piątek, 7 grudnia 2012

Snow Crash Trio - audiowizualny projekt do powieści Neala Stephensona


Wydana w 1992 roku Zamieć (ang. Snow Crash) Neala Stephensona została uznana przez krytyków i dziennikarzy za jedną z najbardziej wpływowych książek lat dziewięćdziesiątych. W rankingu magazynu Time Zamieć została umieszczona przez krytyków na liście 100 najważniejszych anglojęzycznych książek wszechczasów.
Zamieć to, jak wyjaśnił w swoim eseju w 1999r. Stephenson, to obraz jaki powstał na ekranie monitora, w momencie zawieszenia się systemu we wczesnej wersji komputera Apple Mackintosh, specyficzne „śnieżenie” podobne jakie powstaje na ekranie telewizora podczas zakłóceń emisji.
Książka prezentuje język sumeryjski jako podprogowy język programowania dla części mózgu, który funkcjonuje podobnie jak system operacyjny ludzkiego mózgu. Dla bohaterów powieści, bogini Asherah jest uosobieniem lingwistycznego wirusa, podobnego jak wirus komputerowy. Bóg Enki w powieści stworzył kontrprogram który spowodował, że ludzkość zaczęła mówić różnymi językami  w obronie przed wirusem Asherah. Jest to nowa, stworzona przez Stephensona interpretacja biblijnej przypowieści o Wieży Babel.

Na podstawie powieści audiowizualna grupa Snow Crash Trio skomponowała i wyreżyserowała projekt multimedialny Snow Crash. Za stronę muzyczną odpowiadają Banian i Miki (muzycy nieistniejącej już formacji KERD - wspólne występy z m. in. Cinematic Orchestra, Swayzak, DJ Krush) oraz LAL - producent i muzyk znany głównie ze współpracy z CDProjekt/Wiedźmin, National Geographic oraz punkrockową legendą, grupą Kryzys.Część wizualna została opracowana przez artystę znanego jako SpaceSkull, mającego na koncie realizacje m. in. Microsoft, T-Mobile, TVP.Brzmienie SCT jest zderzeniem modulowanej na żywo elektroniki z dźwiękami gitar oraz akustycznej i elektronicznej perkusji.

Prezentowany materiał jest multimedialną ilustracją fabuły książki Snow Crash.
Skład:
Lal - komputer i instrumenty klawiszowe
Miki - gitara i efekty
Banian - perkusja akustyczna i elektroniczna SpaceSkull - wizualizacje

EP będące zapowiedzią nadchodzącego wydawnictwa płytowego:
(download - mp3 @ 320kbps)

Akcja powieści rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych w 21 wieku. Na potrzeby powieści Stephenson stworzył wyewoluowany świat przyszłej cywilizacji , w której władza polityczna sprawowana jest przez koncerny gospodarcze, a Internet został zastąpiony przez metaverse, wyższą formę wirtualnej rzeczywistości Internetu. Metaverse zaludniają stworzone przez użytkowników Internetu avatry i demony.

Powieść Zamieć była nominowana zarówno do nagrody British Science Fiction Award jak i Arthir C. Clarke Award.

Powieści Neala Stephensona wydaje w Polsce Wydawnictwo Mag. Wydawnictwo Mag wydało następujące powieści Neala Stephensona: Cykl Barokowy, Cryptonomicon, Peanatema, REAMDE.

  


6 komentarzy:

 1. dostałam meila z prezentacją - czy się skusze nie wiem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam jeszcze o takich interpretacjach książek. Interesujące.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kusi mnie ta książka. ^^
  PS Mogłabym Cię prosić o naciśnięcie lubię to i pomoc w konkursie ?:) http://www.facebook.com/photo.php?fbid=292627074191650&set=a.292627037524987.67726.137706649683694&type=1&theater

  OdpowiedzUsuń
 4. ciekawy sposób :) z takim czymś spotykam się po raz pierwszy

  OdpowiedzUsuń