wtorek, 18 marca 2014

Kiedy życie daje wiele możliwości

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z nieuchronności śmierci. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, jakby wyglądało Wasze życie, gdybyście w momencie ostatniego oddechu dostali szansę przeżycia go jeszcze raz, naprawienia błędów, zmiany decyzji i obrania innej życiowej drogi? Perspektywa wspaniała, ale trudno sobie wyobrazić by modyfikacja przeszłości czy teraźniejszości nie miała konsekwencji na bieg przyszłości.

Kate Atkinson jest brytyjską pisarką, której debiutancka powieść „Za obrazami w muzeum” otrzymała Nagrodę Whitebread kategorii Książka Roku 1995. W 2011 roku z okazji urodzin Królowej Elżbiety II otrzymała tytuł Członka Imperium Brytyjskiego za zasługi w dziedzinie literatury. Za powieść „Jej wszystkie życia” przyznano jej Costa Book Award w kategorii powieść i South Bank Sky Arts w kategorii literatura.


11 lutego 1910 roku przychodzi na świat Ursula Todd i umiera - poród jest przedwczesny, a panująca śnieżyca sprawia, że lekarz nie dociera na czas. W tym samym dniu 1910 roku rodzi się ta sama dziewczynka i udaje się jej przeżyć. Jest dzieckiem spokojnym i nieodbiegającym od swoich rówieśników, poza doświadczaniem odczuć deja vu w pewnych miejscach i sytuacjach. Zaniepokojona matka postanawia ją zbadać, ale nawet wizyta u lekarza specjalisty nie przynosi pożądanych odpowiedzi. Dopiero z biegiem lat Ursula odkrywa tajemnicę „zapadania w ciemność” i postanawia zrobić z niej użytek.

Autorka zabiera czytelnika w podróż do Anglii początku XX wieku i wiedzie go przez najważniejsze i najbardziej dramatyczne wydarzenia zeszłego stulecia. Zaczyna się od I wojny światowej, epidemii grypy, po II wojnę światową i wyjątkowo brutalny Blitz. Wszystkie te zdarzenia w bardzo ciekawy sposób zostały wplecione w fabułę powieści i w znacznym stopniu wpłynęły na życie bohaterów.

Ursula Todd ma możliwość przeżywania swojego życia wiele razy i choć za każdym razem umiera, śmierć staje się dla niej nowym początkiem, stwarzającym nowe opcje. Jednak zmiany decyzji zawsze obarczone są mniejszymi lub większymi konsekwencjami nie tylko dla samej dziewczyny, ale także dla jej bliskich, a czasem większego grona osób. Okazuje się, że nawet najdrobniejsze modyfikacje mogą prowadzić na całkiem nowe i nieoczekiwane ścieżki życia.

Czytelnik wraz z główną bohaterką kroczy ku jej przeznaczeniu i odkrywa sekret jej odmienności. Początkowo jest zdezorientowany i podczas lektury sam doświadcza deja vu. Autorka bardzo sprytnie nim manipuluje i wprowadza chaos w jego myśli. Wydarzenia nie są ułożone w chronologicznej kolejności i przeplatają się ze sobą, wywołując wrażenie skoków w przeszłość i przyszłość bez gwarancji powrotu do tej samej chwili, w której poprzednio „urwała” się fabuła. Epizody zostały zamienione w puzzle i choć wyszła z nich układanka, nie wszystkie elementy, które miały znaczenie weszły w jej skład.

Kate Atkinson skupiła się nie tylko na kreacji głównej bohaterki, ale też na postaciach drugoplanowych, które bardzo dobrze sprawdziły się w odgrywanych rolach. A poprzez swoje zachowanie i wypowiedzi nie pozostawiały odbiorcy wątpliwości na temat swoich poglądów i stosunku do zaistniałej sytuacji. Nie zabrakło rodzinnych dramów i czarnej owcy, która niejednokrotnie stawała się przyczyną utrapienia najstarszych członków rodu.

Pisarka posługuje się lekkim i przyjaznym w odbiorze stylem. Opisy są bardzo plastyczne i pobudzają wyobraźnię. I choć tłem wydarzeń jest jeden z najbardziej dramatycznych okresów w dziejach historii, autorka przedstawia go w niezwykle obrazowy, ale nie brutalny sposób, który mimo szczypty delikatności oddaje powagę tamtych dni. Nie zabrakło też dobrego humoru i trafnych spostrzeżeń pojawiających się najczęściej w przemyśleniach bohaterów.

„Jej wszystkie życia” to porywająca historia, która oprócz palety różnorodnych emocji i wrażeń odkrywa dwoistą naturę człowieka. Dostarcza czytelnikowi ciekawych i różnorodnych wrażeń. Zaskakuje i zmusza do refleksji. Wprawdzie autorka wykorzystała znany i pojawiający się w innych utworach pomysł, to sama realizacja sprawiła, że książka urzeka swoją oryginalnością, wyjątkowością i podejściem do tematu. I mimo że ta cegiełka liczy prawie 600 stron, to i tak zakończenie pozostawia czytelnika z niedosytem. Polecam.

Cytat " Ulubionym filmem Führera jak wyznała jej Eva, była "Królewna Śnieżka. Ciekawe, z którą z postaci się identyfikował, zastanawiała się Ursula - ze złą wiedźmą, czy którymś z krasnoludków? Bo chyba nie ze Śnieżką?"

Ze strony Wydawnictwa:


A gdybyśmy tak mogli przeżywać nasze życie raz za razem, żeby wreszcie zrobić to jak należy? Czy to nie byłoby wspaniałe?

W 1910 roku, podczas szalejącej w Anglii śnieżycy, przychodzi na świat dziewczynka. I umiera, zanim zdąży zaczerpnąć pierwszy oddech. W 1910 roku, podczas szalejącej w Anglii śnieżycy, rodzi się ta sama dziewczynka. I żyje, snując swoją opowieść.

Jak by to było, otrzymać od losu drugą szansę? A potem trzecią? Mieć nieskończoną liczbę możliwości, aby przeżyć swoje życie? Czy za którymś razem udałoby się ocalić świat przed przeznaczeniem, jakie jest mu pisane? I czy ktokolwiek chciałby to w ogóle uczynić?
Czytelnik podąża tropem Ursuli Todd, która raz po raz przeżywa najbardziej dramatyczne wydarzenia pierwszej połowy dwudziestego wieku.

Dowcip i wrażliwość Kate Atkinson pozwalają odnajdywać urok nawet w najbardziej ponurych momentach naszej historii, a jej niezwykły talent pisarski sprawia, że przeszłość ożywa wprost na naszych oczach. 

Jej wszystkie życia  to najwybitniejsza i najbardziej oryginalna powieść tej autorki, w której składa ona hołd temu, co najlepsze i najgorsze w człowieku.

Kate Atkinson, laureatka Nagrody Whitebread (obecnie Costa Book Award) w kategorii Książka Roku, przyznanej za jej debiutancką powieść Za obrazami w muzeum, jest cenioną przez krytykę autorką książek tłumaczonych na całym świecie. Bohaterem jej czterech bestsellerowych powieści jest były prywatny detektyw, Jackson Brodie (Historie jednej sprawy, One Good Turn, When Will There Be Good News? oraz Started Early, Took My Dog).

Tytuł: Jej wszystkie życia
Autor: Kate Atkinson
Wydawnictwo: Czarna Owca
Liczba stron:568
Data wydania: 2014-03-19
Za książkę dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca

23 komentarze:

 1. Zapowiada się super ciekawa książka! Pomysł z tym, żeby bohaterka odradzała się po śmierci jest bardzo oryginalny. Jestem zaintrygowana jak też kobieta chce zrobić użytek z tej niecodziennej umiejętności. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam już jedną, bardzo pozytywną opinię tej książki, Twoja jest równie interesująca - a to tylko świadczy, że dobrze zrobiłam sięgając po ten tytuł (już czeka na półce). Lubię historie toczące się na dwóch płaszczyznach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Musze zagospodarować trochę czasu w takim razie, by przeczytać tę cegiełkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejna świetna książka, na którą mam chęć :)

  OdpowiedzUsuń
 5. O wow! Ale świetny motyw! Baaaaardzo jestem ciekawa tej powieści i chyba muszę zacząć naciskać bibliotekarza, żeby kupił ją do biblioteki :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Temat ciekawy, aczkolwiek nie nowy. Ciekawe jak poradziła sobie autorka... nagroda za książkę skłania do zastanowienia się nad pozycją:)

  OdpowiedzUsuń
 7. książka ciekawi mnie o momentu publikacji zapowiedzi, ale obawiam się, że może mnie rozczarować podobnie jak Oszustki. poczekam jeszcze na kilka recenzji i wtedy podejmę decyzję.

  OdpowiedzUsuń
 8. u chyba bliżej poznam tę powieść - zaciekawiłaś mnie nią :)

  OdpowiedzUsuń
 9. O jakie tomisko :D Z chęcią bym przeczytała, musi być piękną książką...

  OdpowiedzUsuń
 10. Czekam niecierpliwie na premierę. Jeśli historia jest porywająca, a bohaterowie dobrze wykreowani, to tym bardziej nie mogę się doczekać lektury! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. 600 stron to naprawdę dużo. Ale nie przeraża mnie to wcale.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie przesadzajcie z tą liczbą stron - 600 stron dobrej lektury potrafi szybciej minąć niż 200 - słabszej:) A ta zapowiada się naprawdę ciekawie:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Chyba będę musiała o niej poczytać, bo zapowiada się ciekawie, a nigdy o niej nie słyszałam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Musze ją kupić. Bardzo mnie zaciekawiłaś swoją recenzją. Wydaje mi się, że książka trafi do mego serca.:)
  Zapraszam w wolnej chwilce do mnie :3

  OdpowiedzUsuń
 15. Będę o niej pamiętać, bo niewątpliwie ma w sobie coś co przyciąga. Pewnie czas zweryfikuje, czy po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo chciałabym poznać tę książkę :) Tematyka trafia idealnie w mój gust :)

  OdpowiedzUsuń
 17. lubię jak autor pobudza moją wyobraźnię!!

  OdpowiedzUsuń
 18. Mam tę książkę na liście i jestem jej ogromnie ciekawa!

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo ciekawy temat. Zaintrygowałaś mnie. Mam nadzieję, że książka trafi w moje ręce:)

  OdpowiedzUsuń
 20. Mój stosik czeka, a ja nie wiem co wybrać na początek. Bardzo ciekawie przedstawiłaś tą historię, a uczucie daja vu miałam już podczas czytania Twojej opinii.

  OdpowiedzUsuń
 21. Piękna historia, świetna książka. Ze swojej strony gorąco polecam wszystkim tym, którzy zastanawiają się nad kupnem.

  OdpowiedzUsuń
 22. To druga recenzja tej książki, którą mam przyjemność czytać i po raz drugi zostaję przekonany, że lektura jest całkiem wartościowa :)

  OdpowiedzUsuń
 23. To druga recenzja tej książki, którą mam przyjemność czytać i po raz drugi zostaję przekonany, że lektura jej jest całkiem wartościowa :)

  OdpowiedzUsuń