wtorek, 27 maja 2014

Księżniczka nie z tej bajki

Nie będę ukrywać, że "Elita” znajdowała się w gronie wyczekiwanych przeze mnie premier literackich. Po lekturze „Rywalek” pozostałam z niedosytem i mnóstwem pytań bez odpowiedzi. Byłam ciekawa jak potoczą się losy Ami i czy uda się jej dokonać właściwego wyboru. Dlatego kiedy na Warszawskich Targach Książki odwiedziłam stoisko Wydawnictwa Jaguar nie potrafiłam oprzeć się pokusie.

Z 35 pretendentek do serca księcia pozostało tylko 6. I choć Maxon nie ukrywa swoich zamiarów wobec Ami, dziewczyna nie jest pewna własnych uczuć oraz drogi, jaką powinna obrać. Dodatkowo obecność Aspena,  który ani myśli poddać się bez walki utrudnia jej podjęcie decyzji. Pierwsza miłość pozostaje w sercu na zawsze i niełatwo zapomnieć, kiedy były obiekt westchnień znajduje się na wyciągniecie ręki. America ma świadomość, że czas i inne kandydatki nie są jej sprzymierzeńcami, ale żeby zyskać pewność, iż postępuje właściwie podejmuje ryzykowną grę, która może spowodować, że straci wszystko.


Powrót do Illei sprawił, że znów poczułam się jak w bajce. Autorce nie zabrakło pomysłów na skomplikowanie życia bohaterów i doświadczanie ich w różnorodny sposób. Niepokorna i impulsywna Ami znów pakuje się w kłopoty skutkujące ochłodzeniem jej stosunków z Maxonem, który z dużą gorliwością zaczyna angażować się w proces eliminacji i korzystać z przynależnych mu z tego tytułu praw. Na dodatek wydarzenia w pałacu sprawiają, że dziewczyna odkrywa nieznane dotąd oblicze księcia i uświadamia sobie gorzką prawdę, że nie jest stworzona do roli księżniczki i ma więcej wrogów niż przypuszczała.

Autorka wie jak rozbudzić ciekawość czytelnika i nie potrzebuje wielu słów, żeby wprowadzić go w odpowiedni klimat. I mimo że rozwój wypadków jest łatwy do przewidzenia, to już zmiany zachodzące w bohaterach i ich wewnętrzne dylematy, wzajemne konfrontacje zaskakują, dodając powieści pikanterii. Znów wątek miłosny gra pierwsze skrzypce, ale pisarka często odrywa od niego odbiorcę wprowadzając elementy o charakterze społecznym, politycznym oraz związanym z historią państwa.

Lekki styl pisarki sprawia, że przez książkę płynie się lekko i przyjemnie. Wydarzenia śledzimy z perspektywy Ami, która odkrywa przed czytelnikiem swoje myśli, odczucia i emocje, a dzięki jej obserwacjom i spostrzeżeniom poznajemy innych uczestników wydarzeń, a także zdarzenia, których dziewczyna nie jest bezpośrednim świadkiem.

„Elita" to wciągająca opowieść o miłości, poświęceniu, podejmowaniu trudnych decyzji i życiu, które nie zawsze układa się tak, jak byśmy chcieli. Zabierająca czytelnika w świat współczesnej bajki i pozwalająca mu na przeżycie magicznych chwil. Ponad trzysta stron przyjemności, która kończy się zbyt szybko. Dodatkowym plusem powieści jest większe skupienie na emocjach i doznaniach bohaterów, co pozytywnie wpływa na ich wiarygodność i ułatwia czytelnikowi zrozumienie ich postępowania. Podobało mi się, że postacie nie zostały wyidealizowane i zdarzało im się popełniać błędy oraz źle oceniać sytuację.

Dla mnie przygoda z „Elitą" była bardzo przyjemnym i interesującym doświadczeniem. Pozwoliła mi na oderwanie od rzeczywistości, dostarczając ciekawych wrażeń. I choć lektura nie zmusza do głębokiej refleksji i nie prowokuje do przemyśleń, to czas z nią spędzony nie należy do straconych. Ta historia ma w sobie magię i jestem przekonana, że nie tylko marzycielkom przypadnie do gustu. Polecam.

