środa, 14 października 2015

Chcesz mieć problemy? Zakochaj się

Seria miętowa to cykl powieściowy autorstwa Ewy Nowak ukazujący się nakładem Wydawnictwa Egmont dotykający problemów i zagadnień bliskich każdemu młodemu człowiekowi. Od miłości, przez skomplikowane relacje międzyludzkie, brak akceptacji po popełnianie błędów. Aktualnie seria liczy siedemnaście tytułów, m.in. „Wszystko tylko nie mięta”, „Diupa”, „Ogon kici” i „Drzazga”.

Ewa Nowak z zawodu jest pedagogiem-terapeutą, ekspertem pedagogicznym portalu „Zwierciadło.pl”. Prowadzi stałą rubrykę „Poradnik Rodzica” w miesięczniku „Sens. Rozwój, zdrowie, piękno”. Jej felietony i opowiadania ukazują się regularnie w pismach „Cogito”, „Victor Gimnazjalista” i „Victor Junior”. Książki dla dzieci i młodzieży pisze od kilkunastu lat. Jej „Bardzo biała wrona” została uhonorowana tytułem Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY.


„Ogon Kici” to historia maturzystki Anny Sawickiej zauroczonej dużo starszym mężczyzna, dla którego zmienia wakacyjne plany. I zamiast spędzić lato na obozie harcerskim wyjeżdża na obóz survivalowy, gdzie wikła się w wyniszczające uczucie przynoszące zarówno szczęście, jak i rozgoryczenie. Szybko przekonuje się, że szkoła przetrwania rządzi się swoimi prawami, a intrygi i manipulacje są tam chlebem powszednim. Ale czy zepsuty autokar to jedyny sekret jaki zataił przed dziewczyną organizator wyjazdu?

Tytułowa Kicia jest dziewczyną wyznającą miłość wyłącznie do harcerstwa, które stanowi ważny element jej życia. Natomiast chłopcy i wchodzenie z nimi w bliższe relacje to dla niej temat na daleką przyszłość. I choć nie marzy o wielkim love, nie ma wpływu na strzały Amora, który w bieżące wakacje chętnie korzysta ze swojego łuku wplątując bohaterkę w mniejsze i większe perypetie miłosne. Kicia zakochuje się do szaleństwa i nie przeszkadza jej, że wybrankowi daleko do ideału, a nawet jest ostatnią osobą, jaką powinna obdarzyć głębszym uczuciem. A kiedy rozum przegrywa z argumentami serca wszystko może się zdarzyć.

Autorka stawia główną bohaterkę w położeniu, w którym wybór między pragnieniami a powinnościami nie jest łatwy ani oczywisty. A dzięki temu w bardzo plastyczny sposób kreśli podejmowane zagadnienie ukazując dwie strony medalu. Uświadamia jak niewiele trzeba by zabrnąć za daleko i zagubić się. Miłość uskrzydla, ale źle ulokowana może przynosić ból oraz cierpienie. I mimo, że pisarka podejmuje temat sztampowy, to sposób realizacji projektu i konstrukcja fabuły powodują, że czytelnik zostaje sprowokowany do refleksji i wyciągnięcia odpowiednich wniosków.

Dużym plusem powieści jest kreacja postaci i ich wzajemnych relacji, tak by czytelnik nie miał wątpliwości co do ich stanów emocjonalnych, rozterek czy przekonań. I choć większość bohaterów jest bardzo oszczędna w ukazywaniu swoich emocji i czasem te uczucia sprawiają wrażenie kanciastych czy płytkich, to nie należy zapominać, że osoby młode nie są zbyt wylewne i nie zawsze potrafią właściwie nazwać swoje odczucia i nadużywają pewnych sformułowań. Drażniło mnie trochę, że bohaterowie zakochują się prawie na zawołanie i równie szybko zmieniają obiekt westchnień, a przecież miłość to proces, który nie pędzi jak TGV i nie zmienia kierunku na każdej stacji. Zabrakło mi też większego skupienia na emocjach i wnikliwszej analizy zachowań postaci.

„Ogon Kici” to wielowymiarowa powieść o miłości, przyjaźni, popełnianiu błędów i konsekwencjach podejmowanych decyzji okraszona tajemnicami i nie zawsze czarno – białą prawdą. W moim odczuciu to jedna z ciekawszych propozycji dla młodzieży dotykająca w sposób prosty bardzo delikatnej materii, a jednocześnie pozwalająca na przyjemne spędzenie czasu. Myślę, że wielu młodym osobom przyniesie odpowiedzi na pytania, które niekiedy zbyt trudno zadać na głos. Polecam. 

Cytat: "Bo na tym polega dorosłość.Masz otwartych masę furtek, ale nie ze wszystkich korzystasz.Żeby nie wiem jak obiecująco wyglądało coś w dali, pewnych drzwi nie otwierasz.Nie sprawdzasz terenu."

Ze strony wydawnictwa:

Maturzystka Kicia zamierza spędzić lato na obozie harcerskim, jednak poznanie dużo starszego Dawida sprawia, że dziewczyna zmienia plany. Jedzie na obóz surwiwalowy, gdzie wikła się w wyniszczające uczucie, przynoszące szczęście, ale też rozgoryczenie i ból. Seria miętowa to współczesna Polska: aktualne problemy, radości i tematy z życia tu i teraz. 
 
Tytuł:: Ogon Kici
Autor: Ewa Nowak
Wydawnictwo:Egmont
Liczba stron: 344
Data wydania: 2013-01-23
link do książki: https://sklep.egmont.pl/ksiazki/literatura/p,ogon-kici,2786.html

Recenzja bierze udział w wyzwaniu "Poczuj miętę do czytania"

14 komentarzy:

 1. Ta seria robi się coraz bardziej popularna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tej autorki czytałam ostatnio ,,Nie do pary" i mam chęć na więcej jej książek :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio gdzie nie spojrzę tam widzę twórczość Ewy Nowak, co działa na mnie wręcz odstraszająco.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam stare wydanie tej książki i czytałam to kilka razy :) ach, ta młodzieńcza miłość :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta autorka ani trochę mnie nie przekonuje :D
  Pozdrawiam serdecznie ;*
  http://ravenstarkbooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam, bardzo pięknie i ciekawie o tej książce napisałaś. :)
  http://kochamczytack.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj tak, Kicia ściągnęła na siebie problemy... O ile dobrze pamiętam, nie do końca podobało mi się zakończenie, które było otwarte (?) - jednak serię miętową lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja chcę się z całą serią zapoznać i ją sobie skompletować ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam ochotę wreszcie poznać książki autorki, jestem na tak :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Będę musiała zapoznać się z tą serią :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Co to tak ostatnio ta seria taka modna. Mam nadzieję że ciekawa bo muszę sięgnąć. :D
  Pozdrawiam cieplutko ♥
  http://kochamczytack.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń