środa, 20 maja 2015

Kiedy życie wymyka się spod kontroli

„Życie każdego człowieka jest baśnią napisaną przez Boga.” - Hans Christian Andersen. Życie to bezcenny dar, który otrzymujemy w momencie narodzin i tylko od nas zależy jaki zrobimy z niego użytek. Każdy człowiek kreśli scenariusz własnej egzystencji będący wypadkową podejmowanych decyzji, dokonanych wyborów, przeżytych doświadczeń, wewnętrznych potrzeb i marzeń. I choć każdemu z nas nie jest obcy smak goryczy, rozczarowania czy porażki, to dla większości życie jest piękne. Ale czy zastanawialiście się jakby to było mieć nie jedno, a więcej żyć i podążać różnymi drogami?

Autorką książki „Między życiem a życiem” jest Jessica Shirvington – australijska pisarka, finalistka nagród Fun Cosmopolitan, Fearless Kobieta Award, która w swoim mężu zakochała się w wieku 17 lat. A ta młodzieńcza miłość i trwałość związku sprawiły, że autorka świetnie odnajduje się w tworzeniu publikacji dla młodzieży z bogatym wątkiem romansowym.


Główną bohaterką powieści jest osiemnastoletnia Sabine, która wiedzie podwójne życie i egzystuje w dwóch równoległych rzeczywistościach. Każdy dzień przeżywa dwa razy, a co dwudziestoczterogodzinne przeskoki z biegiem czasu wywołują zmęczenie i rodzą potrzebę zmian, dlatego gdy pojawiają się sprzyjające okoliczności dziewczyna odczuwa pokusę spełnienia największego pragnienia. Jednak by podjąć ostateczną decyzję musi zdobyć niezbędne informacje i wiedzę potwierdzającą jej przypuszczenia. Niestety, nie przewidziała, że los postanowi spłatać jej figla krzyżując misternie przygotowany plan i otwierając przed nią nowe możliwości, dając jednocześnie szansę na doświadczenie czegoś bardzo pięknego. Ale czy mając wreszcie wybór nastolatka właściwie rozwiąże równanie, w którym jest tak wiele zmiennych?

Autorka zabiera czytelnika do świata dziewczyny, która wiedzie dwa różne życia połączone jedną świadomością. Przypominającego balansowanie na granicy schizofrenii, urojeń i zdrowego rozsądku. Sprawnie wprowadza czytelnika w wykreowaną rzeczywistość, ale jednocześnie dba, aby do samego końca towarzyszyła mu niepewność i wątpliwości co do stanu psychicznego bohaterki. Sabine jest przeciętną nastolatką mającą w każdym życiu typowe problemy dla swojego przedziału wiekowego skupiające się na szkole, pierwszych miłościach oraz stosunkach z rodzicami. Gdyby nie to małe odchylenie od normalności w jej historii nie byłoby nic nadzwyczajnego, a tak jedna anomalia wystarczyła by otworzyć przed pisarką wachlarz możliwości, który w pełni wykorzystała tworząc fascynującą i intrygującą opowieść o życiu, miłości i skomplikowanych relacjach międzyludzkich.

Fabuła powieści została oparta na ciekawym pomyśle, którego potencjał został w pełni wykorzystany. Jessica Shirvington umiejętnie rozbudza ciekawość czytelnika i troszczy się, aby na każdym etapie lektury nie zabrakło mu wrażeń oraz emocji. I mimo, że tempo akcji jest miarowe, a z biegiem stron wszystkie elementy układają się w spójną całość, to samo zakończenie i finał przypomina przysłowiową wisienkę na torcie, której smak na długo pozostaje w pamięci. Nie zabrakło również wątku miłosnego, który został przedstawiony w bardzo sympatyczny, niemęczący i delikatny sposób. Nie zdominował treści, ale był wyraźnym motorem poczynań bohaterów.

„Między życiem a życiem” to lekka, porywająca i przyjemna w odbiorze powieść, którą pochłania się zbyt szybko osiągając drugi brzeg. Prosta historia opowiedziana w niezwykły sposób by poruszyć czytelnika i zwrócić jego uwagę na wiele ważnych kwestii. Dla mnie przygoda z książką była ciekawym doświadczeniem pozwalającym na przeżycie wspaniałej przygody. Polecam. 

Cytat: " Zmiany czasem onieśmielają. Ale nie ma sensu trzymać się czegoś kurczowo tylko dlatego, że przeraża nas perspektywa skoku naprzód. Kiedy człowiek się odważy, raczej rzadko ogląda się wstecz. Trzeba tylko trafić na właściwy moment."

Ze strony wydawnictwa:

Jest inna niż wszyscy.
Od kiedy pamięta, żyje podwójnie.
Co 24 godziny następuje przeskok z jednego życia do drugiego, z jednej tożsamości do drugiej, z bogatego Wellesley do skromnego Roxbury.
Wymarzone życie
Sabine z Wellesley ma wszystko, czego tylko pragnie. Imponujące przyjaciółki, drogie ciuchy, rewelacyjne stopnie w szkole i chłopaka, którego wszyscy jej zazdroszczą. Przyszłość wygląda różowo.
Wymarzona miłość
Sabine z Roxbury ma niezamożnych rodziców i wykolejonych przyjaciół – a kiedy jej tajemnica wychodzi na jaw, perspektywy jeszcze mocniej się zawężają. Lecz dzięki temu spotyka Ethana. Jest wspaniały, intrygujący, przyprawia o zawrót głowy.
Powieść Jessici Shrivington – pasjonująca, zabawna, skłaniająca do wzruszeń – to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy choć czasem myślą, że jedno ułożone życie zdecydowanie im nie wystarcza. Zobaczcie, co mogłoby się stać, gdyby wasz sen o podwójnej tożsamości nabrał rzeczywistych kształtów...  
 
Tytuł:: Między życiem a życiem
Autor: Jessica Shirvington
Wydawnictwo: Dreams
Liczba stron: 288
Data wydania: 2015-05-11
link do książki: http://dreamswydawnictwo.pl/nowosci/miedzy-zyciem-a-zyciem,produkt133/
Za książkę dziękuję wydawnictwu DREAMS

12 komentarzy:

 1. Książka zwróciła moją uwagę w zapowiedziach, jednak nadal potrzebuję silniejszego bodźca, by po nią sięgnąć. Twoja recenzja pokazuje ją w pozytywnych barwach, ale chyba wielkiego wow! nie było ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. z chęcią bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kusi mnie ta książka. Jest nowatorska, nigdy się nie spotkałam z takim tematem.
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam w planach od momentu jej pierwszej zapowiedzi ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli będę miała okazję, to na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam tę książkę na oku już od jakiegoś czasu i czuję się coraz bardziej zachęcona. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo jestem ciekawa tej książki, a mam ją już na półce, więc pewnie niedługo przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chyba to pozycja nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzmi kusząco, ale niestety klimaty nie moje :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Balansowanie między ,,życiem a życiem" odlot :d

  OdpowiedzUsuń
 11. Ta pozycja mnie intryguje, ponieważ dawno temu czytalam cos o podobnej fabule ;)

  OdpowiedzUsuń