niedziela, 6 marca 2016

KONKURS PRZEPIS NA KSIĄŻKĘSięgając po książki oczekujemy niezapomnianych literackich przygód, oderwania od rzeczywistości i emocji na najwyższym poziomie. Jednak każdy czytelnik kieruje się subiektywnymi kryteriami i systemem wartości, dlatego ta sama książka u jednych wywołuje bardzo pozytywne odczucia, a u innych może być wręcz przeciwnie.

Na mnie ostatnio duże wrażenie zrobiła powieść Małgorzaty Marii Brochowskiej „Złamane pióro”. Pozornie banalna historia okazała się fascynującą opowieścią o różnych odcieniach życia, poszukiwaniu własnej tożsamości, determinacji, akceptacji i miłości. Więcej informacji znajdziecie w recenzji – klik

Czy myślicie, że jest możliwe stworzenie uniwersalnego przepisu na dobrą książkę dającego pisarzom wytyczne ułatwiające spełnienie oczekiwań czytelników ? Który element powinien być składnikiem głównym a który dodatkiem czy przyprawą?

Zadanie konkursowe polega na podaniu autorskiego przepisu na świetną książkę


Sponsorem nagrody jest Małgorzata Maria Brochowska - zapraszam do odwiedzenia strony: http://borochowska.pl/

REGULAMIN
1. Udział w konkursie może wziąć każdy
2. Konkurs trwa od 06.03.2016 do 20.03.2016.
3. Nagrodą w konkursie jest egzemplarz powieści Małgorzaty Marii Brochowskiej „Złamane pióro”.
4. Zadanie konkursowe polega na podaniu autorskiego przepisu na świetną książkę
5. Odpowiedzi wraz z adresem e mail proszę umieszczać w komentarzu pod tym postem.
6. Będzie mi miło, jeśli dołączycie do obserwatorów mojego bloga lub do profilu na Facebooku
oraz udostępnicie na swoim blogu banerek konkursowy, ale nie jest to obowiązkowe
7. Spośród zamieszonych komentarzy wybiorę według mojej subiektywnej najlepszy
8. Wyniki konkursu zostaną opublikowane do 27 marca 2016r.
9. Zwycięzca jest zobowiązany w terminie 5 dni od ogłoszenia wyników do przesłania swoich danych adresowych na terenie Polski na adres: nie.czytam@wp.pl
10. W przypadku niedotrzymania terminu z pkt 10, nagroda zostanie przyznana kolejnej osobie.

11 komentarzy:

 1. Ja już książkę mam na swojej półce, więc uczestnikom życzę powodzenia! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Trzy Szekspirowskie wiedźmy w swym kotle przygotowują Eliksir-Książki-Od-Ktorej-Nie-Można-Się-Oderwać. Do bulgocącej i kipiącej weny wrzucają: jaszczurczy ogon
  pomyslu, czarne kogucie pióro dowcipu, gryzącą kroplę ironii, niebieskie oko wyobraźni nieboszczyka-poety, garść włosów szalonej Ofelii. Milczenie według uznania. Wreszcie przecięta nić życia i gotowe. Odstawiają do wydania.
  chalcarzkarolina@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepis na świetną książkę? Oczywiście może być tylko jeden - MIŁOŚĆ. Dobra książka musi być KONIECZNIE napisana z miłości do czytelników, z miłością do języka polskiego i bogactwa jego literatury oraz z miłością w sercu. Jednak z tych trzech miłości najważniejsza jest miłość do czytelnika, bo tylko taki wyraz uczuć jest w stanie przynieść sukces autorowi. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. EMOCJE. Zdecydowanie emocje. Myślę, że jest to bardzo ważna rzecz przy pisaniu, ponieważ jeśli autor chce napisać książkę smutną, wzruszającą i doprowadzającą do łez nie może być mega szczęśliwy.
  WYOBRAŹNIA, by stworzyć ciekawe postaci, miejsca i historie.
  MIŁOŚĆ, do czytelników, chęć uszczęśliwienia ich wspaniałą książką i historią.
  KREATYWNOŚĆ, by wymyślić historię inną niż wszystkie, jaka nigdy wcześniej się nie zdarzyła.

  Podsumowując:
  -Garść emocji
  -1kg wyobraźni
  -szczypta miłości
  -łyżka kreatywności

  A do smaku:
  -słowa
  -kartka
  -okładka
  -barwy

  Liczę, że się podobało :)
  tajemnyswiatkremci.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Przepis na Świetną książkę .
  Składniki :
  Serce ( nie dosłownie:) )
  Wyobraźnia
  Marzenia
  Pomysły
  Muzyka
  Mózg ( również niedosłownie ) :)
  Czas
  Przygotowanie :
  Włącz swoją ulubioną muzykę, przygotuj mózg , uruchom go i pozwól aby zadziałała wyobraźnia , widzisz obrazy w swojej głowie , widzisz pragnienia marzenia historie, swoje pomysły . Pozwól tym historiom ożyć . dodaj serce , jeszcze więcej serca i przeogromnie dużo serca i miłości , dodaj siebie , zwoje pomysły i marzenia . Potrzebujesz także czasu : na przemyślenia , na pisanie , niekiedy będziesz musiał/a zrezygnować z czegoś (np.telewizora) ale to nic , ponieważ to co powstanie z tego przepisu , będzie tak niezwykłe Jak Tylko Potrafisz Sobie Wymarzyć ! Połamania pióra (albo klawiszy w laptopie :) )

  mój email : gosia06073@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja napisałabym książkę na podstawie moich snów. To co się w nich pojawia jest czasem niesamowite, fascynujące i nawet przerażające (przynajmniej w moich:)). Na podstawie snów można by było nawet film stworzyć :) Jeśli miałabym zdolności w pisaniu moją inspiracją byłyby moje sny.

  malgorzatamamcarz@interia.eu

  OdpowiedzUsuń
 7. 1.Usiądź wygonie na łące wśród kwiatów
  2.Zjedź przepyszne, soczyste jabłko
  3.Napij się słodkiego soku z agrestu
  4.Obserwuj to co się dzieje
  Już czujesz to w kościach? Czujesz to przypływające napięcie?
  Ja także! A więc do dzieła!
  5.Weź notatnik i długopis w dłoń.
  6.Zacznij pisać swoją piękną powieść w blasku słońca

  OdpowiedzUsuń
 8. ach mój adres email natalia6202@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
 9. Zgłaszam się :)
  gabolek000@o2.pl

  Przepis na książkę:

  Składniki:

  - dużo dobrego nastawienia,
  - gotowość do działania i zawziętość,
  - umiejętność kupienia,
  - silna wola,
  - czas wolny,
  - pomysłowość i umiejętność wybrnięcia z trudnej sytuacji,
  - różnorodność,
  - spostrzegawczość,
  - umiejętność logicznego myślenia,
  - wszelkiego rodzaju słowniki,
  - szczypta zapału i wiary w siebie,
  - notatnik,
  - długopis,
  - komputer, laptop, maszyna do pisania itp.
  - grono przyjaciół,
  - dawka wsparcia,
  - drugi notatnik,
  - osobisty "korektor", czyli osoba, która będzie czytać Twoje wypociny i podpowiadać, co dalej; najlepiej, by nie był to nikt z rodziny, żeby krytyka była konstruktywna i szczera.

  Przygotowanie:

  Zacznij od poszukania pomysłu w terenie. Wybierz się na spacer, kilkudniową wycieczkę czy choćby zakupy. Użyj spostrzegawczości i rozglądaj się, zwracając szczególną uwagę na ludzi oraz ich zachowania, które mogą być ogromną inspiracją. Zabieraj ze sobą zawsze notatnik i długopis, aby wszystkie potrzebne spostrzeżenia i pomysły zapisać. W swoim notatniku pisz wszystko, co przyjdzie Ci do głowy; oczywiście niech będą to rzeczy związane z Twoją przyszłą książką. Urywki dialogów, strzępy opisów miejsc, pomysł na bohaterów - to wszystko jest mile widziane.

  Intensywnie rozmyślaj nad tym, co chcesz ludziom przekazać w swojej książce. Wierzę, że nie masz zamiaru pisać kolejnego taniego romansidła czy nierealnej historyjki dla nastolatków. Poszukaj swojego tematu inspirując się filmami, życiem rzeczywistym, niezwykłymi historiami ludzi, piosenkami czy mitologiami lub baśniami. Jeśli nie przychodzi Ci do głowy żaden pomysł - nie martw się, zawita u Ciebie w najmniej oczekiwanym momencie. A kiedy już przyjdzie i będziesz pewien, że to właśnie jest to, zrób ogromną burzę mózgów i spisz wszystko, co chciałbyś zawrzeć w swojej książce. Już masz?

  Czas na punkt drugi, czyli kreację bohaterów. Ogólny zarys jest, wiesz o czym chcesz pisać? No to śmiało, najlepsza część przed tobą - rozpisz wszystkie postacie, ich charaktery i wygląd, powiązania rodzinne i związki, a także przeszłość, by mogło Ci się lepiej pisać. Pamiętaj, żeby Twoje postacie były wyraziste, jednak uważaj, bo bardzo łatwo jest przekombinować! Jeśli chcesz stworzyć fajne osoby, możesz wzorować się na ludziach z Twojego otoczenia; udoskonal je tylko lub dodawaj im wiele wad. A potem rzucaj im kłody pod nogi i za każdym razem zastanawiaj się, jakby np. Xyzk wybrnął z tej sytuacji. Pomoże Ci w tym wcześniej rozpisana charakterystyka. Pamiętaj, niech Twoi bohaterowie reagują tak, jakby robili to normalni ludzie o podobnych charakterach. Dzięki temu Twoja opowieść będzie rzeczywista.

  c.d. w następnym komentarzu

  OdpowiedzUsuń
 10. c.d..

