środa, 27 stycznia 2016

I niech los zawsze wam sprzyja

Wizje dystopicznej przyszłości pojawiają się w literaturze coraz częściej. Autorzy ścigają się w wymyślaniu oryginalnych fabuł, bądź bazują na sprawdzonych schematach, odpowiednio je modyfikując. I mimo że wyobraźnia nie ma granic, a kreatywność jest potężnym narzędziem twórczym, to coraz trudniej czytelnika zaskoczyć i zabrać go w niepowtarzalną i ekscytującą podróż.

"Igrzyska śmierci" to pierwszy tom cyklu o mieszkańcach futurystycznego państwa Panem autorstwa Suzanne Collins - amerykańskiej pisarki i scenarzystki, która karierę rozpoczęła w 1991 roku jako twórca telewizyjnych programów dla dzieci. Jednak prawdziwą sławę przyniosła jej w/w trylogia inspirowana mitem o Minotaurze i Tezeuszu oraz coraz bardziej absurdalnymi programami typu reality show. „Igrzyska śmierci" przez wiele tygodni utrzymywały się na liście bestsellerów "The New York Times".


W powieści autorka zabiera czytelnika do Panem – państwa powstałego w bliżej nieokreślonej przyszłości na gruzach Stanów Zjednoczonych, w którym panuje totalitarny system rządów. Kraj podzielony został na Kapitol, w którym żyją bogaci obywatele i trzynaście dystryktów mających na celu zaspokajanie potrzeb ludności Kapitolu. By nie dochodziło do buntów, mieszkańcy dystryktów są zastraszani i zmuszani do składania co roku „ofiar” w postaci dziewczyny i chłopaka w wieku od 12 do 18 lat wyłonionych podczas tzw. dożynek. Wylosowane osoby stają się reprezentantami swojego dystryktu w Głodowych Igrzyskach – krwawych zawodach trwających do momentu aż na arenie pozostanie żywy tylko jeden uczestnik.

Główną bohaterką powieści jest szesnastoletnia mieszkanka Dwunastego Dystryktu – Katniss Everdeen, która zgłasza się do udziału w 74. Głodowych Igrzyskach na miejsce swojej młodszej siostry. I choć zdaje sobie sprawę, że tym aktem miłości i odwagi podpisała na siebie wyrok śmierci, wie, że dokonała słusznego wyboru. Towarzyszem jej niedoli staje się syn piekarza - Peeta Mellark. Przed nimi walka na śmierć i życie, ale czy instynkt przetrwania i nabyte przez naście lat umiejętności, wiedza i doświadczenie wystarczą by odnieść zwycięstwo?. Katniss dzielnie znosi swoje przeznaczenie, a nawet wydaje się być pogodzona z nieuchronnością śmierci, do czasu kiedy okazuje się, że nie tylko los ma wobec niej własne plany.

Suzanne Collins usnuła ciekawą historię i osadziła ją na solidnych fundamentach tworząc ciąg przyczynowo – skutkowych zależności determinujących egzystencję i poczynania bohaterów. Powołała do życia bardzo młode postacie, a potem zmusiła je do działań, które w żaden sposób nie wpisują się w obraz młodości. Udział w Głodowych Igrzyskach jest niewątpliwie traumatycznym doświadczeniem, a kiedy na jednej szali trzeba położyć własne życie, a na drugiej śmierć, wybór wydaje się oczywisty. Gdyby tego było mało uwikłała bohaterów w trudne relacje, które dodatkowo komplikują ich trudne położenie.

Czytelnik towarzyszy Katniss od dnia dożynek. Dziewczyna dzieli się z nim swoimi myślami, rozterkami, uczuciami oraz stosunkiem do świata i ludzi. Panna Everdeen mimo młodego wieku jest osobą z charakterem umiejącą czerpać informacje z otoczenia i wyciągać z nich odpowiednie wnioski. Nie brakuje jej odwagi, uporu, inteligencji i przebiegłości, a przy tym potrafi dopuścić do głosu wrażliwość i empatię. Niestety czasem gubi ją impulsywność, bezczelność i temperament. Na szczęście szybko się uczy i pojmuje twarde reguły kapitolińskiej gry, ale czy to wystarczy by przetrwać?

„Igrzyska śmierci” to fascynujący początek serii oparty na niesztampowym pomyśle, którego potencjał nie tylko został w pełni wykorzystamy, ale stworzył autorce duży wachlarz możliwości w kreacji losów bohaterów. Suzanne Collins doskonałe łączy składniki i wie jak zrobić wrażenie na czytelniku i przykuć go do książki. W tej powieści jest wszystko co niezbędne do przeżycia niezapomnianej literackiej przygodny – nieprzeciętni bohaterowie, ciekawa rzeczywistość i bieg wydarzeń, który wbija w fotel. Jeżeli oczekujecie od literatury młodzieżowej czegoś więcej niż miłosne ćwierkania nastolatków i nie boicie się obcować ze śmiercią i twardymi przeciwnikami, to ta lektura jest dla was. Polecam.

Cytat: " Dobry Peeta Mellark jest znacznie niebezpieczniejszy od niedobrego. Dobrzy ludzie potrafią wniknąć w moje serce i zapuścić tam korzenie."

Ze strony wydawnictwa:
 
Czy zdołałbyś przetrwać w dziczy, zdany na własne siły, gdyby wszyscy dookoła próbowali wykończyć cię za wszelką cenę?
Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem, z imponującym Kapitolem otoczonym przez dwanaście dystryktów. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Głodowych Igrzyskach, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję.

Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny – musi troszczyć się, by zapewnić byt młodszej siostrze i chorej matce, a to prawdziwa walka o przetrwanie...

Uznana pisarka Suzanne Collins jest mistrzynią w konstruowaniu zaskakujących zwrotów akcji, doskonale łączy refleksję z przygodą i romansem w swojej nowej, świetnej powieści o przyszłości, która niepokojąco przypomina teraźniejszość.

Trylogia Suzanne Collins to prawdziwy bestseller: wszystkie trzy tomy utrzymywały się w czołówce - listy bestsellerów magazynu „The New York Times” przez wiele tygodni!

Prawo do sfilmowania trylogii wykupiła wytwórnia Liongates.
23 marca 2012 roku odbyła się premiera ekranizacji pierwszej części.Tytuł: Igrzyska śmierci
Autor:Suzanne Collins
Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 352
Data wydania: 2012-03-21
Link do książki https://mediarodzina.pl/prod/179/Igrzyska-smierci---okladka-filmowa

16 komentarzy:

 1. Pierwszy tom podobał mi się najbardziej. Kolejne jakoś o oczko mniej w moich oczach miały, ale również miło się je czytało. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak ja kocham tą trylogię <3
  Każda książka rozwala system!
  Piękna recenzja :)
  Buziaki,
  SilverMoon z bloga Fantastyczne książki

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam Igrzyska :) to jedna z moich ulubionych książek. Bardzo ładna recenzja.

  Pozdrawiam i zapraszam na najnowszy konkurs (nie trzeba nic udostępniać, wystarczy tylko 1 komentarz).

  http://strefatrelaksu.blogspot.com/p/blog-page_8.html

  OdpowiedzUsuń
 4. MOJE IGRZYSKA <3 uwielbiam wszystkie części. Najlepsza książka jaką czytałam :) no kocham.
  http://ksiazkowa-przystan.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Może kiedyś obejrzę, lub przeczytam. Ale nie w najbliższym czasie, niestety.


  Pozdrawiam i zapraszam do siebie,
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Już dawno jestem po lekturze tej książki, jak i całej trylogii, ale pierwszy tom jak dla mnie jest najlepszy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wiem czemu, ale jakoś nie przepadam za tą serią. Jedak spróbuję przeczytać raz jeszcze, a może moje nastawienie się zmieni ;)

  Pozdrawiam!
  http://myfantasticbooksworld.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam w planach całą serię od dawna. Wstyd jej nie znać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jedna z moich ulubionych trylogii, gdyby nie stała sie ona aż tak bardzo popularna...
  Pozdrawiam.
  http://kruczegniazdo94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Na razie oglądałam film, ale książkę też muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Książki nie czytałam, ale oglądałam ekranizację, która bardzo mnie zachwyciła.

  OdpowiedzUsuń
 12. Totalnie kocham tą serię, choć film nie tak bardzo mi się podoba :D ale książki wymiatają!

  OdpowiedzUsuń
 13. Trylogia zapowiada się bardzo interesująco, chętnie do niej zajrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Uwielbiam całą trylogię, która stała się jedną z moich ulubionych. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Muszę kiedyś ponownie przeczytać Igrzyska, podobnie jak większość zachwycam się nimi :D

  OdpowiedzUsuń