sobota, 30 listopada 2013

Niegrzeczni chłopcy z Liverpoolu


Kto z nas nie słyszał o „niegrzecznych” chłopcach z Liverpoolu, których koncerty wywoływały ataki zbiorowej histerii. Muzycy, którzy w latach sześćdziesiątych wywołali zjawisko Beatlemanii, która ogarnęła Europę i USA. Aż 23 ich piosenki znalazły się na liście 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone. The Beatles - John Lennon, Paul McCartney, George Harrison i Ringo Starr.

Hunter Davies to brytyjski pisarz, dziennikarz i nadawca radiowy. Autor ponad trzydziestu książek, który w latach 1967-1968 spędził z Beatlesami osiemnaście miesięcy. Jako ich jedyny autoryzowany biograf miał nieograniczony dostęp do Johna, Paula, Georga i Ringo, ale również do ich przyjaciół, rodzin i znajomych. Podczas współpracy z zespołem i jego otoczeniem zebrał pokaźne bogactwo materiałów. Dotarł do informacji intymnych i odsłaniających niezaznane dotąd fakty.


„The Beatles jedyna autoryzowana biografia” po raz pierwszy ukazała się w 1968 roku. We wznowieniu publikacji autor opar się pokusie „wygładzenia i polerowania” z dzisiejszej perspektywy oryginału. Nowe materiały i najnowsze wydarzenia postanowił umieścić w przedmowie, w której także wyjaśnia czytelnikowi jak doszło do powstania tej książki. Autor nie ukrywa, że w kilku miejscach musiał „nagiąć” prawdę i zataić niewygodne informacje, a niektóre fakty przedstawił w dość łagodny, delikatny i okrojony sposób.

Pisarz odkrywa przed czytelnikiem sylwetki członków zespołu i ich najbliższych współpracowników, wzajemne relacje, stosunek do sławy i fanek. Robi to jednak na wielu płaszczyznach: poprzez własne obserwacje, wnioski wyciągnięte z odbytych z rozmów nie tylko z sami Beatlesami, ale też z ich rodzinami i znajomymi. Przywołuje autentyczne wydarzenia, sytuacje i anegdoty o których informacji próżno szukać w gazetach czy innych źródłach.

Każdemu z członków grupy autor dedykuje oddzielny rozdział, który nie jest tylko nakreśleniem życiorysu od wczesnego dzieciństwa, ale też w bardzo obrazowy sposób odzwierciedla charakter każdego z nich. Pokazuje młodych ludzi, borykających się z typowymi dla swojej grupy wiekowej problemami, których determinacja i talent wyniosły na wyżyny popularności.

Oczywiście najwięcej uwagi poświęcone jest ich wspólnej drodze, od powstania The Quarrymen i jego ewolucję w The Beatles. Nie zabrakło też genezy niektórych utworów, które czasem powstawały od jednego akordu bądź kilku słów. Sporo tam również opisów: tras koncertowych, sukcesów, blasków i cieni sławy, oraz trudnych chwil i ostaniach pożegnań.

Ta publikacja jest kompletna i pozwala spojrzeć na Beatlesów nie tylko jak na idoli, ale na ludzi z krwi i kości, którzy mimo talentu mieli swoje wady i zalety, ulegali słabościom i czasem popełniali błędy. Napisana w bardzo przystępny i realistyczny sposób. Autor bardzo płynnie przechodzi z jednego wydarzenia do drugiego. Wzbudza zainteresowanie czytelnika karmiąc go ciekawostkami i informacjami, których podczas sięgania po lekturę nawet się nie spodziewał. Książka ma prawie 600 stron, które pochłania się w zbyt szybkim tempie.

W książce znajdują się zdjęcia członków grupy i ich rodzin, fotografie kartek, na których powstawały utwory oraz wysyłanych pocztówek. Znajduje się też dyskografia oryginalnych nagrań.

„The Beatles jedyna autoryzowana biografia” to niewątpliwie gratka dla fanów zespołu, szczere, rzetelne dzieło pozwalające na nowe odkrycie Wielkiej Czwórki. Hunter Davies wykonał swoją pracę z należytą starannością i dokładnością. Choć wydawać by się mogło, że o Beatlesach powiedziano już wszystko, to ta publikacja jest skarbnicą wiedzy i myślę, że większość czytelników odkryje w niej nieznane dotąd fakty – Polecam.

