sobota, 27 października 2012

Niektórzy mężczyźni są bestiami
„Arabska żona „ Tanyi Valko to przerażająca historia młodej Polki, która związała się z Libijczykiem. Dorota poznaje Ahmeda w dniu swoich 18 urodzin, zakochuje się, zachodzi w ciąże , jest ślub – historia jak ich wiele. Nowe życie oznacza dla Doroty zmiany, ale nawet ona sama nie jestw stanie wyobrazić sobie, jaki los zgotuje jej ukochany mąż. Nie wie, że wyjeżdżając do Libii utraci kontrolę nad własnym życiem.

Dorota jest osobą młodą, ufną i dość naiwną by wierzyć, że w Libii z muzułmaninem można żyć po europejsku. Przeżywa szok, kiedy dociera do niej, gdzie jest miejsce kobiety w Islamie, jednak dla ukochanego potrafi poświęcić wiele. Miłość,albo brak rozumu sprawiają, że znosi wszystko, co zafunduje jej Ahmed, a możecie mi wierzyć , że w okrucieństwie nie ma sobie równych. Poniżanie, wyzwiska, rękoczyny, to, te mniej drastyczne formy „przemawiania” do żony. Oczywiście, jeżeli ma w tym cel Ahmed potrafi być: czarujący, słodki i kochany.

Ahmed jest egoistyczną, pozbawioną skrupułów świnią, która nie cofnie się przed niczym, żeby osiągnąć swój cel. Żona służy mu do rodzenia dzieci, a kiedy nie jest w ciąży świetnie sprawdza się jako worek treningowy.

Postacie są przerysowane: Dorota zaślepiona miłością, patrzy na świat przez różowe okulary, zawsze znajduje usprawiedliwienie dla zachowania męża , pozwala sobą manipulować i nie ma na tyle rozumu, żeby zorientować się, że jest w pułapce. Ahmed: drań jak ich mało, bezwzględny okrutny i krzywdzący z uśmiechem na twarzy.

Dla mnie książka jest formą przestrogi dla kobiet , wybierających się szukać szczęścia na Bliskim Wschodzie. Pokazuje ,że różnice kulturowe i religijne sprawiają, że takie związki nie są łatwe , a siła miłości nie zawsze jest w stanie pokonać wszystkie przeszkody. Ważna jest też wiedza na temat norm obowiązujących w danym społeczeństwie, żeby nie przeżyć rozczarowania i mieć świadomość czego możemy się spodziewać. Postacie z marginesu ułatwiają nam dostrzeżenie problemu, gdyby Ahmed był idealny można by nie zauważyć miejsca i roli kobiety w arabskim świecie.

Książka wciąga od pierwszych stron, czyta się ja szybko, wzbudza ciekawość i podnosi poziom, adrenaliny. Były momenty, że miałam ochotę potrząsnąć Dorotą, walnąć w głowę żeby oprzytomniała, wkurzała mnie jej uległość i zaślepienie, ale ostatecznie doszłam do wniosku, że to jej życie i ma prawo do własnych wyborów. Książka pokazała mi arabski świat od podszewki, na niektóre elementy byłam przygotowana, ale zdarzały się takie, które wstrząsnęły mną do głębi.

Książka napisana językiem prostym,a poboczne wątki świetnie uzupełniają całość. brakowało mi trochę opisów kraju i przemyśleń bohaterki, ale mimo pewnych niedociągnięć książkę przeczytać warto, chociażby po to, żeby na chwilę znaleźć się w innym świecie, a na koniec dojść do wniosku, że nasz partner choć nie idealny jest wspaniały

Cytat: „Czy ty nie czytałaś o kulturze arabskiej, zwyczajach, historii, tradycji? Nauczyłaś się paru słów i uważasz, że to wystarczy, aby brać sobie za męża Araba?”


Ze strony wydawnictwa:

Wstrząsająca historia Polki, która poślubiła muzułmanina. Dorota, uczennica szkoły średniej, poznaje Ahmeda, w którym zakochuje się bez pamięci. Jej najbliższe otoczenie nie kryje swojego negatywnego nastawienia do tego związku, mimo to młodzi spotykają się dalej - dziewczyna zachodzi w ciążę, w końcu biorą ślub. Po pewnym czasie wyjeżdżają do jego rodziny do Libii. Tam ukochany pokazuje swoje prawdziwe oblicze - znika na całe dnie z domu, jest chorobliwie zazdrosny, nie stroni od rękoczynów. Dorota zaślepiona miłością nie zdaje sobie sprawy, że mąż jest zagrożeniem dla niej i jej córeczek - kiedy się orientuje, jest już za późno.

"Arabska żona" to rezultat ponad dwudziestoletnich kontaktów pisarki z krajami muzułmańskimi, efekt studiów i badań, doświadczeń własnych oraz zasłyszanych opowieści. Autorka połączyła w tej powieści wiele ludzkich historii, które przetworzyła na fikcję literacką.

Tanya Valko to pseudonim absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Trypolisie w Libii, następnie asystentką Ambasadora RP, obecnie mieszka w Arabii Saudyjskiej. Jest autorką książek o Libii: Libia od kuchni, Życie codzienne w Trypolisie oraz Sahara - ocean ciszy. Jej zainteresowania zdrowym stylem życia zaowocowały książkami: Dość odchudzania - czas na dietę i Nowoczesna książka kucharska. Arabska żona to jej debiut powieściowy.
Tytuł „Arabska żona”
Autor: Tanya Valko
Wydawnictwo: Prószyński i s-ka
Data wydania: 2010-06-08
Liczba stron: 560

2 komentarze: