wtorek, 10 maja 2016

Postąpiłam słusznie, ale przyszło mi zapłacić za to wysoką cenę

W literaturze dla młodzieży wiele tematów zostało już poruszonych i coraz trudniej jest znaleźć zagadnienie niszowe, nieoklepane, a jednocześnie zawierające potencjał dający autorowi duże spektrum możliwości w kreacji opowieści. I choć to fantastyka daje największe pole to popisu, to okazuje się, że samo życie może być ciekawym źródłem inspiracji i informacji. Wystarczy mieć oczy szeroko otwarte i nie bać się chadzać nieprzetartymi szlakami. Każdy z nas słyszał o instytucji świadka koronnego, a nasze pierwsze skojarzenia związane z tym hasłem płyną w kierunku przestępców obracających się przeciwko swoim szefom, bądź ich ofiar. Ale czy zastanawialiście się kiedyś jakby zamieniło się wasze życie, gdyście musieli z tego rozwiązania skorzystać, definitywnie porzucić dotychczasową egzystencję i „narodzić się" na nowo?

„Niebezpieczne kłamstwa” to powieść Becci Fitzpatrick - amerykańskiej autorki, której debiutancki cykl o losach Nory i Patcha podbił serca milionów czytelników i stał się światowym bestsellerem. Główną bohaterką książki jest siedemnastoletnia Stella Gordon, która przez jedno wydarzenie utraciła swoje dotychczasowe życie i została objęta programem ochrony świadków. Mając do wyboru śmierć z rąk bandytów lub zsyłkę do małego miasteczka w Nebrasce i egzystencję pod fałszywą tożsamością, wybrała jedyne rozwiązanie dające jej szansę na przeżycie. Ale czy gdyby wiedziała jak wiele niespodzianek szykuje dla niej los w Thunder Basin postąpiłaby tak samo?


Życie Stelli nie było usłane różami. Wychowywana przez matkę narkomankę i porzucona przez ojca, który przy pierwszej nadarzającej się okazji wykreślił ją ze swojego życia, nie wie co to rodzicielska miłość, przywiązanie czy poczucie wspólnoty. Jedyną ostoją w jej życiu wydaje się ukochany chłopak – Reed, ale przez ostatnie zdarzenia parze przychodzi definitywnie pożegnać się. Wyrwana ze znanego środowiska musi zapomnieć o dotychczasowym życiu i zacząć wszystko od nowa w nieznanym miejscu, wśród obcych ludzi. Zasady programu są bezwzględne, ale kiedy serce kieruje się własnymi argumentami, trudno wymagać od nastolatki racjonalnego zachowania. Reed stanowi dla niej wszystko, co najważniejsze i dla niego gotowa jest podjąć największe ryzyko, nie przeraża jej wysokość ceny, którą być może będzie musiała zapłacić za zatrzymanie tej cząstki przeszłości.

I mimo, że plan szeryfa nie ma słabych punktów, to w wieku siedemnastu lat trudno jest zacząć wszystko od zera. A jednak wystarczyło kilka tygodni by Thunder Basin z więzienia stało się azylem. I choć początkowo funkcjonowanie w małej hermetycznej społeczności nie było dla Stelli łatwe, z czasem doceniła jej zalety, a nawet znalazła coś, czego zupełnie nie spodziewała się. Ale czy dziewczyna skorzysta z możliwości, jakie dał jej los? Czy też kurczowo będzie trzymała się przeszłości? A może to wcale nie do niej należy ostatnie słowo?

Becca Fitzpatrick zabiera czytelnika do malej miejscowości w stanie Nebraska i pozwala mu nie tylko cieszyć się jej urokami, ale również obcować z mieszkańcami tworzącymi ciekawą plejadę osobowości. Mamy tu otoczoną złą sławą miejscową gwiazdę, czarującego i charyzmatycznego chłopaka z sąsiedztwa, policjantkę z zasadami, pastora z niekonwencjonalnymi pomysłami i oczywiście miejscowe plotkary, których uwadze nic nie umknie. I choć to Stella wiedzie prym, pozostałe postacie również zostały naznaczone własnymi historiami, bagażem doświadczeń kształtującym ich charakter oraz stosunek do świata i ludzi.

„Niebezpieczne kłamstwa” to wielowymiarowa i barwna opowieść o życiu, które nie zawsze układa się po myśli człowieka i czasem zmusza go do weryfikacji własnych pragnień i priorytetów. Ukazująca różne odcienie miłości oraz skomplikowane relacje międzyludzkie, które nie zawsze oparte są na właściwych fundamentach. To nasycone emocjami, tajemnicami i duchami przeszłości równanie, którego wynik do samego końca nie jest przesądzony. To powieść drogi, jaką przechodzi główna bohaterka by odnaleźć siebie i swój życiowy szlak. Połączenie New Adult i sensacji, a zarazem interesujące studium psychiki i natury ludzkiej.

