czwartek, 8 września 2016

Wizjonerska dystopia ukazująca Europę niedalekiej przyszłości

Wizjonerska dystopia ukazująca Europę niedalekiej przyszłości oraz porywająca opowieść o dojrzewaniu młodej, silnej bohaterki – oto „Gloria”, pierwsza część nowego cyklu „Sprawiedliwi”.

Rok 2025. Unia Europejska się rozpadła, Polskę oddziela od Rosji pas spalonej ziemi – Ukraina. Rodzice siedmioletniej Glorii nie wracają z misji w zrujnowanym Charkowie. Dziewczynka trafia pod opiekę mieszkającej w Paryżu ciotki. Dziesięć lat później Gloria poznaje starszego od siebie Asłana, który pomaga dziewczynie przetrwać we wstrząsanym etnicznymi konfliktami mieście, przy okazji wciągając ją w krąg konspiratorów, walczących o władzę i wpływy w formującym się praktycznie od nowa społeczeństwie. Pewnego dnia Gloria jest zmuszona wrócić do Polski. Jednak w nowym miejscu nie wszyscy są wobec niej życzliwi, a dostosowanie się do obcego środowiska jest trudne. W tym samym czasie na planecie Trion przedstawiciel obcej rasy rokusów, Trojlo Oril, dowiaduje się, że został skazany na likwidację. Uniknie śmierci, jeśli podda się resocjalizacji na odległej Ziemi. Trojlo zobowiązuje się nie stosować przemocy i pomagać ludziom. Czy poradzi sobie w zdewastowanej Europie, na gruzach cywilizacji, która jeszcze niedawno rościła sobie pretensje do tego, by dominować nad całą Ziemią? I jaka rola przypadnie w tym Glorii?


„Gloria” to ekscytująca opowieść o dojrzewaniu dziewczyny żyjącej w nieprzyjaznym świecie, o nabywaniu nowych umiejętności oraz trudnym zetknięciu z wrogim środowiskiem rówieśników. To także powieść sensacyjna z elementami dystopii, która w fascynujący sposób ukazuje postapokaliptyczny pejzaż Europy Wschodniej. Barwni bohaterowie zapadają w pamięć równie mocno jak postaci z „Igrzysk śmierci” czy „Niezgodnej”. Grupa bohaterów należących do różnych narodowości oraz przedstawiciel pozaziemskiej rasy zasilają szeregi Sprawiedliwych, aby odkryć tajemnice przeszłości ukryte w ruinach cywilizacji.

Monika Błądek – autorka space oper dla młodzieży i starszych czytelników. Jej opowiadania były publikowane w „Fantasy” i „Science Fiction”. Za powieść „Szary” została nagrodzona w IV Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Wojowniczka, dosłownie i w przenośni – miłośniczka fechtunku, łucznictwa i jazdy konnej. Wycisza się, szyjąc stroje historyczne i czytając.

PREMIERA 07/09/2016

8 komentarzy:

 1. Aż strach się bać. Przerażająca wizja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Miłośniczka fechtunku i jazdy konnej - dogadałabym się z autorką. <3 Bardzo lubię post-apo, cieszy mnie, że w Polsce staje się coraz bardziej popularne. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. oj oj, ten opis jest naprawdę koszmarny!

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie pamiętam już kiedy czytałam tego typu powieść, mogłabym sięgnąć:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka chyba da do myślenia. Wydaje się być ciekawa. :) Mam nadzieję, że po premierze wpadnie mi w ręce. :)
  Optymista

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdecydowanie mnie przyciąga ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 7. "Niezgodna" mnie nie zachwyciła, ale opis jest bardzo interesujący (chociaż straszny) oraz zachęcający. Chciałabym przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń