjnych odkryć naukowych” to rzetelna, napisana w przystępny sposób i godna uwagi publikacja, która nie tylko niesie uświadomienie, mądrość i cenne rady, ale też w wielu aspektach przypomina to, o czym dojrzali ludzie wiedzą, tylko czasem im to umyka. Każdy wiek i okres naszego życia rządzi się swoim prawami, ale nie wszystkie rodzaje niedojrzałości potrafimy w pełni zaakceptować i o ile nie mamy problemu m.in. z załatwianiem potrzeb fizjologicznych naszej pociechy w pieluchy, to kiedy w sklepie zaczynana wrzeszczeć, grymasić i rzucać się na podłogę już tego nie tolerujemy. Ale czy rzeczywiście mamy do tego prawo? I czy wszystkie reakcje dziecka są wynikiem jego rozpieszczania i celowego nieprzestrzegania określonych zasad?

Dla mnie lektura książki była cenną lekcją pomagającą lepiej zrozumieć moje dzieci, ich zachowania, a jednocześnie uzmysłowiła mi jak niewiele wiem o pewnych zagadnieniach oraz jakie popełniam błędy. Jestem przekonana, że dzięki tej wiedzy będę lepszą matką, a moje córki będą szczęśliwsze. Publikację polecam każdemu, kto ma dzieci i chciałby budować z nimi świetne relacje oparte na wzajemnym szacunku, zaufaniu, miłości, wyrozumiałości, tolerancji i otwartości.

Cytat: „Wielu rodziców nie zdaje sobie z tego sprawy, że dzieci powielają schowania ich samych.” 

Ze strony wydawnictwa: 
Wszyscy znają tę scenę ze sklepu: maluch zaczyna płakać, grymasi, potem wrzeszczy, rzuca się na podłogę. Mama, a czasami tata, uspokaja, prosi, wpada w irytację, podnosi głos, szarpie… Na twarzy umęczonego rodzica maluje się pytanie: „Boże, dlaczego to moje dziecko jest takie?”

Doktor Catherine Gueguen wyjaśnia w oparciu o najnowsze odkrycia neurobiologii, że takie zachowanie to nie wynik złego wychowania czy jakichkolwiek zaburzeń. To zupełnie normalna reakcja dziecka, związana z dojrzewaniem jego mózgu. Badania pokazały, że każdy obszar mózgu rozwija się inaczej i w innym tempie. Emocje i uczuciowość dojrzewają etapami. Dziecko jest wobec nich bezbronne i nie potrafi kontrolować swoich zachowań.

Pozwólmy rosnąć mózgowi dziecka w łagodności – mówi Catherine Gueguen w „Le Monde. Science et Medicine”.

Takie są wnioski z najnowszych badań nad rozwojem mózgu. Autorka pokazuje to na konkretnych, czasami kryzysowych przykładach, jakie znają wszyscy rodzice, i wyjaśnia, dlaczego powinni postępować z empatią. Współodczuwanie, bliskość i rozmowy pomogą w rozwoju mózgu dziecka, co zdecyduje o jego rozwoju emocjonalnym i intelektualnym. Dr Gueguen przestrzega, że przemoc może hamować rozwój mózgu. Jak mówi „ta wiedza nie ułatwi roli rodziców, ale uczyni ich bardziej świadomymi i odpowiedzialnymi za postępowanie z dzieckiem, by dać mu szansę stać się szczęśliwym dorosłym”.

Doktor CATHERINE GUEGUEN jest wybitnym pediatrą. Od 27 lat pracuje we francusko-brytyjskim instytucie w podparyskiej miejscowości Levallois-Perret. Specjalizuje się we wspieraniu wychowania opartego na dotyku i komunikacji bez przemocy. Jest organizatorem grup lekarzy, psychologów i nauczycieli, które pomagają rodzicom w problemach wychowawczych.
  
Tytuł: Wychowanie szczęśliwego dziecka w świetle rewolucyjnych odkryć naukowych
Autor: Catherine Gueguen
Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2015-10-06
Liczba stron: 400
Za książkę dziękuję Wydawnictwu Amber


8 komentarzy:

 1. Wartościowa publikacja, wiele mogłabym się z niej dowiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem szczerze, że mnie też zainteresowała ta książka. Z pewnością umieszczę ją na mojej liście do przeczytania.

   Usuń
 2. Dobrze, że oprócz naukowej wiedzy, są także inne wskazówki. Interesująca książka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z czystej ciekawości przejrzałabym ową publikację. Może faktycznie znajdę w niej coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem rodzicem i myślę, że takich książek nigdy za wiele. Dotąd o niej nie słyszałam, ale książka wydaje się nieść wartościową treść.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem rodzicem i myślę, że takich książek nigdy za wiele. Dotąd o niej nie słyszałam, ale książka wydaje się nieść wartościową treść.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam dziecko, więc myślę że ta publikacja mogłaby mi się przydać. Wychowywanie dziecka, to bardzo ciężka praca i każdy rodzic o tym wie ;).

  OdpowiedzUsuń
 7. To niestety książka tego typu, które są totalnie nie dla mnie (czy. poradniki). W tym wypadku także tematycznie mi nie pasuje.

  OdpowiedzUsuń