piątek, 5 lutego 2016

Lutowe pokusy MAG-a

Ta powieść, od lat uznawana za klasyczną, jest dramatycznym i proroczym spojrzeniem na przyszłe skutki niszczenia ziemskiego środowiska. W tym koszmarnym świecie powietrze zatrute jest tak bardzo, że powszechnie używa się masek filtracyjnych. Rośnie śmiertelność noworodków i wygląda na to, że każdy człowiek na coś choruje. Woda jest zatruta, a tę z kranu pije tylko biedota. Władza praktycznie nie funkcjonuje, a korporacje dorabiają się na filtrach do wody, maskach i organicznej żywności. 

Działacz ekologiczny, Austin Train, musi się ukrywać. Trainiści - ruch ekologiczny, czasami posuwający się do terroryzmu - chcą, by im przewodził. Władze chcą go aresztować, a najchętniej stracić. Media chcą mieć igrzyska. Wszyscy coś dla niego planują, Train jednak ma swój własny plan.

"Najlepsza powieść Brunnera, jaką dotąd czytałem. (…) Wspaniale rozplanowana i dramatyczna. Prawdziwe dzieło sztuki!". - James Blish

"Moim zdaniem, a argumentów mam wiele, jest to bezsprzecznie najlepsza powieść science fiction wszech czasów". - John Grant, współwydawca "The Encyclopedia of Fantasy"

PREMIERA  3 lutego 2016

 

Miasto przemierza zrujnowany świat po torach, które trzeba stale przed nim układać, a następnie usuwać. Jeżeli się zatrzyma, zostanie w tyle za „optimum” i wpadnie w miażdżące pole grawitacyjne. Brak postępu oznacza śmierć.

Rządzący miastem starają się, żeby mieszkańcy nie zdawali sobie z tego sprawy. Jednak kurcząca się populacja staje się niespokojna. A przywódcy wiedzą, że miasto coraz bardziej zwalnia.

„Posępna psychodeliczna podróż przez krajobraz, który przypomina wspólne dzieło Brueghela i M.C. Eschera”.- Jonathan Lethem

„Jedna z najbardziej zaskakujących powieści SF, jakie kiedykolwiek napisano”.- Le Monde

 PREMIERA  3 lutego 2016

 Od piętnastu lat, jakie upłynęły od czasu wydarzeń, które położyły kres jego poprzedniemu życiu, Bastard Rycerski z rodu Przezornych żyje na dobrowolnym wygnaniu, uważany za zmarłego przez niemal wszystkich, którzy byli mu bliscy. Nieprawy potomek królewskiego rodu zamieszkał w chacie na pustkowiu, z dala od intryg i niebezpieczeństw stolicy. Jest zadowolony z takiej egzystencji, wychowuje przybranego syna i dzieli swą samotność z wiernym towarzyszem - wilkiem Ślepunem. Chociaż dochodzą go pogłoski o okrutnych prześladowaniach ludzi posiadających magię Rozumienia, nie chce wtrącać się do tego konfliktu. On już oddał wielkie usługi swojemu królestwu i poświęcił dla niego wszystko to, co było mu najdroższe. Zasłużył sobie na odrobinę spokoju. Jednak nie jest mu dane go zaznać, gdyż przeznaczenie znów wyciąga po niego swą dłoń. W środku lata do jego chaty przybywają goście, a wraz z nimi przeszłość. Wróżka Dżina przepowiada mu, że odzyska dawno utraconą miłość. Cierń - starzejący się królewski skrytobójca i dawny nauczyciel Bastarda - ma własne powody, by pragnąć jego powrotu do Koziej Twierdzy. A kiedy Błazen, dawny Biały Prorok, zjawia się ponownie, tym razem jako bogaty i czarujący pan Złocisty, namawia Bastarda do powrotu i podjęcia misji Katalizatora, który czyni innych bohaterami i na zawsze zmienia bieg wydarzeń.

Premiera:  17 lutego 2016

 

10 komentarzy:

 1. Hobb mam w planach, ale najpierw Skrytobójca ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo bym chciała zapoznać się z twórczością Robin Hobb :) Zresztą MAG zawsze wszystkim kusi!

  OdpowiedzUsuń
 3. Misję Błazna muszę przeczytać. W tym roku na pewno, ale nie wiem, kiedy dokładnie. Czytałam cały cykl skrytobójcy Hobb, który zrecenzowałam na blogu, więc ten cykl i tą książkę z pewnością muszę przeczytać - to po prostu MUST READ.
  Pozdrawiam,
  Patrycja.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Odwrócony świat" wydaje się obiecującą książką :)

  Uściski,
  Tirindeth's

  OdpowiedzUsuń
 5. Tym razem nie znalazłam nic dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystkie książki posiadają bardzo ładne okładki, ale skusiłabym się jedynie na ostatnią propozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na wszystkie tytuły bym się skusiła ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ufff, na szczęście nic dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń