środa, 12 października 2016

Dar czy przekleństwo?

Dwóch mężczyzn zakochanych w jednej kobiecie, „pachniało” romansem, a w środku niepowtarzalna historia, której napisania nie powstydziłby się samo życie.

„Niepamięć” to historia dwóch przyjaciół zakochanych w tej samej dziewczynie, którym dar miłości skomplikował życie. Po latach tkwienia w miłosnym trójkącie ich drogi rozchodzą się, by w przyszłości znów skrzyżować się, ale tym razem nie w walce o dziewczynę, ale o życie jednego z nich. Szczera rozmowa sprawia, że wydarzenia z przeszłości przybierają całkiem nowy wymiar, wychodzą na jaw skrywane sekrety, a prawda okazuje się przerażająca i przygnębiająca.

Michał, Roman, Katarzyna, młodzi studenci medycyny, z nadzieją patrzący w przyszłość, otwarci na świat, doświadczając pierwszych porywów serca. Na pozór wszystko wygląda pięknie, a jednak los postanowił spłatać im figla. Nieporozumienia, niedowiedzenia i działania osób trzecich sprawiają, że wszystko potoczyło się nie tak, jak powinno. Michał zakochany do szaleństwa, Roman gotowy na największe poświęcenie, by uszczęśliwić dziewczynę, a Katarzyna, kogo ona tak naprawdę kocha?


Jolanta Kosowska splata losy trojga ludzi i obdarza ich najpiękniejszym darem, jaki człowiek może ofiarować drugiemu człowiekowi. Jednak miłość zamiast szczęścia przynosi ból, cierpienie i zmusza do dokonywania najtrudniejszych wyborów. A kiedy bohaterowie gotowi są zapłacić cenę za swoje decyzje dochodzi do tragicznego wypadku, który zmienia wszystko. Ale czy niepamięć może być szansą na rozpoczęcie życia na nowo? I czy można liczyć, że nigdy nie dojdzie do konfrontacji przeszłości z teraźniejszością?

Lekki i przystępny język autorki sprawia że książkę czyta się szybko i z dużą przyjemnością. Na mnie największe wrażenie zrobiły plastyczne i uruchamiające wyobraźnię opisy, szczególnie krajobrazów. Wszystko widziałam z najdrobniejszymi szczegółami. Wystarczyło zamknąć oczy i chorwackie pejzaże ukazywały się niczym fotografie. Nigdy tam nie byłam, a jednak muszę stwierdzić, że widziałam Split i inne malownicze miejscowości. Miarowe tempo akcji powoduje, że wszystko przebiega w zgodnym rytmie i jest rezultatem przyczynowo- skutkowych działań. Nic nie dzieje się bez powodu, a jednak czytelnik jest zaskakiwany. Pozornie wszystko układa się w logiczną całość, żeby za chwilę rozsypać się niczym domek z kart.

Książka dostarczyła mi niepowtarzalnych oraz różnorodnych wrażeń i emocji. Od współczucia, żalu, radości po łzy wzruszenia i uśmiech. Bohaterowie są tak zwyczajni i ludzcy, że trudno ich nie polubić. I mimo, że kibicujemy jednemu, ten drugi też wzbudza naszą sympatię. Jesteśmy z nimi, jednak mamy świadomość, że w tej historii zwycięstwo może mieć gorzki smak, a przegranych może być więcej niż jeden Przedstawiona historia pokazuje, że nie zawsze jesteśmy kowalami własnego losu, mimo, iż sami podejmujemy decyzje i dokonujemy wyborów. Czasem zdarza się, że ktoś zadecyduje za nas, a niekiedy ślepy los sprawia, że nie znajdziemy się we właściwym czasie, we właściwym miejscu.

Mnie „Niepamięć” pochłonęła od pierwszych stron, wzbudziła moje zainteresowanie do tego stopnia, że walczyłam ze snem o każdą stronę. Na pozór prosta historia okazała się zaskakującą, fascynującą nieprzewidywalną opowieścią, o miłości, podejmowaniu trudnych decyzji, popełnianiu błędów, poświęceniu i życiu, które nie zawsze układa się tak, jak byśmy chcieli. Nie ckliwa , nie nasycona wyznaniami i wybuchami namiętności, a mimo wszystko pokazująca potęgę uczucia, które nie w słowach, lecz w czynach się objawia.

Jeżeli myślicie, że ta historia jest prosta, schematyczna i banalna to jesteście w błędzie. W tej powieści, jak w życiu nic nie jest pewne, pozory czasem mylą, ludzie ulegają słabościom, a duma i honor nie zawsze są najlepszym doradcą. Jolanta Kosowska napisała równanie wielu zmiennych, które nie tylko komplikują relacje między bohaterami, ale również stwarzają wachlarz możliwości w kreacji ich losów. W tej historii do samego końca nic nie jest przesądzone, dlatego też zakończenie zaskakuje i wywołuje silne emocje.

