wtorek, 23 kwietnia 2013

Ocalić to, co najważniejsze

'Unika” to jedna z tych książek, wobec których trudno przejść obojętnie, ponieważ już sama okładka pobudza wyobraźnię i ciekawość czytelnika. Magnetyczne oczy dziewczyny na tle płomieni i skrzydlata  ciemna istota  „mówią” więcej niż słowa, tytuł czy nazwisko autora,. Z moją skłonnością do fantastyki po takim wstępie musiałam zajrzeć do środka.

„Unika” to opowieść o aniołach, do których uporządkowanego świata wkrada się zło. Przed laty jeden z nich dopuścił się czynów, które zakończyły się jego wygnaniem. Z biegiem czasu udało mu się odzyskać utraconą moc i postanowił sobie za cel zdobycie dwóch Bytów Fundamentalnych – Płomienia  Życia oraz Klucza Szczęścia., dzięki którym posiadłby zdolność panowania nie tylko nad światem. Anioły zamieszkujące Sefirę zostają zmuszone do podjęcia trudnych decyzji., Pomysłów jest wiele, ale tylko jeden ma szanse powodzenia, ale żeby go zrealizować, ktoś będzie musiał poświęcić życie. Unika nie ma wątpliwości, ale czy trójka nastolatków, których życie zostanie związane z decyzją niebiańskich istot, będzie potrafiło zmierzyć się ze swoim przeznaczeniem ?

Autor/ka (to pozostaje tajemnicą)  przenosi czytelnika do magicznego świata cieszącego swoim bogactwem i różnorodnością, opartego na solidnych fundamentach, które w znacznym stopniu dodają mu wiarygodności. Tu wszystko ma swoje miejsce i rządzi się jasno określonymi prawami i mechanizmami, a to sprawia, że czytelnik nie ma najmniejszego problemu ze zrozumieniem wykreowanej rzeczywistości. Barwne i plastyczne opisy pozwalają, zobaczyć Sefirę w całej okazałości i muszę przyznać, ze jest swego rodzaju uczta dla wyobraźni

Sami bohaterowie są bardzo sympatyczni i trudno ich nie polubić. Aniołowie są istotami majestatycznymi, mądrymi wzbudzającymi szacunek , a jednocześnie posiadającymi cechy do jakich nie przywykliśmy jak np.: zmiana wyglądu i cielesnej formy. Tak, w tej powieści mogą przyjmować dowolną postać: smoka, wiewiórki, syreny itd. Ich hierarchia jest jasno określona i każdy z nich wykonuje zadania do jakich został przydzielony. Nastolatkowie zachowują się stosownie do swojego wieku, ale kiedy trzeba potrafią stanąć na „wysokości zadania”. Są przeciętni. ale stać ich na zachowania, które wymagają więcej niż tylko odwagi

Książka napisana jest językiem prostym, choć zdarzają się momenty w których wkrada się patos, a niektóre zwroty brzmiały trochę dziwnie. Nie mniej jednak nie wpływa to na komfort czytania. Opisy są bardzo staranne z dbałością o każdy szczegół, a to powoduje że wyobraźnia dostaje gotowe obrazy i niczym przeglądając album fotograficzny zwiedza zakątki Sefiry. Akcja przebiega w miarowym tempie, a wszystkie wydarzenia są wynikiem przyczynowo-skutkowych działań. Nie brakuje też elementów zaskoczenia, ale nie ma też spektakularnych zwrotów akcji

„Unika” niewątpliwie jest fantastyczną podróżą w nieznane, dostarczającą wspaniałych wrażeń i emocji. Moim zdaniem fabuła jest przewidywalna, ale tak naprawdę nie spodziewałam się wielkiego bum, gdyż dużo przyjemności sprawiło mi odkrywanie tajemnic tego niepowtarzalnego świata i jego mieszkańców

Powieść przeznaczona jest dla młodzieży i myślę, że wybierając się na wycieczkę do Sefiry przeżyją niepowtarzalną przygodę, która dostarczy im dużo przyjemności i pobudzi do refleksji. Myślę, też, że starsza młodzież nie zawiedzie się na tej lekturze i pozwoli swojej wyobraźni poszaleć.

Cytat "...Oto czym jesteśmy.Emocjami.Niczym innym , tylko emocjami..."

