środa, 2 grudnia 2015

Nic bardziej mylnego

Mity czyli fałszywe przekonania o danej osobie czy wydarzeniu towarzyszą ludzkości od dawna. I choć próby wyjaśnienia niezrozumiałych zjawisk nie zawsze prowadziły do słusznych wniosków, a w wielu przypadkach opierały się na wierze, a nie empirycznych dowodach, to przez wiele lat były uznawane za zgodne z rzeczywistością. Jednak dostęp do wiedzy i rozwój nauki coraz częściej pozwala odkryć prawdę o powszechnie uznanych racjach.

Kto z nas nie słyszał, że jedzenie tłuszczu sprzyja otyłości, że byki nienawidzą czerwonego, że Wielki Mur Chiński to jedyna budowla widoczna z kosmosu, że Thomas Edison wynalazł żarówkę i że najwięcej ciepła tracimy przez głowę. Przykłady można mnożyć, ale czy zastanawialiście się kiedyś, ile prawdy, a ile fałszu jest w informacjach, które na stałe zagościły w naszej kulturze?


Wojnę mitom wypowiedział Radek Kotarski – popularyzator wiedzy, twórca webshow Polimaty, a także programów telewizyjnych, w których wyjaśnia najdziwniejsze i nieodkryte zjawiska oraz odpowiada na najbardziej szalone pytania i prowokuje do samodzielnego myślenia. W publikacji „Nic bardziej mylnego” obala 50 najpopularniejszych z nich, m.in.: z dziedziny historii, religii, biologii i popkultury.

Autor podchodzi do podejmowanego tematu w sposób przekrojowy, rzetelny i bardzo obrazowy. Rozkłada omawiane mity na czynniki pierwsze i ukazuje relacje oraz zależności zachodzące między zjawiskami. Pokazuje przyczyny błędnego rozumowania oraz wady pierwotnych założeń, które doprowadziły do nieprawidłowych wniosków. Swoje tezy opiera na naukowej wiedzy oraz niezaprzeczalnych faktach. I choć w niektórych przypadkach nie trzeba tworzyć całej rozprawy, lecz wystarczy zestawić odpowiednie dane, to Kotarski nie idzie na łatwiznę i każde zagadnienie „ubiera” w intrygującą historię.

Publikacja Radka Kotarskiego niewątpliwie jest interesująca i zawiera informacje pozwalające na poszerzenie horyzontów, przyswojenie wiedzy i zmianę utartego światopoglądu. To bardzo przyjemna droga do prawdy, podczas której nie sposób nudzić się i dobrze bawić. Polecam każdemu, kto ma odwagę przekonać się jak bardzo się myli. 

Cytat: "Ale nawet osoba znajdująca się chwilowo w objęciach Morfeusza (greckiego boga, a nie bohatera filmu "Matrix") z dużym prawdopodobieństwem będzie dla pająka przerażająca."

Ze strony wydawnictwa:


Pogromca absurdów rozprawia się z popularnymi mitami

Czy faktycznie Napoleon był niski? Czy naprawdę wykorzystujemy tylko 10% możliwości naszego mózgu? Czy rzeczywiście zjadamy kilka pająków rocznie podczas snu? Czy to prawda, że seks przed zawodami odbiera szansę na złoty medal? Czy należy odczekać 48 godzin przed zgłoszeniem zaginięcia osoby?
Nic bardziej mylnego!

RADEK KOTARSKI, twórca POLIMATÓW,
prowadzący jeden z najpopularniejszych kanałów na YouTube,
autor popularnonaukowych programów telewizyjnych,
nieustraszony pogromca absurdów
rozprawia się z PIĘĆDZIESIĘCIOMA POPULARNYMI MITAMITytuł: Nic bardziej mylnego
Autor Radek Kotarski
Wydawnictwo: ZNAK
Liczba stron: 300
Data wydania: 2015-10-21
Za książkę dziękuję Wydawnictwu ZNAK

5 komentarzy:

 1. Bardzo lubię Polimaty, ale czy w wersji papierowej tak samo mi się spodobają, tego nie wiem.. Chętnie bym się o tym przekonała :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przekonać się, jak się mylę? To może być bardzo interesujące.

  OdpowiedzUsuń
 3. TAK! Bardzo chcę! :D
  Szczególnie że pana Radka bardzo lubię i cenię sobie jego pracę;)

  OdpowiedzUsuń
 4. ciekawe naprawde mnie zainteresowalo :d

  OdpowiedzUsuń