piątek, 18 listopada 2016

Pięć sprytnych kun nominowane do IBBY

Bielański gang „Pięciu sprytnych kun” otrzymał nominację Polskiej Sekcji IBBY w kategorii Książka Roku 2016. To druga książka Justyny Bednarek, dziennikarki spod której pióra wyszły także „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” oraz premierowy zestaw muzycznych bajek „W to mi graj”.

IBBY to międzynarodowa organizacja non-profit, zajmującą się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. Polska sekcja już dwukrotnie wyróżniła książki Justyny Bednarek. W 2015 roku nominację w kategorii literatura dostały „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”. Tym razem „Książką Roku 2016” ma szansę zostać „Pięć sprytnych kun”, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji detektywistyczno-kulinarna historia o buszującym na warszawskich Bielanach gangu sprytnych i sympatycznych kun. Prot Eustachy, Tomasz Montana, Euzebiusz, Pani Patrycja i Purchawka w brawurowym stylu udaremniają zamach na życie i niebiańskie przepisy kulinarne pani Elizy i demaskują spisek w wyższych sferach gastronomicznych. W książce poza zabawną opowieścią znajdziemy również przepisy pani Patrycji (kuny) i pani Elizy (nie-kuny) oraz ilustrację Daniela de Latour .


W październiku 2016 ukazał się najnowszy zestaw bajek „W to mi graj”. Tym razem Justyna Bednarek dzieli się z nami opowieściami z życia najsłynniejszych twórców muzyki klasycznej. To nie tylko biografie najwspanialszych światowych kompozytorów – to opowieść o fascynacji muzyką, jej drobnych przejawach w naszym życiu i marzeniu, by zawsze nam towarzyszyła. Autorka przyzwyczaiła czytelników do magii w swoich książkach: tę również zaludniają bohaterowie nie z tej ziemi: skrzydlate zwierzęta, trolle, gadające przedmioty codziennego użytku, zaczarowane kamyki. „Tak to już jest z muzyką – żeby jej słuchać, żeby ją grać, śpiewać i układać, trzeba mieć przede wszystkim – co? Słuch, powie ktoś z was. Tak, to prawda. Dobry głos – to też, oczywiście. Ale niczego nie wskóramy bez serca” – dopowiada Justyna Bednarek. Ilustracjami zajął się Józef Wilkoń, znany na całym świecie malarz, ilustrator i plakacista. 

Partnerami wydania są: Narodowy Instytut im. Fryderyka Chopina i Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

1 komentarz: