czwartek, 8 sierpnia 2013

Na ścieżkach życia

Szmaragdowa Seria to cykl książek ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarna Owca, przedstawiających dzieje rodzin w trudnych czasach. Gdzie perypetie miłosne i dramaty historii splatają się, tworząc fascynujące wielowątkowe opowieści, pozwalające spojrzeć wstecz i zagłębić się w minione wydarzenia. Sięgając po „Niewidzialny most” wiedziałam, że będę musiała zmierzyć się z tematem trudnym, poruszającym moją wrażliwość i budzącym sprzeciw, ale nie przypuszczałam, że zakocham się w tej powieści.

Głównym bohaterem książki jest Andras Levi, młodzieniec żydowskiego pochodzenia, mieszkający na Węgrzech, któremu udało się zdobyć stypendium do paryskiego Ecole Speciale na wydział architektury. Przed wyjazdem pewna dama z wyższych sfer prosi go o wysłanie z Paryża  listu do tajemniczej osoby C. Morgenstern, która okazuje nauczycielką baletu i bardzo szybko porusza serce chłopaka. Na pierwszy rzut oka różnica wieku między bohaterami wydaje się przeszkodą, ale to nadchodząca wojna i tajemnica z przeszłości Klary okażą się największym wrogiem ich wspólnej przyszłości.

Książka  podzielona jest na pięć części, opisujących wydarzenia przed wojną oraz okres wojenny i powojenny. Na początku czytelnik zostaje „przeniesiony” do Paryża 1937 roku, gdzie bohater wiedzie studenckie życie okraszone tęsknotą za domem, biedą, prześladowaniami i uczuciami, które budzą się w najmniej odpowiednim momencie. Zawiera nowe przyjaźnie i boryka się z problemami dnia codziennego. Drugi etap rozpoczyna się po dwóch latach, kiedy nieunikniona wojna i decyzje polityczne powodują, że Andras musi wracać na Węgry. Sytuacja w kraju sprawia, że zostaje zmuszony do rozpoczęcia tułaczki po obozach pracy i walki o przetrwanie osłodzonej chwilami szczęścia.

Zdolności plastyczne autorki powodują, że czytelnik nie ma problemu z odnalezieniem się w klimacie przedwojennego Paryża i zaangażowanych w działania wojenne Węgier. Podróż nie tylko przez życie bohatera, ale i po ówczesnej Europie przychodzi w bardzo naturalny sposób. Styl autorki i konstrukcja fabuły sprawiają, że przez książkę niemal płynie się, a osiągnięcie drugiego brzegu nadchodzi zbyt szybko. Tak, książka ma ponad 700 stron, ale pochłania się ją jak ulubiony deser- początkowo delektujemy się, ale kiedy nasze zmysły zostają rozbudzone, nie potrafimy powstrzymać apetytu.

Wydarzenia śledzimy z punku widzenia Andrasa, który odkrywa przed czytelnikiem swoje myśli, odczucia i emocje, a dzięki jego obserwacjom i spostrzeżeniom poznajemy innych uczestników wydarzeń, a także zdarzenia, których chłopak nie jest bezpośrednim świadkiem. Autorka ma dużą wiedzę na temat przedstawionego okresu, co  pozwoliło Jej oddać atmosferę tamtych czasów i doskonale wpleść fakty historyczne w fikcję literacką.

Niewątpliwie w tej powieści wątek miłosny jest na pierwszym planie, ale książka niewiele wspólnego ma z romansem. Wielowątkowa fabuła sprawia, że Andreas i jego rodzina nie są jedynymi, których losy autorka ujawnia przed czytelnikiem. Większość osób, które pojawiają się w życiu głównego bohatera ma za sobą dłuższą lub krótszą historię i bagaż życiowych doświadczeń.

„Niewidzialny most” to opowieść o ludziach, mających tak jak my marzenia, plany na przyszłość, którym wojna odebrała możliwość realizacji zamierzonych celów. Zamiast cieszyć się życiem musieli walczyć o przetrwanie nie tylko z oprawcami, ale z głodem i chorobami. Bohaterowie są bardzo wiarygodni, a ich zachowanie nie budzi wątpliwości, co bardzo ułatwia czytelnikowi zrozumienie podejmowanych przez nich decyzji i łączących ich relacji.

Julie Orringer stworzyła bardzo realistyczną opowieść o miłości, przyjaźni i poświęceniu dla drugiego człowieka. Zabrała czytelnika w niepowtarzalną podróż, dostarczając mu pełną gamę wrażeń i emocji od radości, przez wzruszenia po smutek, żal i łzy. Stworzyła mu możliwość zmierzenia się z okrucieństwem wojny, śmiercią oraz uczuciami, które stają się siłą napędową działań człowieka i nie pozwalają mu się poddać. Karty historii nie pozostawiają złudzeń, co do wpływu Holocaustu na losy Żydów, a jednak śledzenie tych wydarzeń „od wewnątrz” pozwala „zobaczyć” znacznie więcej.

Po lekturze tej książki długo nie mogłam dojść do siebie, miałam mętlik w głowie i mnóstwo pytań bez odpowiedzi, choć autorka doprowadziła do zakończenia wszystkie wątki. Uwielbiam książki, które poruszają mnie do głębi i zmuszają do refleksji. Sprawiają, że mam ochotę krzyczeć, bo emocjonalny rollercoaster masakruje moją wrażliwość.

„Niewidzialny most” to jedna z lepszych książek, jakie miałam przyjemność przeczytać. W tej powieści jest wszystko, co niezbędne, aby dostarczyć czytelnikowi wrażeń na najwyższym poziomie. Ja zakochałam się w niej i myślę, że każdy kto po nią sięgnie, nie będzie wobec niej obojętny - POLECAM.

Cytat" Andras nie potrafił wydusić z siebie słowa. Długo wypuszczał powietrze z płuc i patrzył na gładką betonową powierzchnię peronu, na której pełno było międzynarodowych naklejek z walizek, Niemcy, Włochy, Francja, Więź z bratem odczuwał gdzieś w trzewiach, w żyłach jakby byli zrośnięci ze sobą. Myśl o tymi, że wsiądzie do pociągu i zostaną rozdzieleni wydawała mu się równie nienaturalna , jak to, że mógłby przestać oddychać"

Ze strony wydawnictwa:

Szmaragdowa Seria to dzieje rodzin w trudnych czasach. Perypetie miłosne i dramaty historii splatają się, tworząc fascynujące wielowątkowe opowieści.

Zimnym porankiem 1937 roku młody i utalentowany Andras Lévi wyrusza do Paryża. Mimo obaw i oporów przed rozstaniem z rodziną wie, że musi opuścić Budapeszt, aby zrealizować swoje ambicje i marzenia w wielkim świecie. Do Francji zawozi potajemnie list, który ma doręczyć w Paryżu.
Tajemniczym adresatem okazuje się nauczycielka baletu Klara. Andras i Klara, mimo dzielących ich różnic, szaleńczo się w sobie zakochują. Ich namiętny związek pełen jest jednak komplikacji. Gdy poznają się bliżej, Klara wyjawia kochankowi swój mroczny sekret. Życie młodego mężczyzny wkracza w zupełnie nowy etap.

Tuż przed wybuchem wojny para wraca na Węgry. Andras trafia do obozu pracy przymusowej. Paryskie życie jawi mu się jako odległy sen. Jednak związek z Klarą daje mu siłę konieczną, by przetrwać w nieludzkich warunkach na Ukrainie. Przy życiu trzyma go nadzieja na powrót do domu.
Niewidzialny most to powieść o miłości wystawionej na ciężką próbę, o żydowskiej rodzinie walczącej o przetrwanie i trzech braciach, których łączy szczególnie silna więź.

 Julie Orringer –  amerykańska pisarka i wykładowczyni.

Tytuł: Niewidzialny most
Autor:  Julie Orringer
Wydawnictwo: Czarna Owca
Liczba stron: 752
Data wydania: 2013-06-19

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca

14 komentarzy:

 1. Jeśli Ci się aż tak spodobała to może i mi się spodoba, więc jej poszukam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaintrygowała mnie ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Raczej średnio mnie ciekawiła ta książka do tej pory, ale Twoja recenzja skutecznie rozwiała moje wątpliwości! ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. to już któraś recenzja wychwalająca tą książkę pod niebiosa;D. Może przeczytam choć to nie moje klimaty. Zobaczymy jak to będzie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też wydawało się, że klimaty nie moje, a jednak...

   Usuń
 5. Miałam zamiar przeczytać tę książkę, ale trochę przeraziła mnie jej spora objętość, ale chyba się zdecyduje na ,,Niewidzialny most'', gdyż widzę po twojej recenzji, że naprawdę warto po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Po tylu pozytywnych i zachecajacych slowach nie zostaje mi nic innego jak dodac ta ksiazke do listy must read :)

  OdpowiedzUsuń
 7. właśnie bardzo chce przeczytać :)) a po Twojej recenzji jeszcze bardziej..

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo zachęcająca recenzja. A książka ma urzekającą okładkę:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Już słyszałam o tej książce, utwierdziłaś mnie że warto jej szukać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Trochę się pogubiłem. "Niewidzialny most" czy "Szmaragdowy most"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, za zwrócenie uwagi to ja się pogubiłam, a tyle razy sprawdzałam...

   Usuń
 11. Książkę już mam i lada dzień będę czytać. Dlatego cieszy mnie Twoja pozytywna opinia :)

  OdpowiedzUsuń