Cytat ”- Miałem przygotowaną przemowę, wszystkie te obietnice, które chciałem ci złożyć. Prawdopodobnie i tak bym o nich zapomniał i zrobił z siebie idiotę. Chociaż... teraz je wszystkie pamiętam. - Westchnął – Oszczędzę ci tego.”

Ze strony Wydawnictwa:
 
Do pałacu przybyło trzydzieści pięć dziewcząt. Teraz zostało ich tylko sześć.
Ami książę Maxon stają się sobie coraz bliżsi, jednak dziewczyna wciąż pamięta o Aspenie, chłopaku, którego darzyła szczerą miłością jeszcze zanim trafiła do pałacu. Aspen jest jednym z żołnierzy strzegących bezpieczeństwa kandydatek, a to wcale nie ułatwia Ami zrozumienia własnych pragnień. 
 
Tytuł:Elita
Autor: Kiera Cass
Wydawnictwo: Jaguar
Liczba stron: 328
Data wydania: 2014-05-21
Link do książki http://wydawnictwo-jaguar.pl/book.php?sr=rywalki&bt=02-elita&fr=k#

Rywalki
 

26 komentarzy:

 1. Mam już tę książkę i nie mogę się doczekać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie kiedyś sięgnę po całą serię!

  OdpowiedzUsuń
 3. Książkę mam, ale jeszcze jej nie czytałam, bo brak czasu na to nie pozwala, no i najpierw muszę sięgnąć po pierwszy tom.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszyscy tak bardzo zachwalają tą serię, że muszę w końcu ją przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Już przeczytałaś? Ja też chcę!
  Nie mogę się doczekać mojej książki!

  OdpowiedzUsuń
 6. Póki co nie przekonuje mnie ta seria, ale może kiedyś, jak będę miała trochę za dużo wolnego czasu, to rzucę okiem na pierwszy tom :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Szukam okazji by również zaopatrzyć się w tę serię. Jest pięknie wydana, a wnętrze wszyscy chwalą ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam obydwieczęści i niedługo na pewno wezmę się za Rywalki ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam okładkę i z wielką chęcią zabiorę się za tę serię ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Muszę zacząć od pierwszego tomu, koniecznie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ta seria mnie nie urzekła, ale przyznać muszę, że Elita jest lepsza od Rywalek. I bez bicia przyznam, że pewnie sięgnę po The One, by zobaczyć, jak skończy się ta niebajka :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Chcę ją bardzo przeczytać, ponieważ wiem że jest tego warta :))

  OdpowiedzUsuń
 13. lektura dla lubujących się w tego typu powieściach jak najbardziej, jeśli rozpocznę z nią przygodę to od poprzedniej części;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Kiedyś chciałam zabrać się za tę serię, jednak za każdym razem odkładam to na później ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Pierwsza część już dawno za mną, a tę zamierzam kiedyś przeczytać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Jeszcze nie miałam szansy przeczytać Rywalek, ale są chyba w trójce najabrdziej chcianych ksiażek przez mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Jeszcze nie przeczytałam Rywalek :) na szczęście mam, więc na pewno się za nie zabiorę :) a potem Elita :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Najpierw pierwsza część <3

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie mogę się doczekać kiedy i ja sięgnę po tę część.

  OdpowiedzUsuń
 20. AAa aaa od razu powiem, nie czytałam całej recenzji, przede mną rywalki, jeszcze ich nie mam, ale mam zamiar nabyć, więc tylko doczytałam,że Ci się spodobało i to mi wystarczy:))

  OdpowiedzUsuń
 21. Ale mnie wszyscy wokół kuszą na tą serię:). Muszę mieć koniecznie ten tytuł!:)

  OdpowiedzUsuń
 22. Może powinnam spróbować :) Te suknie, chętnie bym w jedną wskoczyła [na chwilę] ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Przeczytałam w jeden dzień, jak tylko ją kupiłam. Ta seria jest mega wciągająca. I chciałabym już mieć trzecią część. :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Najpierw "Rywalki" z cudną okładką, a później pomyślę, co dalej. :)

  OdpowiedzUsuń
 25. A ja nadal pierwszej części jeszcze nie przeczytałam...

  OdpowiedzUsuń