Książkę polecam wszystkim dziewczynom starszym i młodszym, marzycielkom i tym twardo stąpającym po Ziemi. Nie ulegajcie pozorom jak bohaterowie książki, że ta powieść nie jest dla Was, że to nie Wasze klimaty. Uwierzcie, że wielbicielka fantastyki, fanka wampirów i wilkołaków przeżyła dzięki tej książce coś niepowtarzalnego i cudownego. Jolanta Kosowska stworzyła niepowtarzalną opowieść, która porusza serce, zmusza do refleksji i zapada w pamięć. Gorąco polecam.

Cytat „ Zostawiła mnie na środku korytarza, odwróciła się na piecie i odeszła. Nie pobiegłem za nią, nie zawołałem jej, nie zapewniłem, że się myli, że ją kocham, że nie dam się tak po prostu zostawić”

Ze strony wydawnictwa:

Niepamięć… To dar czy przekleństwo?

Jak to jest obudzić się w zupełnie innym świecie? Nie pamiętać swojego imienia, nazwiska, nie mieć żadnych wspomnień, żadnego punktu zaczepienia w przeszłości? Czy można żyć w poczuciu braku tożsamości, w rzeczywistości, której nijak nie jest się w stanie zrozumieć?

Śpiączka podzieliła życie Katarzyny na dwie części. W pierwszej kochała i była kochana, o jej uczucia rywalizowało dwóch mężczyzn. W drugiej uczy się żyć od nowa. W pewnym sensie ma szansę na drugie życie, jest jakby stworzona na nowo, taka sama, a zarazem zupełnie inna. Stopniowo powracają pojedyncze wspomnienia, lecz są one niespójne i nielogiczne, nie układają się w całość. Obrazy z przeszłości mieszają się z teraźniejszością, luki w pamięci uzupełniane są konfabulacjami, niepewności towarzyszy narastający lęk, przeradzający się w paniczny strach.

Czy Katarzyna przypomni sobie poprzednie życie? A może to drugie życie wyda jej się lepsze ?

Mnie „Niepamięć” pochłonęła od pierwszych stron, wzbudziła moje zainteresowanie do tego stopnia, że walczyłam ze snem o każdą stronę. Na pozór prosta historia okazała się zaskakującą, fascynującą, nieprzewidywalną opowieścią o miłości, podejmowaniu trudnych decyzji, popełnianiu błędów, poświęceniu i życiu, które nie zawsze układa się tak, jak byśmy chcieli... - Agnieszka Trześniewska, www.polscyautorzy.pl

Jolanta Kosowska – urodzona na Opolszczyźnie, całe życie związana z Wrocławiem, Opolem i Sobótką, absolwentka wrocławskiej Akademii Medycznej i studiów podyplomowych na Akademii Wychowania Fizycznego. Z zawodu lekarka, specjalistka w trzech dziedzinach medycyny. Nieustannie szuka nowych wyzwań i swojego miejsca na ziemi. Od paru lat mieszka i pracuje w Dreźnie. Jest związana z drezdeńską Polonią. Na co dzień przyjmuje pacjentów w poradni przyjaznej cudzoziemcom. Dzieli swój czas pomiędzy pracę zawodową, podróże i pisanie powieści. Debiutowała powieścią obyczajową „Niepamięć” (2012, Wydawnictwo Bukowy Las). Nakładem Wydawnictwa Novae Res ukazały się jej powieści „Déjà vu”, „Niemoralna gra” oraz „Nie ma nieba".
 
Tytuł: „Niepamięć”
Autor: Jolanta Kosowska
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 480
Data wydania: 2016-10-12
link do książki http://zaczytani.pl/ksiazka/niepamiec,druk

7 komentarzy:

 1. Wow, nareszcie jakaś polska książka, która wydaje się naprawdę fajna. Chętnie ją przeczytam, chociaż początkowo też czułam, że to nie moje klimaty. O wiele bardziej wolę opisy miłości ze strony mężczyzn, może dlatego, że generalnie lubię książki o facetach. Plus okładka bardzo przyciąga mój wzrok ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna powieść. Totalnie mnie oczarowała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że książka nie jest banalna. Mam ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 4. To kolejna książka, która dołącza do mojej długiej listy "do przeczytania".

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje się być bardzo ciekawa. Chciałabym przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zostałaś nominowana na moim blogu do Liebseter Blog Award:
  http://lady-flower123.blogspot.com/2016/10/liebster-blog-award.html
  Zapraszam do zabawy! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zabrzmiało pięknie. Będę o niej pamiętać.

  OdpowiedzUsuń