czwartek, 25 września 2014

3 dni z Quickiem - Prawie jak gwiazda rocka

Gwiazda rocka kojarzy się nam z przystojnym długowłosym mężczyzną otoczonym świtą fanów. Przebojowym, wyluzowanym i potrafiącym na scenie czynić cuda. Porywającym tłumy i zapewniającym odjazdowe wrażenia. Idol i autorytet dla młodych ludzi, dlatego też wielu marzy by być jak on. I choć z biegiem lat większość z nich wyrasta z młodzieńczych marzeń, sentyment do bożyszcza pozostaje w sercu na zawsze. Sięgając po powieść Matthew Quicka „Prawie jak gwiazda rocka” liczyłam na rockowe wrażenia, ale nie przypuszczałam, że moja wrażliwość zostanie wystawiona na tak skrajne emocje.

Siedemnastoletnia Amber Appleton mieszka w szkolnym autobusie z matką i psem. I choć obecny „dom” nie należy do jej wymarzonych, nie traci nadziei i potrafi znaleźć plusy zaistniałej sytuacji. Jest członkiem Federacji Fantastycznych Fanatyków Franksa, trenuje Chrystusowe Diwy z Korei i toczy zaciętą walkę z Joan Sędziwą. Myśli pozytywnie i zaraża innych swoją energią i kiedy jest przekonana, że opatrzność już bardziej nie może jej doświadczyć, złośliwy los postanawia udowodnić jej, jak bardzo się myli.


Życie Amber dalekie jest od ideału. Porzucona i zapomniana przez biologicznego ojca, po którym pozostała jej seria książek ma tylko matkę. A ta nie dość, że źle lokuje uczucia i nie ma szczęścia do związków z mężczyznami, to jeszcze nie potrafi zapewnić córce odpowiednich warunków bytowych. Tak, nastolatka nie tylko nie ma własnego kawałka podłogi, ale też często zasypia z pustym żołądkiem. A mimo to nie ma pretensji do dorosłych. Nie zgorzkniała i nauczyła się dostrzegać pozytywne aspekty swojego życia. Ma ukochanego psa Boba, paczkę przyjaciół i JC, który potrafi być wyluzowany jak gwiazda rocka i zna mentalne sztuczki w stylu wojowników Jedi.

„Prawie jak gwiazda rocka” to książka, która oprócz problemów wieku młodzieńczego porusza temat bezdomności, biedy, wiary oraz radzenia sobie ze skutkami tragicznych wydarzeń. Ukazująca bolesny proces „podnoszenia się” po doznaniu najgorszych krzywd oraz sposoby znalezienia ukojenia. Zaskakująca, głęboko poruszająca, a jednocześnie dająca nadzieję i pocieszenie.

Autor nie tylko umie zrobić na czytelniku wrażenie, ale też pod poszewką przedstawionych wydarzeń zwraca uwagę na wiele ważnych aspektów życia. Delikatnie, acz dosadnie pokazuje, że nie na wszystkie wydarzenia, które nas spotykają mamy wpływ, ale to jak na nie zareagujemy zależy tylko od nas samych.

Matthew Quick w swoich powieściach powołuje do życia bohaterów nieprzeciętnych w swojej przeciętności i obdarza ich pokaźnym bagażem doświadczeń. Podobnie jest z Amber. Jej historia nie tylko porusza czytelnika, ale też pozwala mu zmierzyć się z zagadnieniami trudnym i bolesnymi. Ta książka zapada w pamięć, bo prócz budzenia emocji i wrażeń pobudza do refleksji oraz stawiania pytań, na które nie ma prostych odpowiedzi.

Cytat: "Urywam, bo wiem, że tego wieczoru muszę dać z siebie wszystko. Muszę być kimś więcej niż nastolatką. Muszę poruszyć ludzi – nakręcić ich. Muszę być gwiazdą rocka."

Ze strony Wydawnictwa:
 
Siedemnastoletnia Amber Appleton mieszka w szkolnym autobusie z matką i psem. Traci grunt pod nogami, ale nie nadzieję. Należy do Federacji Fantastycznych Fanatyków Franksa, trenuje Chrystusowe Diwy z Korei i toczy zaciętą walkę z Joan Sędziwą. Myśli pozytywnie i zaraża innych swoją energią. Jest prawie jak gwiazda rocka. Bez kitu!

„Prawie jak gwiazda rocka" – jedna z trzech powieści młodzieżowych Matthew Quicka – to książka o szybkim dorastaniu i sile optymizmu, który jest uniwersalnym lekarstwem na życiowe trudności.
 
Tytuł: Prawie jak gwiazda rocka
Autor:Matthew Quick
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2013-10-08
Liczba stron:376
Za książkę dziękuję Wydawnictwu: Otwarte

12 komentarzy:

 1. Nie pozostaje mi nic innego tylko przeczytać tę ciekawą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj chciałabym przeczytać. Znam jedynie "Poradnik pozytywnego myślenia" i bardzo przypadł mi do gustu, więc mam chęć na pozostałego powieści autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bohater "nieprzeciętny w swojej przeciętności", fajne:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Genialne są te nowe okładki, bardzo mi się podobają. A cała historia bardzo mnie ciekawi, czuję, że przypadłaby mi do gustu postać głównej bohaterki - nieprzeciętnej optymistki:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytam powieści młodzieżowych, a ta książka kompletnie do mnie nie przemawia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytałam Poradnik i wiem, że muszę przeczytać inne książki tego autora :) Jego książki są niesamowite :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziwna książka. Nie powiem odrobinę intrygująca ale dziwna.
  pokolenie-zaczytanych.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Mnie sam tytuł by odstraszył, ale tresć brzmi dosyc przekonująco. Ogólnie ksiazki tego autora strasznie mnie ciekawią, ale najpierw mam zamiar przeczytać 'Wybacz mi, Leonardzie'.

  OdpowiedzUsuń
 9. Raczej nie czytam książek dla młodzieży, ale ostatnio się skusiłam i nie żałowałam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Widzę, że wciągnęła cię jego twórczość...

  OdpowiedzUsuń
 11. Książki tego autora raczej nie dla mnie, ale podobają mi się te nowe okładki :)

  OdpowiedzUsuń
 12. A ja nie jestem pewna, literatura młodzieżowa ostatnimi czasu strasznie mnie irytuje ;)

  OdpowiedzUsuń