czwartek, 11 kwietnia 2013

Magia na najwyższym poziomie

W twórczości Brenta Weeksa zakochałam się podczas przygody z „Aniołem nocy”. Sięgając po Jego kolejną powieść nie wiedziałam w jaką podróż „pojadę”, ale miałam pewność, że będzie to uczta dla mojej wyobraźni. „Czarny Pryzmat”  to przysłowiowa „cegła”, mogąca odstraszać swoja objętością, a jednak czasem okazuje się, ze prawie osiemset stron to za mało

Głównym bohaterem powieści jest Gavin Guile najważniejszy i najpotężniejszy człowiek na świecie-Pryzmat, potrafiący wyczuć zaburzenia równowagi w magii świata i posiadający umiejętność krzesania siedmiu kolorów jednocześnie z białego światła. Gavina poznajemy szesnaście lat po wojnie Pryzmatów, kiedy to kruchy pokój znów jest zagrożony. Sytuacji nie ułatwia wyjście na jaw informacji o nieślubnym synu, ale czy to jedyny sekret z przeszłości Pryzmata ?  Gawin wie, że zostało mu pięć lat życia, ale nie ma pewności czy uda mu się zrealizować zamierzone cele i zapobiec temu, co wydaje się nie nieuniknione.

Magiczny świat stworzony przez Weeksa jest niesamowity i nieprzeciętny. Pierwszy raz spotkałam się z magią kolorów, gdzie czarownicy czy magowie nazywani są krzesicielami. Tutaj magiczne moce objawiają się w umiejętności „krzesania” czyli tworzenia luksynu ( fizycznej substancji) z otaczających barw. Sami krzesiciele są zróżnicowani od monochromatów potrafiących krzesać jeden kolor, przez dichromatów krzeszących dwa kolory do polichromatów. Barwy w jakich się specjalizują wpływają na ich charakter i usposobienie. Krzesanie niesie za sobą pewne ryzyko a im krzesiciel więcej krzesze tym bardziej podatny jest na pęknięcie halo i przemianę w koloraka.

Początek lektury jest trudny, gdyż czytelnik niemalże zostaje „wrzucony” do stworzonej rzeczywistości bez najmniejszego przygotowania. Staje się świadkiem zdarzeń i magii, której nie rozumie. Jest zdezorientowany , ale z każdą stroną uzyskuje coraz więcej informacji, które szybko pozwalają odnaleźć mu się w stworzonych realiach. Autor nie 'częstuję” czytelnika suchymi informacjami, czy instrukcją obsługi do wykreowanego świata, ale poprzez wydarzenia przekazuje mu niezbędną wiedzę.

Barwne i pobudzające wyobraźnię opisy, wielowątkowa fabuła i wartka akcja sprawiają, że czytelnik nie jest wstanie się nudzić. Z biegiem wydarzeń wszystkie wątki układają się w logiczną całość dając czytelnikowi pełen obraz sytuacji. Wydarzenia przebiegają w sposób dynamiczny, choć nie brakuje elementu zaskoczenia. Bohaterowie wzbudzają sympatię czytelnika, szczególnie jeden ironiczny, zuchwały i inteligentny łotr, który poruszy nie jedno kobiece serce

Mnie zafascynowała stworzona przez autora rzeczywistość oraz nowy rodzaj magii, z którym do tej pory nie miałam do czynienia. Interesujące wydarzenia i naszpikowana elementami zaskoczenia fabuła sprawiły, że nie mogłam oderwać się od lektury. Pozwoliłam autorowi na manipulowanie moimi uczuciami i uległam urokowi łotra. Momentami miałam mętlik w głowie, a na koniec pozostałam z niedosytem

„Czarny Pryzmat” to kilkaset stron fantastyki na najwyższym poziomie. Nieprzeciętna podróż do magicznego świata, w którym wszystko jej możliwe, gdzie, to co na pierwszy rzut oka wydaje się białe lub czarne okazuje się złudne. Książkę polecam tym, którzy nie boją wznieść się na wyżyny własnej wyobraźni

Cytat; „Dopóki na własne oczy nie zobaczysz wroga martwego, zawsze zakładaj, że nadal żyje.” 

Ze strony wydawnictwa:

To on ma władzę, siłę i bogactwa, zapłaci jednak za to własnym życiem.
Gavin Guile jest Pryzmatem, najpotężniejszym człowiekiem na świecie. Jest cesarzem i najwyższym kapłanem; tylko dzięki jego mocy, sprytowi i urokowi osobistemu możliwe jest utrzymanie kruchego pokoju. Niestety, Pryzmaci nie żyją długo i Guile dokładnie wie, ile mu jeszcze zostało: pięć lat, żeby zrealizować pięć niemożliwych celów.
Nagle jednak dowiaduje się, że ma syna, który urodził się w odległym królestwie po wojnie, dzięki której Gavin zdobył władzę. Teraz musi zdecydować, jaką cenę jest gotów zapłacić, żeby utrzymać w tajemnicy sekret, który może zniszczyć świat.

Tytuł: Czarny Pryzmat
Autor: Brent Weeks
Wydawnictwo: MAG
Liczba stron: 752
Data wydania: 2011-02-23
 Link do książki: http://www.mag.com.pl/ksiazka-1,2,131,132,830--0-0-Czarny_Pryzmat.html

Za książkę dziękuję Wydawnictwu MAG


9 komentarzy:

 1. Sporadycznie czytam fantastykę, ale muszę przyznać, że bardzo mnie zaintrygował „Czarny Pryzmat”, więc dam mu szansę poznania, jak trafi się okazja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę przyznać, ze zaintersowałś mnie tą ksiażką , aż jestem ciekaw tego świata i panujacej w nim magii

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro można przeczytać ponad 700 stron, a przy tym w ogóle się nie nudzić, to faktycznie musi to być dobra pozycja. Może i ja wkrótce wkroczę w ten świat magii.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pozytywna recenzja, zacheciła mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie miałam jej w planach, ale recenzja brzmi tak kusząco....
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Za tego autora już się biorę i biorę, a zabrać się nie mogę. Why? Nie mam bladego pojęcia. Niemniej, z pewnością rozejrzę się za tą pozycją :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam ostatnio ochotę na fantastykę. Może zajrzę więc do tej powieści.

  OdpowiedzUsuń
 8. Recenzja świetna, ale chyba nic nie jest mnie teraz w stanie namówić na fantasy :) Może tęsknię za prawdziwą, dobrą sf w stylu Lema? Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zapamiętam tytuł, bo czasem mam po prostu ochotę na porządny kawałek fantasy...Recenzja budzi ciekawość:)

  OdpowiedzUsuń