Mnie najnowsza publikacja Becci Fitzpatrick porwała, choć chemia i przyciąganie pojawiło się dopiero po przekroczeniu pierwszych stu stron. Może zbyt mozolnie autorka wprowadzała mnie w życie bohaterów, ale kiedy rzuciła właściwą przynętę przyssałam się do książki i ten stan trwał do napisów „The end”. W tej powieści dzieje się dużo, a pisarce nie zabrakło pomysłów na kreację postaci oraz skomplikowanie i urozmaicenie ich życia. Momentami czytelnik doświadcza skrajnych emocji, czasem ma ochotę wstrząsnąć główną bohaterką, ale chwilami też jej zazdrości.

Dla mnie przygoda z „Niebezpiecznymi kłamstwami” była intrygującym doświadczeniem i dostarczyła mi różnorodnych wrażeń. Autorka nie tylko w ciekawy sposób zrealizowała pomysł na fabułę, ale również skupiła się na postaciach i nie szczędziła im charakteru, trosk, uporu i determinacji, dlatego na kartach powieści często dochodzi do zderzenia kosy z kamieniem. Jeżeli lubicie niebanalne i niesztampowe literackie przygody i nie boicie się zaprzyjaźnić ze świadkiem koronnym, to ta lektura jest dla was. Polecam.

Cytat: „W głowie mi dudniło. Próbowałam bronić się przed władzą, jaką miała nade mną mama. Najpierw mnie do siebie przyciągała, by później odepchnąć. A potem na nowo wciągała mnie w swoją orbitę. Nienawidziłam tego. Zbyt długo żyłam zdana na jej łaskę. Aż wreszcie przyjechałam do Thunder Basin”

Ze strony wydawnictwa:
Stella to nie jest moje prawdziwe imię.
Thunder Basin w Nebrasce nie jest moim prawdziwym domem.
To nie jest moje prawdziwe życie.

Po tym jak byłam świadkiem groźnego przestępstwa, zostałam objęta programem ochrony świadków i wysłana do spokojnego miasteczka na końcu świata. Moje życie rozpadło się na milion kawałków. Nie potrafię się tu odnaleźć. Miałam rozpocząć ostatni rok liceum. Miałam być z chłopakiem, którego kocham, ale zostaliśmy rozdzieleni. Teraz w moim życiu pojawił się ktoś inny – czy mogę mu zaufać? Coraz trudniej jest mi ukrywać uczucia. Coraz trudniej jest też kłamać…
Im bardziej czuję się bezpieczna, tym większe grozi mi niebezpieczeństwo.
Tytuł: Niebezpieczne kłamstwa
Autor:Becca Fitzpatrick
Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2016-05-18
Liczba stron:424
Za książkę dziękuję Wydawnictwu: Otwarte

13 komentarzy:

 1. Znam tą autorkę z serii książek 'Szeptem' :) Książki bardzo mi się podobały, więc kto wie, może ta pozycja również przypadnie mi do gustu.
  Pozdrawiam serdecznie! SKRYTA KSIĄŻKA

  OdpowiedzUsuń
 2. Mamy początek miesiąca a ja czuję, że znów wydam wszystko co mam przeznaczone na "zachcianki" w księgarni :p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A tu jeszcze targi w Warszawie :)

   Usuń
  2. Na targi się niestety nie wyrobię. Akurat przypada mi zjazd na uczelni :(

   Usuń
 3. Książka już za mną i oceniam ją całkiem dobrze, choć ,,Black Ice'' bardziej mi się podobało.

  OdpowiedzUsuń
 4. znam autorke teraz chce poznac koeljna ksiazke :D

  OdpowiedzUsuń
 5. I jak tu odkłada pieniądze na targi w Krakowie jeśli wydam wszystko na nowości wydawnicze O.O No ludzie kochani... Do tego różne promocje, których nie można sobie odpuścić, jakieś rabaty... I próbuj tu oszczędzać :p
  Co do samej książki - przyciąga mnie ona odkąd tylko dowiedziałam się, że zostanie wydana, tak więc planuję ją zdobyć :)

  Pozdrawiam cieplutko ^^

  OdpowiedzUsuń
 6. Z wielką przyjemnością po nią sięgnę! Już widzę, że na pewno mi się spodoba ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam wielką ochotę na tę książkę, bo saga "Szeptem" bardzo mi się podobała.
  Pozdrawiam :*
  http://zapoczytalna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że mnie również mogłaby ta książka wciągnąć. Będę miała na uwadze ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytając twoją opinię, widzę, że warto zainteresować się książką :)

  OdpowiedzUsuń
 10. To jedna z tych premier, na które czekam, więc książkę przeczytam na pewno. Świetna recenzja tylko utwierdzająca mnie w przekonaniu, że mogę dostać nie tylko rozrywkę, ale i odczuć powiew literackiej świeżości.

  OdpowiedzUsuń