Ze strony Wydawnictwa:

 Spokojnym życiem trójki piętnastolatków wstrząsa seria tajemniczych i niepokojących wydarzeń. Spotkanie z osobliwym profesorem teologii uświadamia im nadzwyczajne powody tego, co się dzieje. Jedno z nich jest aniołem, lecz o tym nie wie. Przede wszystkim jednak nie wie, że przechowuje w sercu Płomień Życia, jeden z dwóch Bytów Fundamentalnych, które pozwalają na
kierowanie Wszechświatem. Ale które z trojga nastolatków jest aniołem? Jaka jest jego historia? Dlaczego nosi w sercu Płomień? Jakie będzie jego przeznaczenie? Dwie dziwne istoty porywają ich i prowadzą w inny wymiar - do Sefiry, cudownej doliny zamieszkiwanej przez anioły. W Sefirze młodzi odkryją, które z nich strzeże Płomienia Życia, poznają świat aniołów i zostaną wciągnięci w niesamowitą, pełną tajemnic historię Uniki: fascynującej anielskiej wojowniczki, która poświęciła swoje życie dla dobra ludzkości. Przeżyją ekscytującą przygodę, która zakończy się Adlivun, epicką bitwą Dobra ze Złem, o niepewnym wyniku i nieprzewidywalnym finale.

Wizjonerska historia zapierająca dech w piersiach. Podróż przez emocje.
Thriller fantasy z prawdziwego zdarzenia, w którym miłość, przyjaźń, żądza władzy i wierność ideałom przedstawione są w szybkim rytmie narracji zdolnej wprawić w drgania najgłębsze struny.

Tytuł: Unika
Autor: E.J Allibis
Wydawnictwo: Damidos
Liczba stron:445
Data wydania: 2012-11-15
 Link do książki:http://www.facebook.com/UNIKA.thriller?fref=ts
Unika na Facebooku Unika
 Za książkę dziękuję Wydawnictwu: Damidos


19 komentarzy:

 1. ta pozycja jest zdecydowanie dla mnie - Anioły...ubóstwiam tematykę o nich :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fakt okładka piekna, ale raczej nie mam ochoty na historie z aniołami

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi interesująco. Aniołowie, ciekawy temat.

  OdpowiedzUsuń
 4. uwielbiam takie fantastyczne młodzieżówki, z pewnoscia w przyszlosci ja przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. No, ja to już jestem ta jeszcze starsza młodzież:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Anioły ostatnio mi się, niestety, przejadły. chyba muszę trochę odpocząć od takiej tematyki. tak więc na razie odpuszczam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mogłoby mi się spodobać, ale póki co odkładam decyzję na później. Ostatnio tych aniołów coś dużo :P

  OdpowiedzUsuń
 8. Okładka jest magiczna! Uwielbiam motyw aniołów w literaturze.

  OdpowiedzUsuń
 9. Okładka niezwykle zachęca, więc może kiedyś siegnę :)
  Pozdrawiam!

  [http://ksiazkowy-chaos.blogspot.com/]

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie słyszałam jeszcze o tej książce, lecz z chęcią ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie, zdecydowanie nie. Jest coś podejrzanego w pisarzu, który nie ma odwagi podpisać swoich tekstów nazwiskiem. Poza tym nie lubię motywu aniołów, ani patetycznego języka. U mnie zdecydowanie wpłynęłoby to negatywnie na komfort czytania. Myślę, że cała powieść jest zupełnie nie dla mnie stworzona.

  OdpowiedzUsuń
 12. Gdyby nie Ty nie zwróciłabym uwagi na tę książkę, bo okładka trąci mi tandetą :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Fakt, że okładka pobudza wyobraźnię, ale jakaś taka trochę zbyt naćkana :)

  Brzmi interesująco, ale raczej okres fascynacji tego rodzaju młodzieżowymi powieściami mam już za sobą, jednak może uda mi się gdzieś to wcisnąć na swoją listę "do przeczytania" :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Thrillery uwielbiam czytać. Co do fantastyki to już trochę rzadziej po nią sięgam, ale mimo wszytko zainteresowałaś mnie swoją recenzją i osobiście chciałabym przeczytać „Unikę”.

  OdpowiedzUsuń
 15. Po tej recenzji niemalże jestem w stanie się skusić.

  P.S.
  Chcę pomóc koleżance. Niesamowicie utalentowana bloggerka wydała książkę, ale w naszym kraju nie wspiera się debiutantów. Książka ma same pozytywne recenzje, więc na pewno spodoba się ludziom, jeśli ją przeczytają. Może i Ty się skusisz?
  Chociaż sprawdź: www.o-k.xn.pl

  OdpowiedzUsuń
 16. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej powieści, i już żałuję. Idealna pozycja dla mnie :).

  OdpowiedzUsuń
 17. Też o niej nie słyszałam :)Może się skuszę ? :P

  OdpowiedzUsuń
 18. Mimo,że unikam fantastyki to "Unikę" z chęcią bym przeczytała, tak mnie zaciekawiła recenzja,że aż poszukam tej książki:)

  OdpowiedzUsuń