piątek, 12 maja 2017

Zatrzymać gwiazdy

Debiuty literackie są pewnego rodzaju podróżą w ciemno, gdyż nawet najlepszy opis okładkowy niewiele nam powie o autorze. Czytelnik ponosi większe niż zazwyczaj ryzyko rozczarowania, ale ma też większą szansę na przeżycie czegoś niezwykłego, czego jeszcze nie doświadczył. Osobiście bardzo lubię wycieczki z nieznanym przewodnikiem, choć nie zawsze „wracam” z nich zadowolona.

„Zatrzymać gwiazdy” to debiut literacki Katie Khan, pochodzącej z Londynu wielbicielki epickich historii miłosnych zarówno w wersji książkowej, jak i filmowej. Historia zakochanej pary, która gdzieś w przestrzeni kosmicznej dysponuje zapasem powietrza ma półtorej godziny. Dziewięćdziesiąt minut, które można wykorzystać na znalezienie ratunku, ale kiedy przeprowadzone analizy i rachunek prawdopodobieństwa nie pozostawiają wątpliwości, można jedynie... Podjąć bezsensowną walkę albo pogodzić się z losem i spędzić ten czas jak najlepiej – wspominając i mówiąc to, co odkładaliśmy na później.


Autorka zabiera czytelnika do świata, gdzie Bliski Wschód i Stany Zjednoczone zostały spustoszone, a w Europie obowiązuje nowe prawo oparte na systemie rotacji i regule Par. Wszyscy obywatele pracują na rzecz utopii i co trzy lata muszą zmieniać „adres” zamieszkania, a kiedy osiągają odpowiedni wiek mają prawo osiąść w jednym miejscu i założyć rodzinę. W teorii wszystko wygląda pięknie, ale kiedy dwójka młodych ludzi ulega porywom serca, trudno jest pogodzić się, z tym, że dopiero za kilka lat będą mieli prawo do przysłowiowego „długo i szczęśliwie”. Miłość przecież nie pyta czy człowiek jest już gotowy? Czy osiągnął odpowiedni wiek? Przychodzi nieproszona i wywraca życie do góry nogami.

Carys i Max mieli plany na przyszłość i żadne z nich nie chciało złamać prawa czy postępować wbrew panującym regułom, ale los postanowił skrzyżować ich drogi i wprawić ich serca w jeden rytm. I choć musieli stoczyć wiele bitew na wielu frontach, to czy gdyby wiedzieli dokąd ich ta miłość zaprowadzi postąpiliby tak samo?

„Zatrzymać gwiazdy” to niewątpliwie historia inna niż wszystkie, oparta na ciekawym i oryginalnym pomyśle, w którym trudno doszukać się utartych schematów czy rozwiązań. Zaskakująca, a samo zakończenie jest niczym wisienka na torcie. Niestety, autorce zabrakło doświadczenia w sprawnym wprowadzeniu czytelnika w wykreowaną rzeczywistość, dlatego początkowo jest on zdezorientowany, zagubiony i nie zawsze rozumie postępowanie czy zachowanie postaci. Kreacja bohaterów również nie należy do najlepszych, ale można powiedzieć, że zyskują przy bliższym poznaniu. Zabrakło mi też skupienia na emocjach, a to spowodowało, że perypetie i przeżycia Carys i Maxa nie wywołują tak silnych wrażeń jak powinny. Nie należy jednak zapominać, że książka jest debiutem literackim, więc autorka ma większe prawo do potknięć, niedociągnięć czy błędów.

W moim odczuciu powieść Katie Khan to ciekawa i godna uwagi propozycja dla młodzieży lubiącej niebanalne literackie podróże do utopijnych rzeczywistości gdzie obowiązują odmienne obyczaje, prawa czy system wartości, a młodzi ludzie muszą mierzyć się z problemami i dokonywać wyborów, które dla niejednego dorosłego byłby bardzo trudne. Polecam 

Cytat:  "(...) rozbite dusze mają dar wyczuwania wzajemnego powinowactwa"

Ze strony wydawnictwa:
 
Zagubieni w bezkresie kosmicznej przestrzeni, mając powietrza tylko na półtorej godziny, para zakochanych wspomina historię swej miłości na Ziemi

Carys i Maxowi zostało tylko półtorej godziny powietrza. Spadają przez pustą przestrzeń kosmosu, nie mając nic prócz siebie wzajem. Szukając więc w sobie oparcia, wspominają świat, który za sobą zostawili. Świat, którego reguł nigdy tak naprawdę nie potrafili uznać, który nigdy nie był ich domem, do którego jednak za wszelką cenę chcą wrócić, ponieważ jest jedyną szansą na uratowanie ich miłości...

W następstwie wojennego kataklizmu, który spustoszył Stany Zjednoczone i Bliski Wschód, w Europie zapanował utopijny ustrój społeczny oparty na tzw. Rotacji, która przewiduje, że co trzy lata obowiązkowo wszyscy obywatele zmieniają miejsce zamieszkania, przenosząc się do innych wielokulturowych społeczności, gdzie żyją życiem skupionym wyłącznie wokół własnych, indywidualnych celów. W tym raju Max spotyka Carys i natychmiast budzi się w nim uczucie.
Szybko zdaje sobie sprawę, że oto jest dziewczyna, z którą chciałby stworzyć poważny związek, na który jednak nie pozwalają prawa nowego świata...

Tytuł: Zatrzymać gwiazdy
Autor: Katie Khan
Wydawnictwo: Zysk i ska
Data wydania: 2017-04-24
Liczba stron: 368
Za książkę dziękuję Wydawnictwu: Zysk i ska

2 komentarze:

  1. Wątpię czy odnalazłabym się w świecie wykreowanym przez autorkę, gdyż wydaję mi się, że jestem zbyt dojrzała na takie opowieści.
    Z debiutami zazwyczaj jest problem, ale on znika, jeżeli nie mamy zbyt wymagającej postawy względem danego dzieła.

    OdpowiedzUsuń