poniedziałek, 11 września 2017

Wiem, że nasze drogi kiedyś jeszcze się spotkają...

Jolanta Kosowska nie lubi rozstawać się z wykreowanymi postaciami i często bohaterowie jednych powieści mają mniejsze lub większe epizody w innych publikacjach autorki. Jednak jeszcze nie zdarzyło się by pisarka poświęciła opisanym wydarzeniom więcej niż jedną powieść, dlatego byłam zaskoczona kiedy dowiedziałam się, iż perypetie Karoliny Bielawskiej będą kontynuowane. Przecież w tej opowieści wszystko zostało wyjaśnione, a zagadka rozwiązana! Zastanawiałam się, jaka w tej historii może być jeszcze ukryta prawda i nie znalazłam odpowiedzi, choć oczywiście podczas lektury ujrzałam nie tylko drugie, ale również trzecie i czwarte dno....

Karolina poznaje prawdę, ale poczynione wcześniej zobowiązania i nieoczekiwany list sprawiają, że postanawia zostać w Toskanii. Wracają wspomnienia, ale spojrzenie w przeszłość z dystansu powoduje, że uświadamia sobie jak cienka linia oddziela mistyfikację od rzeczywistości oraz prawdziwe emocje od tych udawanych. Dziewczyna musi zaufać właściwej osobie, ale czy rzeczywiście prawda jest warta ryzyka?


Autorka ponownie zabiera czytelnika do Toskanii, która wabi, czaruje i przeraża. Okazuje się, że w sprawie „Nietykalnych” niektóre fakty zostały zatajone, a na ławie oskarżonych nie zasiadły wszystkie właściwe osoby. Jednak postawienie przestępców przed sądem wymaga niekonwencjonalnych i ostrożnych działań. Ale czy Karolina jest gotowa na podjęcie niebezpiecznej gry i zmierzenie się z demonami przeszłości?

Wydarzenia śledzimy głównie z perspektywy Karoliny, choć autorka dopuszcza do głosu Wojtka i Enrica. Te formy narracji nie tylko pozwalają lepiej poznać i zrozumieć bohaterów, ale też dają czytelnikowi pełniejszy obraz przedstawionych wydarzeń. Spojrzenie na minione wydarzenia z innej perspektywy i w świetle nowych informacji powoduje, że zaczyna dostrzegać i rozumieć, że również padł ofiarą mistyfikacji. Ale dopiero odpowiedź na pytanie - kto i dlaczego zadał sobie tyle trudu jest dopiero zaskakująca.

Przemyślana fabuła, wartka akcja i plastyczny język sprawiają, że czytelnik nawet nie zauważa kiedy zaczyna płynąć na falach książki i razem z bohaterką snuje domysły oraz wyciąga wnioski. Autorka sprytnie manipuluje odbiorcą, odwracając jego uwagę od pozornie nieistotnych detali, ale poczucie, że „coś” mu umyka pozostaje w jego świadomości do ostatnich stron powieści.

„Drugie dno” to fascynująca, nasycona emocjami kontynuacja „W labiryncie obłędu”, pokazująca że motywy działania niektórych ludzi nie zawsze są czarno - białe, a prawda może być bardzo głęboko ukryta, dlatego wzrok czasem może nas mylić. To porywająca podróż do Toskanii przyprawiona miłością, namiętnością i zbrodnią. To nietuzinkowe połączenie powieści obyczajowej, psychologicznej oraz sensacji stanowiące mieszankę wciągającą i odrywającą od rzeczywistości. Jeżeli lubicie nasycone emocjami podróże literackie w ciekawym towarzystwie, to powinniście zapoznać się z Karoliną Bielawską. Znajomość oczywiście proponuję zacząć od pierwszego tomu. Polecam. 

Ze strony wydawnictwa: 

Wojtek, oburzony decyzją Karoliny, wraca do Polski. Karo zostaje sama w Toskanii, gdzie nie tak dawno przeżyła piekło. Ciekawość jest jednak silniejsza od zdrowego rozsądku. Za sprawą listu Enrica dziewczyna znów trafia w sam środek nieujawnionej wcześniej tajemnicy. Prawda ma drugie, trzecie, a może i czwarte dno. Cienka linia oddziela mistyfikację od rzeczywistości, teatr od życia, prawdziwe emocje od tych udawanych. Toskania czaruje, przyciąga i przeraża. Wabi tajemnicą, namiętnością, miłością, szaleństwem i zbrodnią. Ale przede wszystkim miłością…

Jolanta Kosowska urodzona na Opolszczyźnie, całe życie związana z Wrocławiem, Opolem i Sobótką, absolwentka wrocławskiej Akademii Medycznej i studiów podyplomowych na Akademii Wychowania Fizycznego. Z zawodu lekarka, specjalistka w trzech dziedzinach medycyny. Nieustannie szuka nowych wyzwań i swojego miejsca na ziemi. Od paru lat mieszka i pracuje w Dreźnie. Jest związana z drezdeńską Polonią. Na co dzień przyjmuje pacjentów w poradni przyjaznej cudzoziemcom. Dzieli swój czas pomiędzy pracę zawodową, podróże i pisanie powieści. Debiutowała powieścią obyczajową „Niepamięć” (2012, Wydawnictwo Bukowy Las). Nakładem Wydawnictwa Novae Res ukazały się jej powieści „Déjà vu”, „Niemoralna gra”, „Nie ma nieba”, „W labiryncie obłędu” oraz „Niepamięć”.

W labiryncie obłędu
Tytuł: Drugie dno
Autor: Jolanta Kosowska
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 370
Data wydania: 2017-08-31
link do książki: http://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=drugie_dno,druk
Strona autorki: http://www.jolantakosowska.pl/
Za książkę dziękuję autorce oraz  wydawnictwu Novae Res

2 komentarze:

  1. Nie jestem do końca przekonana, ale może kiedyś spróbuję :) Nie moja tematyka, i mimo, że polecasz to chyba jednak sobie ją odpuszczę.

    Pozdrawiam!
    zaczytana-w-fantastyce.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. To dobrze, że obie części wywołały w Tobie pozytywne emocje. Mnie do takich tematów jest daleko, dlatego mam nadzieję, że powyższa powieść znajdzie swoich oddanych odbiorców.

    OdpowiedzUsuń