poniedziałek, 25 listopada 2013

„Bo istnieje”

Powieść historyczna to utwór literacki z pogranicza fikcji i literatury faktu, w którym autor wykorzystuje dostępne informacje na temat przedstawionych wydarzeń i tworzy ich własną interpretację. To on decyduje ile prawdy chce odkryć przed czytelnikiem, na jakie odchylenie od stanu faktycznego sobie pozwoli oraz w jaki sposób przedstawi to, co niedopowiedziane i nieznane. Stopień wierności zapisom historycznym, odstępstwa od prawdy mają na celu uzyskanie określonego efektu. Sięgając po książkę „Ponad wszystko” Tanis Rideout wiedziałam, jak zakończy się ta historia, ale nie przypuszczałam, że wchodząc w życie George'a Mallory'ego „przeżyję” niepowtarzalną przygodę i poznam tak nieprzeciętne osoby.


Tanis Rideout jest nagradzaną poetką i pisarką. Podczas pracy w sklepie ze sprzętem wspinaczkowym i turystycznym po raz pierwszy zetknęła się z historią George'a Mallory'ego, a to skłoniło ją do zapoznania się z dostępnymi informacjami na temat alpinisty oraz prób zdobycia Everestu. Zanim się zorientowała, zaczęła pisać powieść. W tym celu odwiedziła siedzibę Królewskiego Towarzystwa Geograficznego, Klub Alpejski i Bibliotekę Samuela Pepysa, w której natrafiła na listy, które George wymieniał z żoną Ruth. Jak sama twierdzi, za sprawą tej korespondencji i dostępnych zdjęć małżonkowie zaczęli nabierać w jej oczach kształtu. Oddzielili się od zapisów historycznych i od tego, czym mogli być w prawdziwym życiu. Paradoksalnie ich własne słowa pomogły autorce przeskoczyć do fikcji literackiej. W powieści „Ponad wszystko” starała się zachować jak najwięcej ze znanych faktów i zgłębić to, co pozostało niepoznane, choć wiedziała, że udzielenie rozstrzygających odpowiedzi nie będzie możliwe.

W 1924 roku światowej sławy wspinacz George Mallory podejmuje trzecią próbę zdobycia Mount Everestu. Mimo, że obiecywał sobie i żonie, iż wyprawa z 1922 roku była ostatnim podejściem do zdobycia Czomolungmy, nie potrafi oprzeć się nadarzającej się okazji. Nie jest mu łatwo pozostawić Ruth z trójką dzieci na kilka miesięcy, ale świadomość, że ta szansa może być jego ostatnią sprawia, że podejmuje wyzwanie.

Autorka zabiera czytelnika na słynną wyprawę, której celem jest zdobycie Everestu. Ukazuje ekstremalne warunki, trudy wspinaczki, walkę z przyrodą, zimnem, własnymi słabościami i przeciwnościami losu, które krzyżują nawet najlepiej dopracowane plany. Mimo, że bohaterowie są przygotowani na czyhające na nich niebezpieczeństwo i są świadomi podejmowanego ryzyka, zderzenie z rzeczywistością okazuje się momentami trudniejsze niż sobie wyobrażali, a ból i zmęczenie fizyczne jest niczym w porównaniu z próbą na jaką zastaje wystawiona ich psychika.

Wyprawa George'a przeplata się z obrazem dnia codziennego jego żony Ruth, która nie tylko boryka się z tęsknotą i obawami o męża, ale musi żyć w miarę normalnie i stworzyć ciepły dom trójce dzieci. Każdego dnia czeka na listy od męża, jakiekolwiek wiadomości i wspomina wspólne chwile. Dzięki niej poznajemy początki znajomości z Georgem i ich wspólne życie przed wyprawą. Sam Mallory też często powraca do przeszłości, a dzięki temu czytelnik poznaje nieznane fakty i tajemnice sprzed lat.

Postacie bohaterów są bardzo dobrze dopracowane. George jest człowiekiem upartym, ambitnym i zdeterminowanym. Pasjonatem, który, dla realizacji własnych marzeń jest w stanie poświecić wiele. Kocha żonę i dzieci, ale ma jeszcze jedną wielką miłość, która popycha go do podążania za głosem serca, czasem wbrew rozsądkowi i racjonalnym argumentom. Ruth rozumie męża, ma też świadomość, czym jest dla niego Everest. Nie jest zachwycona życiem od wyprawy do wyprawy, miesiącami rozłąki, tęsknoty i niepewności. Nie tak wyobrażała sobie małżeństwo, ale miłość do Georga sprawia, że dzielnie znosi swój los. Choć pozostałym postaciom autorka nie poświeciła tyle uwagi, ich sylwetki zostały przedstawione z dużą starannością pozwalającą na zrozumienie ich postępowania, rozterek czy dylematów.