Cytat "Mój obojętny stosunek do naszej muzyki wynika chyba głównie z tego, że inni tak bardzo się nią przejmują (...). Fajnie, że ludziom się podoba, ale jak zaczynają ją "doceniać", doszukując się nie wiadomo jakiej głębi i robiąc z tego wielkie halo, to wychodzą jakieś brednie (...). Wszyscy chcą wiedzieć, jakie jest prawdziwe przesłanie piosenki Mr. Kitie. Nie było żadnego. Po prostu ją napisałem, poupychałem razem trochę słów, potem dorzuciłem dźwięki. Nie wgryzałem się w nią, kiedy ją pisałem, ani w nią nie wierzyłem przy nagrywaniu. Ale i tak nikt mi nie uwierzy. Ludzie nie chcą wierzyć. Dla nich piosenka musi być ważna i już".

Ze strony Wydawnictwa:

JEDYNA AUTORYZOWANA BIOGRAFIA

Jest tylko jedna książka prawdziwie opisująca Beatlesów. Właśnie trzymasz ją w dłoni.

W latach 1967–1968 Hunter Davies spędził osiemnaście miesięcy z Beatlesami, którzy wówczas definiowali gusta nowej generacji i tworzyli podstawy współczesnej muzyki popularnej. Jako ich jedyny autoryzowany biograf miał nieograniczony dostęp nie tylko do Johna, Paula, George’a i Ringo, ale również do ich przyjaciół, rodzin i znajomych. Podczas współpracy z zespołem i jego otoczeniem zebrał pokaźne bogactwo materiałów – często intymnych i odsłaniających nieznane fakty. To czyni z niniejszej książki biografię-matkę, na której pozostali biografowie opierają swoje własne teksty.

The Beatles to rzetelne i kompletne dzieło, które aktualizuje historię członków zespołu o informacje na temat ich solowych karier i życia prywatnego. Dzięki archiwaliom autora i samych Beatlesów książka ta rzuca zupełnie nowe światło na legendę gigantów rock and rolla.
Opieka merytoryczna: Piotr Metz.

„Beatlesi uratowali świat od nudy”, mawiał George Harrison. Tak samo Hunter Davies uratował od nudy wszystkich spragnionych wiedzy fanów Wielkiej Czwórki.
– Robert Sankowski, „Gazeta Wyborcza”

Dla każdego szanującego się fana Beatlesów ta oficjalna biografia to lektura absolutnie obowiązkowa.
- Tymon Tymański
 
Tytuł: The Beatles jedyna autoryzowana biografia
Autor Hunter Davies
Wydawnictwo: SQN
Liczba stron: 576
Data wydania: 2013-11-06
Za książkę dziękuję Wydawnictwu SQN oraz Portalowi Sztukater12 komentarzy:

 1. Słyszeć, słyszałam o o „niegrzecznych” chłopcach z Liverpoolu, ale nigdy nie słuchałam ich muzyki, chociaż kiedyś w telewizji jakiś teledysk z ich udziałem mi się mignął. Ja w każdym razie słucham tylko polskich wykonawców, dlatego też nie skuszę się na powyższą biografię, bo nie jestem fanką tego zespołu i nie interesuje mnie ich droga prywatna, czy zawodowa, ale dla miłośników Beatlesów powyższa pozycja będzie nie lada cennym nabytkiem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zazdroszczę możliwości przeczytania. To moja młodość.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam już książkę o The Rolling Stones, więc teraz czas i na tę formację.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawie się zapowiada, muszę przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wątpię bym się skusiła na tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 6. Być może w wolnym czasie przeczytałabym tę książkę, ale nie ukrywam, że biografie muzyków ciekawią mnie najmniej. Preferuję życiorysy pisarzy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Oczywiście kojarzę zespół, więc może kiedyś zdołam przeczytać tę książkę. A jak nie - trudno.

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja lubię poczytać zarówno o pisarzach, aktorach, jak i o muzykach. Zdarzyło mi się nawet przeczytać autobiografię niejakiego Nergala .... :)

  OdpowiedzUsuń
 9. No pewnie, że bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Niestety, ale zupełnie nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 11. Oj zbieram się do zakupu tej perełki, ale tania to ona niestety nie jest ;) Prędzej czy później i tak się znajdzie na mojej półce, bo jestem WIELKĄ fanką The Beatles - doskonale wie to moja siostra, gdy każe mi ściszyć muzykę :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Dziękuję, znalazłem u państwa na stronie masę interesujących mnie informacji.
  Oby tak dalej! Pozdrawiam

  My blog post; spis stron

  OdpowiedzUsuń