  Punktem trzecim naszej wyprawy jest stworzenie dokładniejszego planu wydarzeń. W trakcie pisania nie będziesz musiał się go kurczowo trzymać, ale lepiej mieć przygotowany schemat, z którego będziesz mógł korzystać podczas pisania. Tu masz ogromne pole do popisu. Wykaż się umiejętnością logicznego myślenia, różnorodnością i swoją kreatywnością. Jak już mówiłam, rzucaj bohaterom wiele kłód pod nogi. Potem, kiedy będą oni próbowali wybrnąć z sytuacji będzie znacznie ciekawiej. Nikogo życie nie jest idealne!

  Teraz czas na otoczenie. Musisz stworzyć w swojej głowie obraz miejsc, w których Twoi bohaterowie będą egzystować. Tutaj będziesz potrzebować wiele skupienia, co nie jest łatwym zadaniem. Staraj się opisywać wszystko bardzo dokładnie, dzięki czemu czytelnik z łatwością wyobrazi sobie np. mieszkanie bohatera Xyzk. Już masz? Teraz z czystym sumieniem możesz zabrać się za pisanie. Pamiętaj, że nie jest to takie hop-siup jak się wydaje. To naprawdę ogromne wyzwanie, ale wierzę, że mu podołasz. Więc? Zaczynamy!

  Pisz wytrwale, w dzień i w nocy, w każdej wolnej chwili. Nie przejmuj się, że twój tekst na początku będzie przypominał jedną, wielką kupę nieskładnych zdań. Czas na poprawki przyjdzie za niedługo. Poszerzaj swój zasób słownictwa korzystając z wszelkiego rodzaju słowników. Nie staraj się jednak na siłę zabłysnąć jakimś niewyobrażalnie trudnym słowem, to nie ma sensu! Staraj się wyobrazić sobie swoich bohaterów jako twoich przyjaciół, żywych ludzi. Już ich widzisz? No to pisz, zachowując ten obraz w głowie. Włóż w swoją pracę ogromną ilość serca, a ludzie to docenią. Spraw, żeby Twoja historia nie została zapomniana. To niełatwe zadanie, ale gdy już mu podołasz, będziesz w stanie czerpać ogromną satysfakcję z własnej książki. Rady Twoi znajomych i wsparcie przyjaciół będą tu niedocenione!

  Nie ważne jest miejsce, w którym piszesz. Czasami jednak zmiana otoczenia pomaga, kiedy masz blokadę w pisaniu. Wyjdź na świeże powietrze, odetchnij, pobaw się z psem, a potem zabierz laptopa do parku i tam pisz. Jeśli masz warunki – wyjedź na kilka dni. Blokada minęła?

  Przejdziesz przez wiele chwil, w których będziesz chciał przerwać pisanie, ale od tego są przyjaciele i rodzina. Pomogą przetrwać te ciężkie momenty. Każdemu z nas trzeba odpoczynku, Tobie także.

  Prowadź drugi zeszyt, potraktuj go, jako swój pamiętnik i tam przelewaj wszystkie s w o j e emocje. Oddziel twój umysł od umysłu bohaterów książki, a wszystko wyjdzie idealnie. Widzisz? Jestem z Ciebie taka dumna!

  Regularnie oddawaj rozdziały swoim przyjaciołom, żeby je przeczytali i ocenili. Zyskałeś ich aprobatę i cenne rady? Dałeś radę, teraz czas na poprawki. Daj swojemu tekstowi odleżeć, dopiero potem zabierz się za korektę. Kiedy już poprawisz swoje błędy tekst przekaż dalej, tym razem twojemu prywatnemu „korektorowi”.

  Ciężkie miesiące, a może lata pracy się opłaciły? Wiedziałam, że tak będzie. Leć do wydawnictwa, to jest właśnie to!

  OdpowiedzUsuń
 11. PRZEPIS NA KSIĄŻKĘ:
  Składniki:
  1 duży garnek,
  1 kg. talentu,
  1 kg. determinacji,
  1 kg. pomysłowości,
  1 l. napoju energetycznego,
  1 szklanka systematyczności,
  1 sztuka szczęścia,
  1 sztuka wydawnictwa.
  Przepis:
  Wymieszaj w garnku wszystkie składniki poza wydawnictwem, dołóż aby wyrosło, poczekaj, dopraw. Połącz z wydawnictwem i gotowe.

  OdpowiedzUsuń