Styl pisarki jest prosty i pozytywnie wpływa na komfort czytania. Opisy są realistyczne i pobudzające wyobraźnię. Autorka w bardzo ciekawy sposób pokazała uczucie łączące małżeństwo Mallory oraz żarliwość zamiłowania George'a. Relacje między bohaterami, ich wzajemne zależności nie budzą wątpliwości i dopełniają przedstawiony obraz. Konstrukcja fabuły jest przemyślana i na brak wrażeń oraz emocji trudno narzekać. Książka ma prawie czterysta stron, które pochłania się w błyskawicznym tempie.

„Ponad wszystko” to nieprzeciętna i poruszająca opowieść o miłości, pasji i dokonywaniu trudnych wyborów. O obsesyjnych pragnieniach, które zagłuszają głos rozsądku. Wzruszająca i pozwalająca zrozumieć, że niektóre marzenia są tak wielkie, że stawiamy je ponad wszystko inne, gotowi zapłacić każdą cenę za ich realizację. Pokazująca piękno i niebezpieczeństwo Himalajów i ich wpływ na alpinistów- Polecam.

Cytat " Próbował o niej zapomnieć, ale ona nie chciała odejść - była pierwszą myślą. z jaką się budził i ostatnią z jaką zasypiał" 

Ze strony Wydawnictwa:
 
Rok 1924, światowej sławy wspinacz George Mallory podejmuje trzecią próbę zdobycia Mount Everestu.

Jest bohaterem swoich czasów, nieustraszonym poszukiwaczem przygód obdarzonym niezwykłą sprawnością fizyczną, ogromną pasją i ambicją. Cała Anglia czeka na jego sukces, gdy tymczasem jego żona Ruth musi zmagać się z brzemieniem rozłąki.

W tej pięknie napisanej powieści obraz legendarnej ostatniej wyprawy George’a Mallory’ego przeplata się ze wzruszającym opisem dnia z życia Ruth Mallory, czekającej w ich domu rodzinnym na wiadomość od męża. Opis ogromnego ryzyka himalajskiej wyprawy, ekstremalnie trudnych warunków i zmagań z ludzkimi słabościami kontrastuje tu z portretem trudnego małżeństwa, pełnego wielkiej miłości, ale  naznaczonego rozłąką. Czerpiąc z bogatego materiału faktograficznego Tanis Rideout stworzyła wspaniałą, ponadczasową opowieść o obsesyjnym pragnieniu i rozdarciu wewnętrznym oraz o tym, jak wiele człowiek potrafi poświęcić w imię honoru, sławy i miłości.

Tytuł: Ponad wszystko
Autor:Tanis Rideout
Wydawnictwo: Bukowy Las
Liczba stron:400
Data wydania: 2013-10-11
link do książki http://www.bukowylas.pl/ksiazki/ponad-wszystko

a książkę dziękuję Wydawnictwu Bukowy Las


20 komentarzy:

 1. uwielbiam książki, gdzie są wątki górskie ;) dlatego przeczytam z przyjemnością ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa historia, warto poznać:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli wpadnie w moje ręce, chętnie się na nią skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. w takiej powieści autor tworzy nijako świat równoległy, bardzo lubię takie historie

  OdpowiedzUsuń
 5. Opowieść o marzeniach, to coś dla mnie. Takie książki mnie motywują.

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzę, że warto przeczytać :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znam tej książki, ale muszę przyznać, że wzbudziła we mnie zainteresowanie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jako miłośniczka powieści historycznych, nie mogę odmówić;)

  OdpowiedzUsuń
 9. O nie, zdecydowanie nie dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Hmnn czemu by nie? Lubię powieści historyczne :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie za bardzo widzę siebie czytającą tę książkę, przynajmniej w tej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytałam i choć na początku było mi bardzo ciężko, później wkręciłam się w historię do tego stopnia, że zaczęła fascynować mnie ta historia i jeszcze długo po przeczytaniu, przeglądałam informacje dotyczące wszystkich trzech wypraw, w których Mallory uczestniczył.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też miałam podobnie, przemierzyłam internet w poszukiwaniu informacji :)

   Usuń
 13. jestem na etapie poznawania powieści historycznych i moje, pozytywne dotąd doświadczenia, skłaniają mnie do dalszych eksploracji :)

  OdpowiedzUsuń
 14. tego typu książek czytuję dość mało, ale sięgam po nie od czasu do czasu....interesująca pozycja, na pewno dająca do myślenia;) zapisuję;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Pierwszy raz przeczytałam o tej książce. Jestem zaciekawiona i chętnie po nią sięgnę. Temat jest interesujący, góry to wspaniałe miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 16. Brzmi ciekawie przez co jeszcze bardziej mam ochotę na tak poruszającą opowieść.

  OdpowiedzUsuń
 17. Myślę, że gdy na nią trafię, dam jej szansę ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ciekawi mnie poruszana tematyka: pasja, marzenia, pokonywanie słabości oraz zachęca dwutorowa narracja :)

  OdpowiedzUsuń