piątek, 12 lutego 2016

Mistrzostwo mistrza reportażu

Mam przed sobą dwa teksty: tom „Kto tu wpuścił dziennikarzy”, wydany przed chyba 30 laty w tzw. drugim obiegu przez Niezależną Oficynę Wydawniczą Nowa oraz książkę „Papież i Generał”. Oba są autorstwa tego samego Marka Millera, a można powiedzieć, że są to dwa różne światy. 

Pierwszy – mówiąc łagodnie – zgrzebny, prosty, zapełniony literami, które układają się w słowa, te zaś w zdania. I nic więcej. 

Drugi – efektowny, kolorowy, w którym są słowa, ale są też obrazy: rysunki, zdjęcia. Choć nie jest to film, ma się wrażenie, że tekst pulsuje, dopowiada coś, co samymi słowami trudno wyrazić. 

Mistrzostwo mistrza reportażu, a Miller jest takim niewątpliwie, wyraża się w nowej, efektownej formie. W tym przypadku efektowny oznacza także efektywny, a więc skuteczny, w każdym razie przyciągający uwagę. 


Nie wnikając w samą narrację, która dotyczy wydarzenia wciąż ukrytego za zasłoną dyplomatycznej dyskrecji, podziwiam sposób w jaki Marek Miller posługuje się rzadko używanymi instrumentami ekspresji. Niby wszystkie je znamy – z komiksów czy memów – tu jednak dochodzi do świetnego zespolenia treści (czyli narracji o wydarzeniu) i formy. Rezultat świetny. Gratulacje." - prof. Andrzej Paczkowski

 
Książka “Papież i Generał” to.:

📖 Niespotykany w Polsce eksperyment łączący literaturę faktu najwyższej próby z sztuką komiksową. Swoim talentem dzielą się mistrzowie tego medium w naszym kraju - Przemysław "Trust" Truściński, Krzysztof Ostrowski i Jacek Frąś.

📖 próba rekonstrukcji tajemniczego, przełomowego spotkania Jana Pawła II i Wojciecha Jaruzelskiego na Wawelu w 1983 roku,

📖 opowieść o reidentyfikacji, próba odpowiedzi na pytanie, na ile można zbliżyć się do Historii przez duże H, która działa się za naszego życia? I co może z tego wynikać?

📖 mini podręcznik reportażu badającego potencjalne możliwości gatunku - między innymi poprzez komiks dokumentalny,

📖 próba lekcji najnowszej historii dla młodych ludzi

Lektura wyżej wspomnianej publikacji to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju na naszym rynku wydawniczym. Takiej książki i takiego wykorzystania komiksu ten kraj jeszcze nie widział. 

Książkę można kupić tutaj

5 komentarzy:

 1. Narobiłaś mi smaka na ten tytuł ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny pomysł. Sama bym chętnie zajrzała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie poszukam :) czuję, ze to coś dla mnie, w końcu jestem młody ludź :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa pozycja, mimo że raczej nie jest to temat jaki czytam na co dzień uciesze się jak będę miała okazje chociaż ją oglądnąć. Pozdrawiam cieplutko
  http://wiktoriaczytarazemzwami.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta książka koniecznie musi stanąć na stoliku przy moim łóżku;) Obie postaci, choć tak różne wzbudzają we mnie nieustanne zainteresowanie.

  OdpowiedzUsuń