poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Musimy cieszyć się swoim szczęściem, bo nie wiadomo jak długo potrwa

„Dziedzictwo rodu Poldarków” to barwna saga rodzinna autorstwa Winstona Grahama rozgrywająca się w XVIII – wiecznej Anglii. Głównym bohaterem cyklu jest kapitan Ross Poldark, który po powrocie z wojny rozpoczyna nowe życie, które niewiele wspólnego ma z jego młodzieńczymi marzeniami. Wielu na jego miejscu zdecydowałoby się na ucieczkę, a on podejmuje wyzwanie, mimo że ma świadomość iż droga do sukcesu jest kręta, wyboista i wymagająca wielu wyrzeczeń, odwagi oraz determinacji.

„Demelza” to drugi tom serii i kolejna podróż do XVIII – wiecznej Kornwalii w towarzystwie Rossa Poldarka. Małżeństwo kapitana budzi wiele kontrowersji, szczególnie wśród członków uprzywilejowanego stanu. Właściciele ziemscy nie witają żony głównego bohatera w swoich kręgach z otwartymi ramionami. Jednak to nie jedyne bolączki nowożeńców, gdyż działania potężnego bankiera George'a Warleggana uderzają w interesy właścicieli kopalń. W ich wyniku Ross staje przed trudnym wyborem, ale kiedy człowiek jest mężem i ojcem podejmowanie ryzyka nie przychodzi już tak łatwo.

Ross Poldark to niewątpliwie nieprzeciętny mężczyzną wyprzedzający swoją epokę. Jego środowisku jeszcze dziesiątki lat zajmie zdobycie wiedzy, którą on posiadł w wieku dwudziestu kilku lat. Temu mężczyźnie nie tylko nie brakuje rozumu, inteligencji, charakteru, ale również serca. I choć decyzja o ożenku nie była spowodowana gorącym uczuciem, jego związek z Demelzą niewątpliwie jest intrygującą relacją. A prezentowany przez niego stosunek do świata i innych ludzi przysparza mu nie tylko wiernych i oddanych przyjaciół, ale również zaciekłych wrogów. 

Autor w interesujący sposób wikła powołane do życia postacie w sieć skomplikowanych zależności międzyludzkich, niedopowiedzeń oraz konfliktów interesów. I mimo że opiera fabułę na prostym pomyśle, to sposób realizacji sprawia, że historia staje się nieprzeciętną i niepowtarzalną opowieścią o życiu, pieniądzach i różnych odcieniach miłości. Największym atutem książki są oczywiście barwni bohaterowie, którym nie brakuje charakteru i motywacji do działania. I mimo że nie wszyscy i nie zawsze grają w otwarte karty, to z czytelnikiem chętnie dzielą się swoimi uczuciami, bolączkami czy pragnieniami, a to nie tylko dodaje powieści pikanterii, ale również sprawia, że bieg wydarzeń nie jest łatwy do przewidzenia. Czasem wystarczy jeden ruch by wywołać burzę czy zachwiać panujący w hrabstwie porządek rzeczy.

Winston Graham niewątpliwie jest perfekcjonistą i nie tylko rzetelnie przygotował się do omawianej tematyki, ale również dołożył starań by konstrukcja fabuły, kreacja bohaterów, trzon powieści, wątki poboczne oraz tło przedstawionych wydarzeń tworzyły spójną całość. Życie szlachcica w XVIII – wiecznej Kornwalii to nie tylko bale, aranżowane małżeństwa czy polowania, ale również kopalnie stanowiące o zamożności rodów i źródle utrzymania górników. To także stosunki z dzierżawcami, wierzycielami i służbą oraz odpowiedzialność za podległych ludzi. Pisarz w bardzo plastyczny sposób kreśli ówczesne społeczno – gospodarcze uwarunkowania, nie upiększa, ale też nie boi się nazywać rzeczy po imieniu i uwypuklać pewnych zagadnień.

„Demelza” to nasycona emocjami, intrygująca powieść obyczajowo – historyczna zabierająca czytelnika do XVIII – wiecznej Anglii. Podejmująca temat w sposób przekrojowy, pozwalający odbiorcy nie tylko śledzić perypetie bohaterów, ale również zobaczyć jak wyglądało życie w tamtej epoce. To barwna historia osadzona w ciekawych czasach, która porywa od pierwszych stron i pozwala obcować z nieprzeciętnymi bohaterami. Tych, którzy zapoznali się z pierwszym tomem cyklu do lektury „Demelzy” namawiać nie trzeba, pozostałym polecam całą sagę.

Cytat: "To dziwne, jak łatwo czasem wypowiadać gorzkie słowa, a trudno dobre."

Ze strony wydawnictwa:

Druga część sagi rodu Poldarków.
Nadchodzą burzliwe czasy poddające próbie małżeństwo i miłość Demelzy Carne i Rossa Poldarka. Wysiłki kobiety, by przystosować się do życia w środowisku kornwalijskich właścicieli ziemskich, niosą gorycz i troski mimo radości z narodzin pierwszego dziecka. Ross rozpoczyna trudną walkę o prawa właścicieli kopalni miedzi i staje się śmiertelnym wrogiem potężnego bankiera George’a Warleggana.

Niezrównany Winston Graham [...] wszystko, co najlepsze, i jeszcze więcej. - „The Guardian”

Winston Graham jest autorem czterdziestu powieści, między innymi The Walking Stick, Angell, Pearl and Little God, Stephanie oraz Tremor. Jego książki przełożono na wiele języków, a głośna saga rodu Poldarków stała się kanwą dwóch seriali telewizyjnych emitowanych w dwudziestu czterech krajach. Na podstawie ósmej części cyklu o Poldarkach, The Stranger of the Sea, powstał dwugodzinny film telewizyjny. Pięcioodcinkowy serial oparty na wczesnej powieści The Forgotten Story zdobył srebrny medal na Nowojorskim Festiwalu Filmowym. Sześć książek pisarza zaadaptowano na potrzeby kina; najbardziej znana ekranizacja to Marnie w reżyserii Alfreda Hitchcocka. Winston Graham był członkiem Królewskiego Towarzystwa Literackiego i w 1983 roku otrzymał Order Imperium Brytyjskiego. Zmarł w lipcu 2003 roku.

Ross Poldark


Tytuł: Demelza
Autor: Winston Graham
Wydawnictwo: Czarna Owca
Liczba stron: 536
Data wydania: 2016-05-18
Za książkę dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca

11 komentarzy:

 1. Zastanowię się jeszcze nad tą książką, gdyż na zazwyczaj wolę powieści osadzone we współczesnych realiach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zainteresowała mnie ta seria:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie czytam i muszę przyznać, że podoba mi się jeszcze bardziej niż pierwsza. Ciekawe, czy tak będzie do ostatniej strony. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem ogromnie ciekawa tej serii. Oglądałam kiedyś serial i byłam nim zachwycona.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jeśli zdradzę, że książka jest lepsza niż serial oraz, że w pewnych elementach ekranizacja nie jest wierna słowu pisanemu to ulegniesz pokusie?

   Usuń
 5. Saga mnie bardzo zaciekawiła.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam obie części u siebie i już nie mogę się doczekać lektury! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię takie sagi, więc mogłabym się skusić.

  OdpowiedzUsuń
 8. Najbardziej kusi mnie czas rozgrywania akcji i własnie dlatego sięgnęłabym po ten tytuł ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam pierwszy tom, za drugi pewnie też kiedyś się zabiorę, ale na razie mam co czytać/

  OdpowiedzUsuń