sobota, 31 maja 2014

Połączyła ich bezsenność

Pierwsza część literackiego debiutu Helen Wecker zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie i pozostawiła z niedosytem oraz rozbudzoną ciekawością. Autorka ujęła mnie ciekawym pomysłem na fabułę oraz niepowtarzalnym klimatem, który towarzyszył mi podczas lektury. Kiedy w moje ręce „wpadła” kontynuacja powieści, przypomniałam sobie o niezaspokojonych apetytach i niezwłocznie udałam się w podróż do XIX-wiecznego Nowego Jorku.

Życie Chawy powoli stabilizuje się. Praca w piekarni przynosi jej satysfakcję, a nocne spotkania z Dżinem pozwalają spędzić czas w miłym towarzystwie. Pewnego wieczoru za namową Anny idzie na tańce do Grand Casino, gdzie miła zabawa ma fatalne w skutkach zakończenie. Kobieta golem odkrywa mroczną stronę swojej natury, która nie tylko ją przeraża, ale też prowokuje do podjęcia trudnych decyzji wprowadzających jej dotychczasowe życie na nowe tory.


Helen Wecker zabiera czytelnika do XIX-wiecznego Nowego Jorku, który stanowi tło przedstawionych wydarzeń. Pozwala mu cieszyć się jego urokami oraz obcować ze środowiskiem emigrantów, rozpoczynających wszystko od nowa w nieznanej rzeczywistości. W ciekawy sposób łączy kulturę Bliskiego Wschodu z kulturą żydowską. I choć nie brakuje tu kontrastów, wszystko zostaje doskonale wyważone i skomponowane tworząc jednolitą, wiarygodną całość.

Muszę przyznać, że z dużym zainteresowaniem śledziłam dalsze losy bohaterów i z niecierpliwością wyczekiwałam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. I choć autorka zaspokoiła moją ciekawość, to nie zabrakło jej nowych pomysłów na skomplikowanie życia bohaterów. Jestem pod wrażeniem historii dżina oraz sprytnego splecenia losów wszystkich bohaterów. Ale najwięcej wrażeń dostarczyło mi odkrycie sekretów i pobudek Szaalmana, który doskonale sprawdził się w swojej roli zapewniając dreszczyk emocji.

Podobnie jak w pierwszym tomie kreacja bohaterów nie budzi wątpliwości czytelnika. Autorka skupiła się na ich portretach psychologicznych, co znacznie ułatwiło zrozumienie ich postępowania. Żaden z nich nie jest doskonały, mają swoje słabości, popełniają błędy i ulegają wpływom. Postacie i ich wzajemne relacje ewoluują pod wpływem wydarzeń, a także odkrytych tajemnic. Nie każdy potrafi przyjąć prawdę i zaufać własnej intuicji, a niewiedza i uprzedzenia mogą prowadzić do  tragicznych w skutkach działań.

Autorka posługuje się bardzo plastycznym i przyjemnym w odbiorze językiem. Nie potrzebuje wielu słów, by stworzyć odpowiedni nastrój i zarazić nim czytelnika. I choć akcja przyspiesza dopiero pod koniec utworu, na brak wrażeń i atrakcji trudno narzekać. Oprócz „wycieczki” w różne zakątki świata, odbiorca ma możliwość obserwowania zmian zachodzących w bohaterach, ich wewnętrznych walk i moralnych dylematów, borykania się z samotnością, przeszłością, prawdą, bezsennością i własną naturą. Nie spodziewałam się, że połączenie tradycji żydowskiej z kulturą arabską oraz powołanie do życia mitycznego dżina i golema może dać tak fantastyczny efekt.

„Golem i Dżin” to jedna z tych książek, które od razu wciągają czytelnika do swojego świata i zapewniają mu dużą dawkę wrażeń i emocji na wielu płaszczyznach. Autorka umie rozbudzić ciekawość czytelnika i zachęcić go do dopasowywania elementów układanki, które pojawiają się podczas lektury. Nie brakuje też zaskoczenia i zwrotów akcji. Mnie powieść oczarowała, dlatego z czystym sumieniem książkę polecam każdemu, kto ma ochotę na niezapomnianą przygodę, gdzie stare wierzenia i mity ścierają się z magią.

Cytat „Obiecaj mi coś – poprosiła z powagą – Jeżeli to się stanie , chcę żebyś przyszedł do mnie ostatni raz”

Ze strony Wydawnictwa:
 
Golem i dżin to książka, która wciąga czytelnika w świat wyrwany z baśni Tysiąca i jednej nocy, zatopiony w żydowskim folklorze, opleciony kabałą i pustynnymi legendami.
Kalina Lubicz-Stabińska – Opętani Czytaniem

Mamy tu szansę obserwować również życie dzielnicy żydowskiej i arabskiej, co już dodaje smaczku całej historii. A, gdy dorzucimy do tego jeszcze wspomnienia dżina z Syrii, to robi się ciekawiej i ciekawiej. Wiele warstw, wiele do odkrycia.


Tytuł: Golem i dżin część II
Autor: Helen Wecker
Wydawnictwo: Fabryka Słów
liczba stron: 450
Dara premiery: 2014-05-09
Link do książki: http://www.fabrykaslow.com.pl/ksiazki/golem-i-dzin-cz-2-546
Golem i dżin część I

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Fabryka Słów oraz Portalowi Sztukater 

6 komentarzy:

 1. 1. część jest na mojej czerwcowej liście "do kupienia". już nie mogę się doczekać!

  OdpowiedzUsuń
 2. Hm... Książka wydaje się naprawdę intrygująca, tym bardziej, że rzuca nowym świeżym pomysłem, jakiego nie miałam jeszcze okazji poznac :D Dżin i Golem? Zapowiada się naprawdę świetnie, tym bardziej że tak zachwalasz :3

  OdpowiedzUsuń
 3. Czuję się zaintrygowana. Zaskoczenie i zwroty akcji, to coś, co lubię najbardziej.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Golem i dżin" zapowiada się na niezwykle intrygującą i świeżą powieść- koniecznie muszę przeczytać! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Od jakiegoś czasu poluję na 1 część :) I naprawdę się cieszę, że wyszła część 2 :) Teraz mam większą motywację żeby przeczytać!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń