poniedziałek, 25 maja 2015

Mafia bez porachunków to nie mafia

Jarosław Sokołowski „Masa” to jeden z najbardziej wpływowych i szybko pnących się po szczeblach kariery gangsterów lat 90 - tych. Mężczyzna, który od najmłodszych lat nie marzył, by zostać bandytą, ale pod wpływem okoliczności dokonał wyboru życiowej drogi. Przez wielu postrzegany jako nieodczuwający skruchy i pozujący na celebrytę człowiek „wyciskający” profity ze swojej przeszłości do ostatniej kropli. I choć postać "Masy" może wzbudzać różne emocje, to nie da się zaprzeczyć, że jest wiarygodnym źródłem informacji uchylającym drzwi do świata polskiej mafii.

Artur Górski – dziennikarz, pisarz, specjalista w problematyce międzynarodowej przestępczości zorganizowanej. Autor wielu powieści sensacyjnych, m.in.: „Gucci Boys”, „Al Capone w Warszawie”, „Gang” oraz rozmów z Jarosławem Sokołowskim - „Masa o kobietach w polskiej mafii”, „Masa o pieniądzach w polskiej mafii” i "Masa o porachunkach w polskiej mafii”. Do niedawna redaktor naczelny „Focusa Śledczego”, obecnie redaktor „Focusa Historia”.

„Masa o porachunkach w polskiej mafii” to publikacja, w której narrator – "Masa", w rozmowie z autorem – Arturem Górskim - odkrywa kulisy brutalnych porachunków w świecie polskiej przestępczości zorganizowanej. Przytacza kulisy wydarzeń z pierwszych stron gazet, jak również tych, o których wcale głośno nie było. Dzieli się wspomnieniami, anegdotami oraz subiektywnym stosunkiem do przedstawionych wydarzeń i osób. Burzy medialny stereotyp gangstera mówiąc szczerze o stosunku do ofiar, współpracowników, ówczesnego społeczeństwa i dokonanych czynów.

Z publikacji czytelnik dowiaduje się nie tylko o metodach karania narażających się mafii „winowajców”, egzekucjach i wymyślnych torturach, ale też poznaje mechanizmy działania panujące wśród mafijnych struktur, często wywołujące konflikty między grupami przestępczymi i prowadzące do walki o pozycję oraz strefy wpływów. I choć sięgając po książkę odbiorca ma świadomość, że podejmowany temat nie jest bajką ani lekkim czytadłem, to opowieści "Masy" niejednokrotnie szokują, zatrważają, wywołują negatywne emocje i zaskakują.
 
Książka napisana jest prostym, trochę topornym językiem, ale przecież po narratorze trudno spodziewać się poetyckiego stylu, choć trzeba przyznać, że zgrabnie operuje metaforami, porównaniami, epitetami i wplata w wypowiedź elementy przestępczego slangu. Artur Górski uzupełnia wypowiedzi narratora w sytuacjach, które wymagają wstępu czy słowa komentarza, a także dzieli się swoimi doświadczeniami z pracy dziennikarza śledczego, przytacza własne artykuły opublikowane w magazynie "Śledczy". Pisze o swojej współpracy z "Masą" i spotkaniach z innymi gangsterami. Dużym plusem publikacji jest słowniczek, który zawiera „gangsterską galerię” według "Masy", składającą się z niezbędnych informacji na temat postaci pojawiających się na łamach książki.

Przeszłość Jarosława Sokołowskiego niewątpliwie niesie pokaźny bagaż doświadczeń i wpłynęła na jego stosunek do świata i ludzi. I choć ma świadomość, że w życiu dokonuje się dobrych albo złych wyborów, to podczas lektury trudno oprzeć się wrażeniu, że narrator nie ma wyrzutów sumienia, a wręcz chełpi się tym, kim był i co robił. Jednak, jak sam przyznaje, snując wspomnienia ukazuje siebie z tamtych lat, ale czy rzeczywiście odcięcie przeszłości grubą kreską wystarczy, by stać się innym człowiekiem? I choć jego postawa może wzbudzać skrajne odczucia, to trzeba mu przyznać, że umie korzystać z możliwości, jakie daje mu los.

„Masa o porachunkach w polskiej mafii” to niewątpliwie ciekawa i godna uwagi publikacja, która pozwala czytelnikowi zajrzeć za kulisy nie zawsze czarno – białego gangsterskiego świata. Przybliżająca strukturę organizacyjną, która przez wiele lat funkcjonowała obok nas i rządziła się własnymi prawami i priorytetami. Mafia to biznes, tyle że oparty na specyficznych metodach działania. Polecam.

Recenzja napisana w ramach współpracy portalu  Interia360.pl z wydawnictwem Prószyński i S-ka

8 komentarzy:

 1. Ciekawią mnie książki o mafii, ponieważ jeszcze żadnej nie czytałam :)
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 2. Masa obnaża coraz z to nowe obszary przestępczości zorganizowanej. To musi być ciekawa pozycja, nawet pierwszy tom mam w domu, ale jakoś zapomniałam poczytać...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie lubię czytać o mafii i gangsterach - więc powieść sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tematyka bardzo intrygująca i chętnie zapoznam się z nią bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chciałabym przeczytać tę książkę, która jest o kobietach mafii ;) I chyba tylko tę mam w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba jest jeszcze w kiosku. Może kupię, lubię takie szokujące książki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam taką tematykę, chociaż nie ukrywam, że niejednokrotnie mnie przeraża fakt, że to wszystko prawda dziejąca się wokół nas. Chętnie przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam z tej serii jedynie ,,Masę o pieniądzach polskiej mafii", muszę sięgnąć po Twoją propozycję i wcześniejszą o kobietach :)

  OdpowiedzUsuń