środa, 7 września 2016

Rozpoczął się rok szkolny, ale znów mogą być wakacje!

Miłość to najcenniejszy dar, jaki możemy ofiarować drugiej osobie. Obdarzyć ją uczuciem, które sprawi, że stanie się dla nas najważniejsza. Niestety, nie zawsze w najbliższym otoczeniu znajduje się ktoś wprawiający nasze serce w rezonans albo odwzajemniający sympatię. A czasem zdarza się, że brakuje nam odwagi by dopuścić do głosu budzące się pragnienia. I choć na miłość zawsze jest odpowiedni czas, to większość z was zgodzi się ze mną, że lato, a szczególnie wakacje sprzyjają eksplozji uczuć.

„Ktoś mnie pokocha” to zbiór dwunastu wakacyjnych opowiadań zebranych przez Stephanie Perkins, które wyszły spod pióra wiodących autorów dla młodych czytelników m.in. Cassandry Clare, Libby Bray czy Veronica Roth. Utrzymanych w letnim klimacie i ukazujących różne odcienie miłości. Zabierający czytelnika w tuzin niepowtarzalnych podróży, które nie tylko rozgrzewają serce i pozwalają doświadczyć magii miłości, ale również obcować z ciekawymi bohaterami – m.in.: Geekiem filmowym podkochującym się w koleżance, którego do zrobienia pierwszego kroku popycha zombie. Chłopakiem w śpiączce i jego najlepszą przyjaciółką, opiekunką dzieci mającą nadzieję na przypadkowe spotkanie z pewnym Griffinem, a także mieszkanką mrocznego cyrku.


Tematem przewodnim antologii jest oczywiście miłość, ale to wcale nie oznacza, że opowiadania są do siebie podobne, a wręcz przeciwnie - różnorodność gatunkowa oraz spektrum poruszanych zagadnień sprawia, że każde z nich jest niepowtarzalne i dostarcza odbiorcy innych wrażeń oraz emocji. Niektóre są mroczne i narażają na spotkanie z nadnaturalnymi stworzeniami, kolejne niosą ładunek pozytywnej energii, ale są też takie, które dotykają bardzo delikatnej materii. Autorzy wikłają wykreowane postacie w sytuacje zmuszające je do zmierzenia się z uczuciami, weryfikacji własnych pragnień i trudnych decyzji.

„Ktoś mnie pokocha” to publikacja, która nie tylko przywołuje magię wakacyjnej miłości, ale również zwraca uwagę odbiorcy na wiele ważnych kwestii. Pisarze podejmują nie tylko temat uczuć, ale również poświęcenia, dokonywania trudnych wyborów i piętna przeszłości. Pokazują, że nie zawsze trzeba wyglądać szczęścia za horyzontem, ponieważ możemy przegapić to, co znajduje się w zasięgu naszego wzroku. I mimo że podjęty temat jest sztampowy, to sposób realizacji sprawia, że trudno nie popłynąć na falach książki.

Dla mnie te dwanaście przygód było fascynującym i nietuzinkowym doświadczeniem. I choć nie wszystkie historie w jednakowym stopniu przypadły mi do gustu, to każda z nich naraziła mnie na inny rodzaj emocji i wrażeń. Niektóre z nich poruszyły moje serce, inne wywoływały uśmiech, ale zdarzały się też takie, które pobudziły mnie do refleksji i przemyśleń.

Zbiór opowiadań „Ktoś mnie pokocha” to lekka, wciągająca i nieskomplikowana lektura, która sprawdzi się zarówno na skąpanej w słońcu plaży jaki i w deszczowy czy pochmurny dzień. To prawie pięćset stron nasyconych najpiękniejszą magią – magią miłości, które można pochłonąć od razu albo podzielić na dwanaście części. Polecam. 


Cytat: "Miłość potrafi być dziwna i smutna. Trudno czasami zrozumieć, dlaczego w różnych momentach swojego życia pędzimy w stronę jednych ludzi, a uciekamy przed innymi. Dlaczego tak bardzo szukamy tego, za czym tęsknimy,a potem tak szybko umykamy, gdy to znajdziemy."

Ze strony wydawnictwa:

12 autorów powieści dla młodzieży, między innymi Veronica Roth i Cassandra Clare, sprawi, że poczujesz zapach lata i ciepło miłości.

Geek filmowy podkochuje się w koleżance z pracy. Do zrobienia pierwszego kroku popycha go… zombie.

Mark i Margaret utknęli w czasie. W kółko przeżywają ten sam dzień, 4 sierpnia.

Chłopak w śpiączce i jego najlepsza przyjaciółka mają szansę powrócić do przeszłości i na nowo przeżyć najlepsze wspólne chwile. Co się stanie, jeśli jedno z nich postanowi zmienić bieg wydarzeń?

Przejażdżki na motorze, skoki z klifu, seanse filmowe, szalone spiski animatorów w ośrodkach wczasowych, ogniska na campingu i zapach morza – w tych opowiadaniach jest wszystko, czego oczekujesz od wakacji życia.

Tytuł: Ktoś mnie pokocha
Autor: opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2016-06-15
Liczba stron: 488
Za książkę dziękuję Wydawnictwu: Otwarte

5 komentarzy:

 1. Mnie niestety ta książka nie przypadła do gustu :( bardzo się na niej zawiodłam...
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem ciekawa tej książki. Lubię czytać opowiadania, a Cassandra Clare jest jedną z moich ulubionych pisarek. Na pewno kiedyś sięgnę po tę książkę - w jakiś spokojny wieczór.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytała już o tej książce i jestem na tak :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię opowiadania, więc tę antologię mam w planach. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakoś mnie do tej książki za bardzo nie ciągnie, nie jestem pewna czy mi by się spodobała i raczej ja sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń